Без розвідданих. Сполучені Штати Америки офіційно зупинили доступ України до всієї розвідувальної інформації. Таке вето наклали і на спільні дані з Великою Британією. Як це вплине на боротьбу України з росією та чому зупинення розвідданих від американських партнерів може загрожувати безпеці цивільних українців – розповіла наша Каріна Шевченко.
Доба метушні та переполоху. Окрім військового озброєння, Сполучені Штати Америки призупинили обмін розвідувальними даними з Україною. Підтвердження та спростування з'являлися в медіа від самого ранку вівторка. Однак вже у середу директор ЦРУ підтвердив зупинення обміну. Про це повідомляє Fox News. Нині Вашингтон не ділиться розвідкою з Києвом. Джон Реткліфф ухвалив таке рішення після зустрічі в Овальному кабінеті. Водночас керівник ЦРУ зауважив, що чекає якнайшвидшого відновлення співпраці з Україною. Про зупинення військової підтримки від США заявив і радник із нацбезпеки Майк Волтц:
"Ми зробили крок назад, зараз призупинили і переглядаємо всі аспекти цих відносин. Але перед тим як вийти сюди, я розмовляв телефоном із моїм колегою, радником із питань національної безпеки України. Ми мали добру розмову щодо наступного раунду переговорів про делегації і по суті. Тож лише за останні 24 години після публічної заяви Зеленського і в подальших розмовах, думаю, ми побачимо зрушення у дуже короткі терміни".
Ділитися розвідувальними даними з Україною США заборонили і Великій Британії. Про це пише британське видання Daily Mail. Це стосується даних, отриманих від американської розвідки Сполученим Короліством, які мають маркування Releasable to Ukraine ("Дозволено для передання Україні"). Ця заборона стосується британського головного розвідувального управління, розвідувальних агентств та розвідувальних підрозділів міноборони.
"Інструкція Сполучених Штатів про зупинення союзників ділитися американською розвідкою з Україною – це те, що я б очікував", – зауважив експерт із військової розвідки у коментарі Daily Mail Філ Інгрем.
Розвіддані, які надають партнери Україні, зокрема США, впливають на успіхи українських діп-страйків та надають нашим Силам оборони інформацію про ворожі війська на тимчасово окупованих територіях та росії. Одначе зупинення такої підтримки від США вплине на кількість інформації, якою успішно може користуватися Україна для ударів углиб росії.
"Це наші розвідслужби, йдеться про той самий ГУР, СБУ службу зовнішньої розвідки. Ось вони будуть отримувати менше якихось аналітичних висновків та аналізу. З іншого боку, ми будемо отримувати цю інформацію від Великої Британії, Франції", – зауважив військовий експерт Олександр Коваленко.
Вашингтон має найбільшу систему супутників, завдяки яким Україні надходила інформація про вильоти ворожих бомбардувальників із російських летовищ. Втрата таких даних може становити загрозу і для цивільного населення.
"Я не здивуюся, якщо російська федерація використає зараз вікно можливостей для посилених масованих атак проти української цивільної та енергетичної інфраструктури. Особливо ситуація теж може погіршитися в Чорноморській акваторії, де відслідковується діяльність російського агресора. Не йдеться виключно про якісь наступальні дії, коли ми атакуємо НПЗ чи якісь російські військові об'єкти. Мова йде про розуміння загрози, конкретної загрози, яка може відбуватися як мінімум в короткостроковій перспективі", – наголосив політолог Ігор Чаленко.
Розвіддані Україна могла отримувати від мережі Five Eyes. До неї входять США та інші союзники, зокрема Велика Британія, Австралія і Нова Зеландія. Україна бачила переміщення та розгортання ворожого війська завдяки супутниковим розвідданим партнерів.
"Є ще агентурна розвідка і можливості, ми її не можемо оцінити до кінця. Ця інформація дуже часто буває не лише про конкретний напад на якісь території чи воєні дії. Інформація про наміри урядів, про переговори, які росія веде, де межа поступок або який мир хочуть заключити росіяни. Це можливо коли в тебе є нормальний розвідувальний апарат, і для нас це важливо", – вказав голова Керівної ради Центру безпекових досліджень CENSS Вадим Черниш.
Попри зупинку доступу до даних американської розвідки, Україна сподівається на підтримку від інших країн-союзниць.
"Ми можемо покладатися на власні ресурси. Зрозуміло, що вони обмежені, але вони у нас є. І можемо покладатися на партнерські ресурси. Тут залежить від того, наскільки США будуть забороняти ділитися інформацією іншим партнерам – Канаді, Німеччині, надавати свою допомогу. Якщо це буде в дуже врізаному вигляді, то це теж буде доволі критично", – сказав народний депутат від "Голосу" та член Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін.
Також політолог Ігор Чаленко додав:
"Обмін розвідданими відчувається в межах НАТО, підписаними угодами. І ті паузи, які відбуваються, звичайно, на них мусять зважати всі користувачі, безпосередньо американської ситуації. Якщо порушать відповідні заборони, то це буде серйозний ризик для країни, яка поділилася відповідними розвідданими".
Спочатку американські медіа повідомляли, що США зупинили розвіддані, які допомагали Україні завдавати ударів вглиб росії. Однак згодом телеканал Sky News, уточнив, що Вашингтон зупинив надання Києву УСІХ розвідданих.
Американське видання Axios пише: США поновлять доступ до своїх розвідданих та розблокують постачання військового озброєння Україні лише після встановлення точної дати переговорів.
Каріна Шевченко, "5 канал"
Як повідомляв 5.ua, зупинення обміну розвідданими з США може посилити російські авіаудари по Україні.
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.