У середу, 26 лютого, Україна відзначає День спротиву окупації Автономної республіки Крим. Цього дня, 11 років тому, у Сімферополі небайдужі кримчани, зокрема, кримські татари, вийшли на мітинг за територіальну цілісність України та проти російської військової агресії. На площі перед кримським парламентом зібралося до 20 тисяч людей. Що кажуть відомі кримчани нині про ті події та як бачать деокупацію півострова – дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Ганни Рибалки.
26 лютого 2014-го. Сімферополь. Море людей і прапори – кримськотатарський та синьо-жовтий. Проукраїнський мітинг став відповіддю на шабаш російських сил напередодні. 25 лютого під будівлею Верховної Ради Криму поплічники кремля вигукували проросійські гасла та вимагали відокремлення від України. На мітингу виступив голова Верховної Ради Криму Володимир Константинов, який оголосив про проведення 26 лютого позачергової сесії. У медіа просочилася інформація – на сесію можуть винести питання про вихід Криму зі складу України.
"Ми сказали: не призначайте сесію. Не підривайте ситуацію в Криму. Сесію призначають з однією метою – відторгнення Криму від України", – розповідав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
"Ні про який сепаратизм не йдеться!", – запевняв самопроголошений прем'єр-міністр тимчасової російської окупаційної влади в АР Крим Сергій Аксьонов.
Тоді Меджліс кримськотатарського народу скликав жителів півострова на мітинг. Акція проводилася під гаслом – збереження територіальної цілісності України і недопущення ухвалення Верховною Радою Автономної республіки рішень, спрямованих на дестабілізацію ситуації.
Кримчани за Україну
Вдень на підтримку українського курсу Криму зібралися від 10 до 20 тис. кримчан. Через бездіяльність правоохоронців спалахнули сутички. Загинули люди. А вже 27 лютого 2014 року озброєні російські спецпризначенці захопили будівлі Верховної Ради і Ради Міністрів АРК в Сімферополі.
"Будь-які пропозиції, які передбачають поступки території, неприйнятні. Без визволення Криму не можна досягти справедливого і тривалого миру", – наголосив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на форумі "11 років війни. Точка відліку: Крим" у Києві.

"В ці дні, коли почастішали різні пропозиції щодо завершення російсько-української війни, ми наполегливо радимо, якщо хочете, наполягаємо, аби президент України, світові лідери, усі, хто залучатиметься до майбутніх переговорів, виходили з того, що Крим є колискою кримськотатарського народу. Його рідною землею та невіддільною частиною української держави. Звідси, Крим – це Україна. Нічого про Україну без України. Нічого про Крим без України та кримськотатарського народу", – зазначив Чубаров.
"Треба негайно імплементувати закон України по корінних народах у частині представницького органу Меджлісу. Я звертаюся до президента – організуйте зустріч із представницьким органом, щоб разом відпрацювати ці кроки, які необхідні, аби Крим і надалі був принциповим питанням", – зауважив заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.
Перемога – повернення Криму
Полковник ЗСУ та радник міністра оборони Алі Бекіров – кримський татарин, який до окупації служив у бригаді тактичної авіації в Бельбеку. Каже, кримські татари – невід'ємна складова щита Сил оборони та безпеки в усіх підрозділах, які нині дають відсіч росії.
"Я як військова людина вважаю, що визволення всіх територій – це стратегічна мета номер один. Відновлення суверенітету на окупованих територіях. Притягнення всіх тих, хто вчиняв злочини проти людяності. Чи є повернення Криму перемогою? Напевно, що ні. Перемогою є повернення Криму і всіх територій України", – наголосив полковник ЗСУ Алі Бекіров.
Серед кримчан, вбитих у російсько-українській війні, – ексбранець кремля Геннадій Афанасьєв. У роковини окупації Криму його родина нагадує – петиція за присвоєння звання Героя України досі без розгляду президента. Крим перетворився на в'язницю, стіни якої ніхто не бачить. Це слова колишнього бранця кремля та майбутнього посла України в Туреччині Нарімана Джеляла. У розмові з "5 каналом" звертається до кримчан в окупації.

"Мені би хотілося, щоб усі наші співгромадяни, мої співвітчизники, які змушені сьогодні через злочини рф проживати під окупацією, не втрачали присутності духу, не втрачали надії. Міцно трималися за те, що їм є дорогим – їхню землю. Україна бореться за них. Ми, хто серцем прив'язаний до Криму, ми боремося за них", – запевнив перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.
За даними Центру прав людини "Зміна", нині росія незаконно утримує в Криму щонайменше 105 українців. Незгодним шиють справи за шпигунство і влаштовують показові судилища.
Зокрема, майже три роки окупанти утримують на півострові очільника міста Гола Пристань на Херсонщині Олександра Бабича. Два роки в СІЗО Сімферополя окупанти утримували студентку Херсонського державного університету Ганну Єльцову. У лютому 23-річну українку росіяни засудили до 10 років колонії нібито за шпигунство. Окупанти мають тікати, а ті, хто не втік – отримають свою відплату, нагадують у русі "Жовта Стрічка".
Ганна Рибалка, Алі Карімов, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.