Вступаємо в нову епоху. Екстрено та рішуче – із заявою надвечір середи вийшов президент Франції. Еммануель Макрон у своїй промові був конкретним і чітким. Червоною ниткою крізь увесь виступ проходила Україна та боротьба за безпеку Європи загалом. І тут свої могутні ядерні плечі готова підставити Франція. Та не лише, щоб сприяти завершенню війни росії в Україні. Головно – щоб у майбутньому мати сильну безпекову позицію всієї Європи. З подробицями розбиралася наша Олена Рибінська.
Доросла розмова з дорослими людьми. Президент Франції Еммануель Макрон вийшов з екстреним зверненням на тлі зміни риторики США. Основною темою всього виступу лідера Франції була російсько-українська війна і зменшення американської підтримки нашої країни. Також Макрон наголосив і на запровадженні митних обмежень Штатами на європейські товари. Одначе, попри все, Франція має бути стійкою:
"І я хочу вірити, що Сполучені Штати будуть на нашому боці. Але ми повинні бути готові, якщо це не так. Мир в Україні може бути досягнутий швидко, а може, і ні. Але європейські держави, з огляду на російську загрозу, яку я щойно описав вам, мають бути здатні краще захищати себе і стримувати будь-яку подальшу агресію. Хоч би що сталося, ми повинні бути краще озброєні".
Бо ж росія озброюватися не припиняє. Як і поповнювати запаси солдатів на полі бою. Загалом до 2030 року 3 мільйони нових посіпак до лав війська має набрати. Як і виготовити 4 тисячі танків. На що Макрон каже: російська агресія поширюється не лише на Україну, а й на всю Європу та її безпеку:
"Незалежно від того, чи буде мир в Україні досягнутий швидко, чи ні, з огляду на російську загрозу, європейські держави мають бути здатні краще захищати себе і стримувати будь-яку нову агресію (...) Після укладення миру, щоб Україна знову не зазнала вторгнення з боку росії, ми повинні бути готовими. Це, безсумнівно, передбачає довгострокову підтримку української армії. Це також може включати розгортання європейських сил. Вони не підуть воювати, не підуть на лінію фронту, але вони, навпаки, будуть там, щойно мир укладуть, щоб забезпечити його повне дотримання".
Макрон – президент, який чітко хоче окреслити своє лідерство у Європі. Він і досвід спілкування з президентом США Дональдом Трампом має, і серед європейських колег тримає пальму першості, наголошують фахівці. Чого варте сприяння в налагодженні співпраці українського президента із Трампом. І навіть попри скандал наприкінці лютого в Овальному кабінеті, лідер Франції з прем'єром Великої Британії знову матимуть бесіди з Трампом.
"У центр ставить Україну, і каже, що її доля – це доля Європи. Це правильні наголоси. У заяві він сказав – ми збільшимо виробництво танків і гелікоптерів, але це не та зброя в сучасній війні, на яку треба витрачати багато коштів. Треба дрони, артилерія, міни. росія не дотримується конвенції протипіхотних мін. Треба повертатися до всього, від чого ворог може мати втрати. Коли ми б'ємося проти тих, хто ніколи правил не дотримувався і виступає проти них, – то ми програємо", – пояснив заступник голови фракції "Голос" і секретар Комітету ВР із питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.
Міцний мир, але не за будь-яку ціну, каже Макрон. А українські фахівці додають: наша країна має що пропонувати світу. І не лише боротьбу за безпеку майбутнього.
"Макрон цілком сподівано заявив про себе як про лідера Європи. Франція активно спілкується з Великою Британією, нагадуючи всім, хто є, так би мовити, старшим у Європі. Україна повинна пропонувати себе, ініціативи мають бути продумані, більш зважені. Але найцікавіше, що Макрон у промові демонструє позиції України і розуміє, що якраз Україна захищає Європу, демократичні цінності, не лише себе. Без України нової архітектури європейської безпеки не може бути. Якщо Європа справді хоче мати і створити свою безпекову конфігурацію і бути спроможною протистояти російській федерації", – зауважив завідувач кафедри міжнародних відносин Університету ім. Б. Грінченка Василь Яблонський.
Треба продовжувати допомагати Україні чинити опір, поки вона не домовиться про міцний мир із росією для себе і для всієї Європи, додав у зверненні Еммануель Макрон. Після припинення обміну розвідданими США з Україною, ймовірну заборону ділитися ними розвідці Великої Британії – Франція вийшла зі своєю заявою. Ядерна країна готова передати Києву свої розвіддані, сказав міністр оборони країни Себастьян Лекорню.
Олена Рибінська, "5 канал"
Як повідомляв 5.ua, Франція пропонує Україні розвідувальні дані.
Нагадаємо, США зупинили доступ України до розвідувальної інформації, вето наклали і на Британію – експерти розповіли про загрози.
Читайте також: зупинення обміну розвідданими з США може посилити російські авіаудари по Україні.
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.