Сергій Рахманін, депутат "Голосу"
Сергій Рахманін, депутат "Голосу" 5 канал

Ризик повномасштабного вторгнення досить низький, але ситуація може швидко змінитися – депутат

Читайте по-русски
Високим є ризик локальної ескалації конфлікту Росією, вважає Сергій Рахманін

Незважаючи на стягнення російських військ уздовж кордону з Україною, наразі про підготовку повномасштабного вторгнення не йдеться, але ризик локальної ескалації конфлікту Росією для тиску на Україну є досить високим. Про це в ефірі ток-шоу "Політклуб з Віталієм Портниковим" на "5 каналі" сказав депутат фракції "Голос" Сергій Рахманін.

"У мене немає всієї інформації, яка є у верховного головнокомандувача, і я сподіваюся, що він цією інформацією цікавиться і усвідомлює глибину загрози. Але навіть та інформація, яка в мене є, в тому числі і зі спілкування з військовими, дипломатами та експертами, дає змогу зробити декілька обережних висновків. По-перше, ризик ескалації є досить високим. Це 50/50, навіть не 60/40, але це – найвищій рівень загрози за останні два роки", – зазначив він.

Втім, на думку депутата, про повномасштабне вторгнення РФ наразі не йдеться.

"Ризик повномасштабного вторгнення російських військ є доволі низьким. Безумовно, відбувається концентрація сил і засобів уздовж російсько-українського кордону, відбуваються певні рухи по той бік лінії фронту в зоні Операції Об'єднаних сил, але не стільки кількість, скільки якість угруповань не дозволяє говорити про повномасштабне вторгнення. Тому що коли готується повномасштабне вторгнення, створюються ударні угруповання, а не концентруються батальйонно-тактичні групи. БТГ – це підрозділи, які ефективно працюють під час виконання локальних завдань, як це було під час Іловайська і Дебальцевого. Коли планується масштабне вторгнення, то перекидається техніка – зокрема, танки прориву – і створюються ударні угруповання, наприклад це мали б перекидатися десантно-штурмові дивізії, а цього не відбувається", – пояснив Рахманін.

"Це не означає, що таке вторгнення неможливе. Просто зараз ціла низка засобів, в тому числі мобілізаційних, не проводиться, і тому поки що серйозної, відчутної загрози повномасштабного вторгнення немає. Наголошую: поки що, бо це може статися будь-якої миті", – зауважив він.

На думку депутата, Росія може спровокувати чергову локальну ескалацію для тиску на Україну.

"Це не означає, що ескалації не буде. Вона можлива на локальному рівні… Достеменний факт – якби не було Іловайська, Дебальцевого і ДАП, то Мінські домовленості в такому вигляді підписані би не були. Що заважає Путіну вважати, що умовні Шуми чи умовне Широкине – наголошую, це довільний вибір топонімів – можуть стати ключем до подальшої поступливості України?", – сказав Рахманін.

"Росія завжди підтискає на фронті, коли треба з одного боку натиснути на Україну, а з іншого боку – підняти ставки на перемовинах зі Сполученими Штатами. Перемовини між Кремлем і Білим домом тривають – вони є складними, жорсткими, непублічними, але вони відбуваються. США і Росія – відверті антагоністи, але вони ядерні держави. І саме тому, що вони ядерні держави-антагоністи, вони мусять пробувати домовлятися. Виходить це погано, але поки що вони цей шлях не пройшли і вони грають на підвищення ставок", – додав він.

"Демонструючи гру м'язами, росіяни грають на підвищення ставок. Що зробив Вашингтон – він підняв ставки, і приведення у бойову готовність контингенту американського війська в Європі, і демонстративно активна публічна підтримка України – це насамперед політичний крок. Це важливий крок – це демонстрація того, що ми попри всі незадоволення, непорозуміння та інше, ми все одно залишаємося об'єктом, до якого прикута увага Сполучених Штатів", – зазначив Рахманін.

Політик додав, що реакція США на нарощування Росією сил на кордоні з Україні одночасно є і сигналом до Європейського Союзу.

"Така надмірна публічність американців стосовно України останнім часом – це не тільки сигнал Росії, щоби вони почули меседж, не тільки сигнал Україні, що ми все ще в зоні їхньої пильної уваги, це ще й сигнал Європі. Тому що американці зараз складно розмовляють не тільки з Росією, а ще й з Європейським Союзом, зокрема з Берліном і Парижем. І наскільки відомо, не дуже схвально сприйняли перемовини між Путіним, Меркель і Макроном, хоч насправді нічого надзвичайного в цьому немає, такі речі відбувалися і раніше. Але Байден своїм дзвінком Зеленському продемонстрував своє ставлення до цієї проблематики, натякаючи, що було б непогано, якби Берлін та Париж належним чином відповіли на ці загрози", – сказав Рахманін.

Також депутат додав, що РНБО має більше займатися військовими питаннями, а не ухвалювати хаотичні політичні рішення.

"Останнє: Рада національної безпеки і оборони – це важливий інструмент. РНБО не може перетворюватися на генератор випадкових рішень і ще один скажений принтер. І було б дуже добре, якби Рада нацбезпеки і оборони частіше збиралася саме з військових питань і обговорювала ті речі, які стосуються війни. Зокрема оборонні замовлення, комплектацію, проблеми резерву", – вважає політик.

"Не можна бути напіввагітним під час війни. Так, військові знімають дурні обмеження зі Збройних сил під час того, що відбувається зараз. Але нагадаю, що 22 липня, коли підписувалися додаткові умови до угоди про припинення вогню, яка почала працювати з 27 липня, там Україна підписалася під зобов'язаннями на заборону розвідки, снайперської і контрснайперської боротьби, використання будь-яких літальних апаратів включно з безпілотними. Військові насправді дозволяють вести розвідку, але ДРГ не працюють, дозволу немає. Снайпери і контрснайперська робота – дозволу немає. Це треба негайно припиняти, тому що ми або граємося в перемир'я, або готуємося до війни – навпіл не буває", – наголосив Рахманін.

"Сподіваюся, що загострення не буде, але якщо воно відбудеться – вже нарешті на наших очах помре ця ілюзія, що з ними можна домовлятися", – підсумував він.

Дивіться повний запис програми "Політклуб з Віталієм Портниковим":

Нагадаємо, 31 березня головнокомандувач ЗСУ Хомчак повідомив, що Росія під виглядом навчань стягує свої війська до кордонів з Україною

Попередній матеріал
"Відволікали вогонь на себе, щоб не обстрілювали медиків": як рятували бійця біля Новотошківського
Наступний матеріал
РНБО має ухвалювати рішення на користь ЗСУ і обороноздатності України, а не вводити чергові санкції – Ар'єв
Loading...