Статус олігархів в Україні: кого хоче "розкуркулити" Зеленський і що про це думають депутати

Зеленський та олігархи 5 канал / Час. Підсумки тижня
Законопроєкт про олігархів критикують як в опозиції, так і у провладній більшості

Нарешті ми почули першу ініціативу, яку в нашій країні можуть винести на референдум. Це запитання щодо статусу олігархів. Але це якщо з президентом будуть не згодні депутати на момент ухвалення відповідного закону. Минулого тижня ми побачили документ, який Банкова так довго тримала в таємниці. Він уже наробив чимало галасу серед законотворців і, відверто кажучи, багато кого розчарував. Причому критикують його, хоч і лагідно, навіть у провладній монобільшості. Депутати нарахували в ньому чимало дірок і невизначеностей, через що й назвали його більше політичною піар-акцією президента, аніж дієвим механізмом. І справді, документ розрекламували настільки, що очікували справжній вибух, а потім, коли експерти розібралися, то побачили, що це була лише бурхлива імітація роботи.

Не налякав він і першу десятку Forbes, найбагатших людей України. Потенційних олігархів у нашій країні, в принципі, мало чим налякаєш. Так, статки найзаможніших українців зросли на 42% за рік. Очолили рейтинг 2021 року Рінат Ахметов (7,6 млрд доларів), Віктор Пінчук (2,5 млрд доларів) та Костянтин Жеваго (2,4 млрд доларів). Але в монобільшості радять не розслаблятися: вони налаштовані рішуче побороти олігархічну систему в Україні. А міністр юстиції навіть почав називати прізвища тих, хто точно потрапить до списку олігархів, і це попри те, що законопроєкт ще навіть не почали розглядати в парламенті. То кого хоче "розкуркулити" Зеленський і чому в Україні так багато тих, хто вважає, що в такий спосіб це йому точно не вдасться – у сюжеті "Підсумків тижня".

Війну олігархам офіційно оголошено відкритою. Володимир Зеленський приніс у Раду законопроєкт про деолігархізацію. Як відрізнити бізнесмена від олігарха? Та які обмеження вигадала для останніх Банкова?

"Якщо людина олігарх, її треба записати в список олігархів, і далі з нею вести діалог як з олігархом", – заявив заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Але чи насправді олігархам стане гірше жити?

"Зеленський збиратиме лайки, аплодисменти, олігархи будуть щасливі абсолютно. Олігархи залишаться олігархами", – зазначила співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко.

Створити реєстр олігархів пропонує президент у своєму документі. А відбирати їх пропонує за кількома критеріями. Перший – олігарх має брати участь у політичному житті країни. Друга характеристика – мати значний вплив на ЗМІ, а це володіння чи контроль над медіа. Третя й четверта – про бізнес та гроші. Офіційний олігарх має бути монополістом і мати статки, які перевищують мільйон прожиткових мінімумів, а це більш ніж 2 млрд грн. Якщо бодай три пункти збігаються, вітаємо, ви реєстровий олігарх.

"Ми будуємо країну для 40 мільйонів, а не для сотні Forbes", – заявляє президент і шукає потенційних кандидатів у списку суперзаможних. Найбагатші українці. Доларові мільярдери, із шаленими статками та не меншим впливом. Їх ми добре знаємо в обличчя, а більшість – давно називаємо олігархами. За підрахунками Радбезу, таких 13. Та чи зможуть вони отримати цей статус за законом? Спершу президентський документ має ухвалити Верховна Рада. А поки що вони без підтвердженого статусу, але з очевидними ознаками олігархів. Власники медіа, потужні гравці металургійного та енергетичного ринків, власники великого бізнесу та фінансово-промислових груп. А ще їхні імена неодноразово лунають у великій політиці.

"Словосполучення "група Коломойського в парламенті", журналісти рахують від 30 до 60 депутатів, група Ахметова, групи інших олігархів. Це реалії. А це вказує на реальний вплив олігархів на політичні процеси в країні", – наголосив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Критерії олігархів
Критерії олігархів5 канал / Час. Підсумки тижня

Є вплив чи немає та хто ж насправді олігарх, визначатиме керована президентом Рада Нацбезпеки і оборони, пишуть у документі. Кандидатів можуть пропонувати самі ж члени Радбезу, уряд, СБУ, Нацбанк чи Антимонопольний комітет.

"Повинен приймати цей орган. Він є колегіальним, в ньому представлені всі правоохоронні органи", – уточнив народний депутат від "Слуги народу" Данило Гетманцев.

"Така пропозиція президента україни. Олігархи – це питання національної безпеки, там прямо в заголовку так написано", – додав Корнієнко.

"Слуги" підтримують, але в опозиції та експертів Радбез довіри не викликає. Певні, цей орган нині надто заполітизований, та й взагалі немає функції визначення олігархів, що було би більш властиво правоохоронцям. Бунтує і спікер парламенту. На ідею Зеленського Дмитро Разумков не пристав. Називати олігархів не може, бо, пояснює, у членів РНБО прямий конфлікт інтересів. Натомість пропонує створити окремий орган.

"Можливо, за аналогією з тими комісіями, які займаються відборами НАБУ. Прем'єр-міністр, міністр, якщо якось пов'язаний з олігархами, то навряд чи він буде підтримувати ідею внесення такої особи до вищезазначеного списку", – зазначив Разумков.

Якщо до списку олігархів особа таки потрапить, то матиме дві головні заборони. Перша – фінасувати політичні партії, наповнювати коштами політсили більше не зможуть. Друга – купувати чи бути бенефіціаром об'єктів великої приватизації олігархам не можна. А ще багатії змушені будуть подавати щороку обов'язкові електронні декларації.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

Чекає олігархів іще одна новація. Свої зустрічі з політиками чи високопосадовцями змушені будуть декларувати, а звіт подавати до НАЗК. Де та з ким бачились і навіть про що говорили – усе потрібно розписати. Якщо проігнорують – політична відповідальність як кара.

"Якщо я зустрічаюся з олігархом, з будь-яких питань, навіть якщо ми хрестимо дитину, я маю подати звіт і розкрити зміст нашої зустрічі, так само, як і він", – уточнив Гетманцев.

"Це чітко треба прописати. Якщо ти просто сходив на каву, то великої проблеми про це сказати немає. Якщо ви там не вирішували шкурняки, то які питання? Ну задекларуй!", – наголосив Разумков.

Але шанси на ухвалення президентського документа поки що не надто оптимістичні, бо голоси
знайти буде проблематично навіть усередині "Слуги народу", бодай через внутрішні групи впливу олігархів.

"Так звані група Коломойського та група Ахметова можуть підтримати, тому що реально цей законопроєкт нічим олігархам не загрожує. Внесуть у список, змусять звітувати про публічні
контакти, але принципово це нічого не змінює", – зазначив Кошель.

Водночас підтримувати президентську ініціативу відмовилися в опозиції, бо потенційний закон вважають фікцією, а боротьбу з олігархатом – лише назвою.

"Це президентська "шуміха", це президентські фейкові інформаційні приводи. Зараз найбільше олігархів в оточенні президента", – наголосила голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

"Вибачте, але це не боротьба з олігархами. Боротьба – це обмеження їх впливу на медіа, робота Антимонопольного комітету", – зазначила народна депутатка від "Голосу" Кіра Рудик.

"Має запрацювати Антимонопольний комітет, якому надані всі повноваження, аби боротися з монополією. Треба трошечки ще перерозподілити потоки, трошечки ще присосатися до бюджетних програм", – пояснила Геращенко.

Вимоги до олігархів
Вимоги до олігархів5 канал / Час. Підсумки тижня

Водночас на Банковій наголошують, що антиолігархічний законопроєкт доповнюватимуть, зокрема, готують документи про лобізм. Нині документ чекає свого першого читання. В опозиції – "Євросолідарності" та "Голосі" – заявили, що готують свої альтернативні законопроєкти. На порядку ж денному закон про олігархів може з'явитися вже в липні. Але розглянути в цілому до канікул, скоріш за все, не встигнуть – відкладуть на осінь.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Європа відкриває кордони, але не для всіх: які обмеження залишаються і що відомо про COVID-паспорти
Наступний матеріал
Пандемія йде на спад: яка ситуація в лікарнях і центрах вакцинації
Loading...