Найстрашніший противник для путіна. Президентство Дональда Трампа – виклик і для країни-агресорки, і для Києва. Сподіватися на диво після інавгурації американського лідера не варто. Чому і в який бік може змінюватися думка нового президента США – думки експертів-американістів почула наша Марія Дрозд.
47-й президент Сполучених Штатів і, певно, вже всоте надія для українців. Згідно з дослідженням соціологічної групи "Рейтинг", в американській президентській гонці українці, здебільшого, вболівали за Камалу Гарріс, але місію завершити криваву війну покладали таки на Дональда Трампа. Та чим ближче був день інавгурації, тим менше обраний президент згадував про власні обіцянки. Заяви про мир за 24 години вже загули. Тепер же мовиться про місяці, і цей термін стосується лишень зустрічі з путіним. Одначе саме телефонна розмова між ними, на думку експертів, і стане поштовхом від слів до дій.
"Зараз розуміння Трампа буде після розмов з путіним, а з ним він буде говорити, тому що йому треба позначити ліміти росії. І коли він буде розуміти, що там немає можливості домовитися з тією "групіровкою", а він до цього прийде і дуже швидко, то рівень надання допомоги нам буде вимірюватися не тисячами, мільйонами, мільярдами доларів, а технологіями, які вони нам будуть дуже швидко передавати і зможуть нам реально змінити ситуацію на полі бою", – зауважив аташе з питань оборони України у США (2015-2018) Володимир Гаврилов.
Найстрашніше для путіна – непередбачуваний противник. І саме таким є Дональд Трамп, вважають експерти. Саме лише припущення про ескалацію змушувало Байдена до занадто обережних кроків. У той час, коли Трамп – амбасадор напруженості у світі, непередбачуваність – його головний козир. Але і вона може завести не в ті хащі.
"Найбільш небезпечне для нас – якраз ці заяви, які не дотичні до України. Це щодо Панамського каналу, щодо Канади, щодо Гренландії. Вони показують, що світогляд Трампа – це коли є правила для великих країн, і інші правила для слабших країн, які мають враховувати інтереси "великих хлопців". І ось цей світогляд Трампа дуже подібний до світогляду путіна. І це для нас такий дуже тривожний сигнал", – відзначив надзвичайний і повноважний посол України в США (2005-2010) Олег Шамшур.
Зосереджений на світовому пануванні і боротьбі з мігрантами. Українське питання, вочевидь, не серед перших на порядку денному. Під час виборів і напередодні інавгурації найбільше Трамп лякав Китай, погрожував розпочати торговельну війну і врятувати тварин, яких нібито їдять уродженці Гаїті у Спрингфілді.
За словами Володимира Гаврилова, військового аташе у Сполучених Штатах, за часів першого президентства Трампа дуже мало людей в оточенні республіканця зналися на Україні. На відміну від першої каденції, кількість проукраїнських посадовців почала збільшуватися. Але їх усе одно недостатньо. У цьому міжнародні оглядачі здебільшого звинувачують неефективну українську дипломатію.
"Люди, які працювали за часів Трампа, які знають частину його команди, які можуть навести якісь нові інформаційні потоки під час підготовки до інавгурації, вони зараз в Україні. Влада не використовує ці ресурси. росія має своїх представників, вони зараз активно будуть представлені на всіх цих заходах. Україна, на жаль, буде представлена маленькими делегаціями", – зазначив голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак.
Також директор Інституту світової політики Євген Магда сказав:
"Нам треба не рупор, а калькулятор. Тобто, Трамп – людина бізнесу, і він має розуміти багато речей в цифрах. Мені, наприклад, дивно те, що Україна не спробувала показово зробити замовлення американської військової техніки чи обладнання за гроші. Хоча б у період після обрання Трампа".
Прогнозувати дії Дональда Трампа щодо російсько-української війни важко, зважаючи на його характер. Останнім часом медіа дедалі більше поширюють тему замороження конфлікту. Зрештою, у новообраного президента що не день, то нова ідея.
Марія Дрозд, Микола Довгий, "5 канал"
Нагадаємо, новообраний президент США Дональд Трамп склав присягу на посаді 47-го президента США.
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також слідкуйте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.