Нормандська невизначеність
Нормандська невизначеність 5 канал

Саміт "Східного партнерства" та зустріч Зеленського з Макроном і Шольцом – чого очікувати Україні

Читайте по-русски
Верxовна Рада так і не звернулася до ЄС та НАТО за підтримкою, бо "слуги" не вбачають у цьому потреби

Як зібрати за столом перемовин лідерів "нормандської четвірки", а також – розблокувати поставки зброї Україні з країн НАТО. Це головні питання, які 15 грудня у Брюсселі на саміті "Східного партнерства" Володимир Зеленський обговорюватиме на зустрічах із президентом Франції Еммануелем Макроном та новим канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Подробиці знає журналістка "5 каналу" Леся Головата.

Посилити позицію парламент міг би ще перед розмовою американського та російського лідерів. Утім, ані тоді, ані нині – перед самітом "Східне партнерство", Верховна Рада так і не звернулася за підтримкою до країн ЄС та НАТО. 

Потреби в цьому монобільшість не вбачає. Вважають, заяв наухвалювали вже вдосталь, але дієвіше – переконувати колег-іноземців особисто. 

"Ще раз парламенту підтверджувати, що ми проти агресії Росії – це говорити в десятий раз. Насправді, отака от міжпарламентська дипломатія, коли ти розмовляєш із депутатами, вона найбільш ефективна", – вважає заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук. 

Опозиція ж таке дистанціювання парламенту від геополітики називає інакше – не надійшла вказівка від Банкової. 

"Якщо такої волі немає, якщо хтось штучно намагається відсунути парламент, у тому числі від зовнішньополітичного життя, мабуть, це таке рішення. Опозиція може лише підкреслювати на необхідності таких кроків", – заявив нардеп "Європейської Солідарності" Миxайло Забродський. 

15 грудня у Брюсселі на полях саміту "Східного партнерства" Володимир Зеленський має зустрітися з президентом Франції Еммануелем Макроном. Говоритимуть про те, як після дворічного блокування Росією – знову зібрати за столом перемов лідерів "нормандської четвірки". Те, що у Франції на носі – у квітні 2022-го – президентські вибори – Україні на руку, певні "слуги". 

"Макрон ще зацікавлений у певній історії успіху, бо в нього попереду вибори, і очевидно, що успіх в якихось таких переговорах міжнародних може додати йому балів для внутрішньої ситуації. Чи будуть якісь прориви – складно сказати, питання саме в небажанні Росії рухатися далі", – пояснює "слуга" Євгенія Кравчук. 

Напередодні зустрічі з Зеленським Макрон набрав Володимира Путіна. У Кремлі традиційно звинуватили Україну в зриві Мінських домовленостей, а від Заходу, попри те, що американський президент раніше відкинув ультиматум, і надалі вимагають письмових гарантій, що Україну в НАТО не візьмуть. Тож допомогти зрушити "норманський формат" із мертвої точки може Білий Дім. 

"У мене немає сумнівів, що кількість і якість контактів між адміністрацією США і українською владою, зокрема між президентом Зеленським і президентом Байденом, збільшиться і це буде регулярно, і адміністрація США за нашою спиною з Путіним нічого вирішувати не буде", – переконаний голова МЗС Дмитро Кулеба.

США та Росія домовилися обговорювати українське питання окремо, паралельно з "нормандською четвіркою".

"Сполучені Штати – вони не є формальними учасниками, так, найближчим часом навряд чи вони до цього процесу долучаться, але, безумовно, вони є ще одним, п'ятим неформальним учасником цього процесу. І від їхньої позиції і залежатиме, чи відбудеться зустріч у "нормандському форматі" і наскільки вона буде продуктивна", – зазначив член комітету ВРУ з питань нацбезпеки з "Голосу" Сергій Раxманін. 

Найімовірніше, у Брюсселі Зеленський поговорить і з новообраним канцлером Німеччини Олафом Шольцом. До того шістнадцять років цю посаду обіймала Ангела Меркель. За інформацією німецького таблоїда "Більд", саме Меркель блокувала поставки зброї до України з країн НАТО. Зокрема, від травня 90 великокаліберних снайперських гвинтівок зі США та 20 комплексів протидії дронам із Литви. 

"Це була позиція попереднього керівництва Німеччини, яка виглядала так: не провокувати росіян. Сподіваюся, новий уряд Німеччини змінить цю позицію і буде більш справедливим і чесним щодо захисту наших інтересів", – зазначив міністр оборони Олексій Резніков.

"Для Шольца буде маркерне питання, якщо він зробить сьогодні крок назустріч Україні, це може бути обнадійливим кроком, в тому числі, і для процесу розв'язання конфлікту на Донбасі", – вважає депутат "Голосу" Сергій Раxманін. 

А це можливо не лише за умови, що Зеленський переконає Шольца, а й чи пристануть більшість німецьких урядовців на пропозицію зняти блокаду на постачання зброї до України. 

"Очільник провідної центральноєвропейської країни завжди буде рахуватися перш за все з інтересами власної країни. І лише в другу чергу – з інтересами інших. І ми це спостерігаємо на прикладі подальшої реалізації програми "Північний потік-2", – вважає нардеп Миxайло Забродський.  

Тим часом, після тет-а-тетів із лідерами Німеччини та Франції вже в четвер Зеленський має зустрітися і з генсеком НАТО. 

Леся Головата, Олексій Тищенко та Юрій Усік, "5 канал"

Нагадаємо, раніше Жозеп Боррель раніше заявив, що Росії потрібно показати всі можливі наслідки ескалації ситуації. Європейський Союз і надалі підтримуватиме Україну

Як відомо, протягом останніх тижнів іноземні ЗМІ з посиланням на дані власних розвідок повідомляють про плани Москви розпочати повномасштабний наступ на Україну. А напередодні газета The Washington Post, а згодом і німецьке видання Bild заявили, що Росія розглядає варіант захоплення України у три етапи

Як повідомляв 5.UA, 21 листопада чільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що Росія готується напасти на Україну наприкінці січня – на початку лютого 2022 року. За даними української розвідки, державу вже оточили тактичні групи батальйонів російських військ. Таке враження, ніби окупанти намагаються взяти її в кільце, сказав Буданов, і наголосив, що напад Москви може стати наймасштабнішим від 2014 року.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Зеленський хоче перекласти відповідальність із себе на плечі людей – політолог
Наступний матеріал
Переправити танки через річку: на Луганщині пройшли масштабні навчання українських військових
Loading...
Санкції проти "Вагнера" та сертифікація Nord Stream-2 – що обговорювали чільники МЗС країн ЄС

Санкції проти "Вагнера" та сертифікація Nord Stream-2 – що обговорювали чільники МЗС країн ЄС

Очільники МЗС країн Євросоюзу затвердили санкції проти "вагнерівців"

Очільники МЗС країн Євросоюзу затвердили санкції проти "вагнерівців"

"Північний потік-2" не відповідає нормам Євросоюзу – голова МЗС Німеччини

"Північний потік-2" не відповідає нормам Євросоюзу – голова МЗС Німеччини

Подалі від Москви: як українська енергомережа готується приєднатися до Європи – сюжет

Подалі від Москви: як українська енергомережа готується приєднатися до Європи – сюжет

Посли ЄС погодили санкції проти найманців ПВК "Вагнера" – журналіст

Посли ЄС погодили санкції проти найманців ПВК "Вагнера" – журналіст

ЄС вперше за 20 років планує повністю змінити дизайн банкнот євро

ЄС вперше за 20 років планує повністю змінити дизайн банкнот євро