Кардинальна зміна складу уряду. Ці дні стали рясними на відставки міністрів. Шестеро написали заяви на звільнення. Крім того, кадрові зміни відбулися і на Банковій. Володимир Зеленський своїм указом звільнив заступника керівника Офісу президента Ростислава Шурму. А ще днями достроково відправили у відставку голову "Укренерго" Володимира Кудрицького. Чому це рішення занепокоїло міжнародну спільноту, для чого в умовах війни докорінно міняти склад Кабміну і чи є в цих змінах логіка? Усі подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу" Лідія Середюк.
Хвиля відставок накрила український уряд. Лише за два дні заяви на звільнення написали шість міністрів. І це, вочевидь, не фінал кадрових ротацій. Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія анонсував, що більш як половина складу Кабінету Міністрів зазнає змін.
"Якщо говорити про ротації, про це президент говорив кілька днів тому, але представники монобільшості вперше про ротації у владі почали говорити наприкінці лютого, можливо, на початку березня цього року. Тобто, це не просто були припущення окремих політиків, окремих представників монобільшості. Це був злив інформації, чіткі тези про те, що в нас є проблеми, ми будемо проводити ротації", – пояснює голова комітету виборців України, політичний експерт Олексій Кошель.
Засиділися у міністерських кріслах. Президент мотивував урядові ротації потребою нової енергії та посилення держави на різних напрямках. Логіку цих раптових ротацій зрозуміли не всі.
"За відсутності виборів, як на мене, найкращим виходом був би коаліційний уряд. Але поки що у владі про це не говорять і відбувається те, що відбувається. Ми розуміємо, що це уряд Зеленського, а не Шмигаля чи цього попереднього прем'єра за часів Зеленського. За це відповідальність особисто несе президент, ну і, очевидно, офіс цих пяти-шести ефективних менеджерів", – розповів завідувач кафедри міжнародних відносин університету Грінченка Василь Яблонський.
З посади йде міністр юстиції Денис Малюська. Він очолював це відомство ще від 2019-го. Ще одна відставка стосується міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна. Він полишає міністерське крісло, але продовжуватиме працювати в оборонній галузі вже в іншій ролі, повідомив у соцмережах. Ще одна заява на відставку – від міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця. Нового очільника матиме Міністерство закордонних справ, адже кадрові зміни торкнулися і Дмитра Кулеби. Якими будуть наступні посади звільнених міністрів, президент поки не знає. Так відповів на запитання журналістів.
"Я сьогодні не можу прогнозувати, чим конкретно буде займатися той чи інший міністр, є відповіді на це – коли їм будуть запропоновані ті чи інші посади. На сьогодні говорити про це ще рано", – пояснив президент України Володимир Зеленський.
Є заяви на звільнення і від двох віцепрем'єрок: міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, а також міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук. Для відставки Верещук голосів у Раді забракло.
"Якщо ми подивимося на склад цього Кабміну, на чолі з прем'єр-міністром, це ж Кабмін-довгожитель узагалі в нас. Ми вже пройшли певні рекорди, яких не було. Час іде, і зміни, так чи інакше, вони підходять. Причому, з деякими міністерствами була взагалі незрозуміла ситуація, з Міністерством інфраструктури. Треба це нарешті вирішити, я гадаю. Ну, а деякі відставки – Офісу президента... Ну, вочевидь, вони теж продиктовані обставинами: журналістськими розслідуваннями і не тільки", – заявив керівник Центру військово-правових досліджень, політичний консультант Олександр Мусієнко.
З посади заступника керівника Офісу президента йде Ростислав Шурма. Відповідний указ з’явився на сайті глави держави. На цій посаді Шурма пробув від листопада 2021-го. Посадовцю закидали зловживання службовими повноваженнями на користь його родини. Через конфлікт інтересів НАЗК складало на Шурму адмінпротокол. Агентство з'ясувало, що рідний брат Шурми Олег – кінцевий бенефіціарний власник семи компаній, які виробляють електроенергію з альтернативних джерел. Водночас Шурма організував при Офісі президента Комітет електроенергетики. Рішення, які там ухвалювали, були на користь його близького оточення. Крім цього, у розслідуванні Bihus.Info йдеться, що в 2023-му держава виплатила 320 мільйонів гривень за електроенергію сонячним станціям, які перебувають в окупації і відрізані від української енергосистеми. Серед них були й ті, які належать оточенню Ростислава Шурми.
"Кінцевим власником половини фірми значиться рідний брат посадовця ОП Ростислава Шурми. Станція опинилася в окупації від початку повномасштабного вторгнення. Вона, як і інші окуповані СЕС, працювала несинхронно з нашою енергосистемою. Отже, імовірно, не могла віддавати електрику в український ринок. Але за нашими даними, Україна продовжувала їм платити ще рік", – йшлося в розслідуванні Bihus.Info.
Шурма всі звинувачення заперечував. Втім, що тепер тепер стало причиною його відставки – невідомо. Зміну кадрів запланували і у Фонді держмайна. Згідно із написаною заявою, мали звільнити Віталія Коваля. Щоправда, Верховна Рада не підтримала цю відставку. Забракло одного голосу.
"Одна з ключових проблем, просто колосальних проблем – це відсутність командної роботи. Кабмін не працював як єдине ціле, він провалював роботу з парламентом. Я пригадую історію, коли на одному з парламентських комітетів вони голосували реально: не будемо голосувати за законопроєкти авторства профільного міністерства, поки міністр не прийде на засідання парламентських комітетів. Ну, а що це означає? Ну, це провал роботи з парламентом. До речі, мовою цифр показано, що парламент приймає в умовах війни 30-35% урядових законопроеєктів", – наголошує голова комітету виборців України, політичний експерт Олексій Кошель.
Відставки торкнулися й енергетичного сектора. З посади звільнили голову "Укренерго" Володимира Кудрицького. "Українська правда" із посиланням на свої джерела поінформувала, що звільнити Кудрицького вирішили на засіданні Ставки 30 серпня, де обговорювали ліквідацію наслідків російських ударів та захист енергооб'єктів. Нібито недостатній захист не став причиною звільнення, згодом відреагував Кудрицький. Він ініціював засідання наглядової ради "Укренерго", яка має законні повноваження звільнити його і, відповідно, більшістю голосів його відправили у відставку. Двоє міжнародних представників у наглядовій раді компанії заявили, що достроково складають свої повноваження, адже вважають звільнення Кудрицького політично вмотивованим і необґрунтованим. Крім того, він представив звіт про захист енергомережі від російських атак. Не звільняти голову "Укренерго" просили і європейські партнери.
"Вони зараз настільки шоковані, що вони зараз не готові якось публічно реагувати, тому що такого нахабства не очікували. Могли піти більше, хоча б просто прикрити це історією, що сама по собі наглядова рада зібралася. Можна було зробити це без того, що перед цим Ставка збиралася і приймала рішення. Я не розумію, яке рішення Ставка могла тут ухвалити: чи то, що Кудрицький напише заяву на звільнення, чи то, що наглядова рада, яка незалежна, має його звільнити. Воно демонструє, що влада не має меж, які не можна переступати", – заявила нардепка "Голосу" Інна Совсун.
Імовірно, це не останні звільнення у межах так званого великого перезавантаження. Тож поки залишається інтригою – яким буде новий список міністрів і до чого це перезавантаження призведе.
Лідія Середюк, "5 канал"
Нагадаємо, очільник фракції "Слуга народу" за підсумками засідання фракції повідомив, що наразі розглядається створення нової інституції в уряді – Міністерства повернення українців.
Читайте також: Перезавантаження Кабміну: кого з міністрів звільнили – усі подробиці
Нагадаємо, Мар'яна Безугла залишиться на посаді заступниці голови Комітету з питань національної безпеки.
Як повідомляв 5.ua, Верховна Рада ухвалила рішення про звільнення Ольги Стефанішиної з посади віцепрем'єр-міністра, відповідального за питання європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Нагадаємо, Верховна Рада підтримала звільнення Олександра Камишіна з посади міністра з питань стратегічних галузей промисловості України. Він буде стратегічним радником.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.