США і росія на перемовинах у Стамбулі: чи чекати миру найближчим часом – думка експертів

росія – США фото Цензор.НЕТ
Поки що росія вбачає перемир'я лише через примус, який буде вигідний агресор

Американська та російська делегації зустрілися вдруге за місяць. Новий раунд переговорів між США та росією відбувається у Стамбулі. Це продовження діалогу, який раніше відбувався в Саудівській Аравії. Цього разу питання врегулювання російсько-української війни нібито не торкатимуться, натомість обговорюватимуть повернення посольств та роботу дипломатичних місій. Втім, попереду – зустріч на рівні президентів. Мирна угода, до якої так затято спонукає Вашингтон Україну – чи корисна вона та чи варто нині сідати за стіл перемов? Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Карини Шевченко.

США віддає кермо Європі

Спершу за 24 години, тепер за декілька тижнів – завершення російсько-української війни. Дональд Трамп робить гучні заяви щодо перемир'я між Україною та росією та хоче якнайшвидше завершити війну. Зокрема, під час зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном 24 лютого у Білому домі Трамп заявив: мовляв, не одній Америці нести на собі тягар забезпечення миру – тепер центральна роль у цьому припадає Європі.

"Ми зосереджені на досягненні якнайшвидшого припинення вогню і, зрештою, постійного миру. Моя сьогоднішня зустріч із президентом Макроном стала ще одним важливим кроком уперед у цій сфері, тому що він був дуже залучений з самого початку і намагався покінчити з цим, і ми маємо намір це зробити. Я вважаю, що Еммануель погоджується зі мною з багатьох найважливіших питань. Головне з них – це те, що зараз правильний час і, можливо, єдиний час, розумієте", – заявив Дональд Трамп.

Еммануель Макрон
Еммануель МакронShutterstock

План Трампа-путіна

Швидкий мир, який хоче забезпечити США, – не найкращий варіант справедливого завершення війни для України. Так званий план Трампа та путіна може загрожувати капітуляцією Києва, кажуть українські експерти. Адже росія вбачає перемир'я лише через примус, який буде вигідний агресору.

"Трамп насправді вибирає росію не тому, що він її любить, він просто її розуміє. Бо авторитарна логіка путіна, авторитарний погляд путіна на світ, його абсолютна відраза до ліберальних цінностей абсолютно співзвучні тому, що на сьогодні є важливим для Трампа", – зауважив керівник Центру дослідження росії Володимир Огризко.

"Нам нав'язують мир, коли ми в слабкій позиції, а мир у слабкій позиції – це, по факту, капітуляція. Україна не може вкладати в перемогу, а відтак і в мир тільки питання повернення наших кордонів. Мова йде про створення нової системи міжнародної безпеки", – додав директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепилиця.

Дональд Трамп і путін
Дональд Трамп і путін5 канал

Фронт усе вирішує

Доки дискусії точаться на політичній арені, важливу роль у перемовах відіграє фронт. Попри складну ситуацію, українські військові демонструють стійкість. Порівняно з минулим роком ситуація на полі бою не погіршилася. До того ж Україна доводить свої військові спроможності активними атаками на стратегічні об'єкти росії. Посилить українську армію і нова реформа. Перехід на корпусну структуру організує армію всередині, що вплине на результати на фронті. Натомість у російській армії відчай: їхня весняна мобілізаційна кампанія провалена.

"Це може призвести до того, що українським силам оборони вдасться стабілізувати лінію фронту і російський наступ просто зупиниться. Він буде, дії будуть, але значних просувань не буде. Ну, і ми підходимо до того, яким чином росія це може подати. Звичайно, вони ніколи не подадуть, що це сталося через ЗСУ, це буде подано як "припинення вогню, добра воля, подивіться, ми готові до якогось мирного процесу"", – пояснив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

ППО
ППО5 канал

Які Україна має козирі?

Курська область – козир України за столом перемов. Попри складні бої, Сили оборони тримають ініціативу на цьому відтинку фронту. Нині під контролем ЗСУ залишається близько 500 кв. км російської території, зокрема і райцентр Суджа. Відкинути українське військо зі своєї території ворогу досі не вдається.

"Недостатньо для того, щоб військовою силою перемогти Україну. І тут план Трампа для нього – це як бальзам на душу. Власне кажучи, з'являється фігура, яка каже – так, ми можемо разом досягти тих твоїх воєнних цілей воєнним способом, дипломатичним шляхом. Звісно, він підіграватиме під цю форму", – зазначив керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Павло Лакійчук.

Наступ ЗСУ
Наступ ЗСУ5 канал

Розмови про перемир'я, яке має відбутися начебто чи то 20 квітня, чи то 9 травня, – черговий російський вкид у медіа. Однак так званий план припинення вогню Трампа та путіна немає жодних чітких гарантій того, що вогонь росія все-таки зупинить. Зокрема, дані розвідок США та союзників свідчать, що путін і надалі хоче отримати контроль над усією Україною. Через це розвідники ставлять під сумнів здатність російського диктатора піти на мирний договір. Про це повідомляє американський телеканал NBS NEWS. Якщо путін пристане на мирну угоду, то це дасть можливість перезавантажити та поновити його військо. Про це анонімно кажуть американські конгресмени та представники західних розвідок.

"А далі не визначено ще. Що буде, як себе поведе Трамп, як себе поведе путін, дивлячись на Трампа. Так а що, якщо вогонь не припинили, це значить, що Трамп не має впливу на Україну? Несерйозний гравець, значить, можна щось учудити, можна щось робити далі? І тому дуже багато є невідомого", – наголосив Мусієнко.

Київ не прогинається

Експерти переконують, що нині позиція України не слабка. Вона залишається незмінною. Київ не відмовляється від територіальної цілісності та репарацій, які зобов'язана сплатити росія. А фактор Трампа має і свої плюси, кажуть експерти. Холодний душ для Європи змусив її активно думати та діяти щодо власної безпеки.

"ЄС залишається фактично один на один у війні з Україною. І зоною відповідальності фактично полягає на ЄС, в тому числі – це вона. Тому ось ця проблематика, нова технологія подальшого існування ЄС, є надзвичайно актуальною і надзвичайно важливою, враховуючи фактор Словаччини та Угорщини", – зауважив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

Війна в Україні
Війна в Україні5.ua

Експерти кажуть, Україна за столом переговорів повинна отримати чіткі гарантії безпеки в разі ймовірного повторного наступу росії. Однією з таких називають ядерну парасольку. Проте її Києву нині жодна з країн союзниць не пропонує.

Карина Шевченко, Андрій Каньшин, "5 канал"

Також дивіться відео:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Півострів, з якого почалася війна: 11 років тому Україна втратила Крим – чи поверне його знову
Наступний матеріал
КНДР відправила рф нову партію військових на "м'ясні штурми": чи зможуть відбити Курщину – єдиний козир України в перемовинах
Loading...