Вибори в Україні
Вибори в Україні Depositphotos

"Радикально змінює виборчу систему в Україні": Геращенко пояснила, в чому революційність нового кодексу

Читайте по-русски
У новому Виборчому кодексі зафіксована, зокрема, гендерна квота для представників однієї статі. Тобто в наступному парламенті буде або 30% чоловіків, або 30% жінок

Про таке розповіла в ефірі "5 каналу" в програмі "Інформаційний вечір" віцеспікер ВР, народний депутат Ірина Геращенко. 

"Я взагалі вважаю, що цей парламент вже на 50% виконав обіцянки президента Зеленського. І закон про ТСК (Тимчасову слідчу комісію), де ми прийняли процедуру імпічменту і зараз відкриті виборчі списки. Залишилося тільки підписати, бо роботу "слуг народу ми полегшили значно", – сказала Геращенко.

"А щодо новел цього кодексу, то він справді надзвичайно важливий, проєвропейський, радикально змінює виборчу систему в Україні. По-перше, він має важливі новели, коли депутати залишаються прив'язаними до округу, що дасть можливість зв'язку з регіонами. Друге – саме виборці через свою підтримку того чи іншого політика зможуть просувати його в цьому виборчому листі. І тепер лідери партій не зможуть тільки своїм рішенням формувати цей лист. А саме виборці популярного професійного політика зможуть піднімати його вгору. Третє – там зафіксована норма, що партійна п'ятірка, – це як правило лідери партій, – вони залишаються, мають певну квоту проходження до парламенту. Якщо партія отримала потрібну підтримку голосів, то там так само зберігається квота 5% – виборчий бар'єр… І ще – по-четверте – у виборчому кодексі зафіксована гендерна квота для представників однієї статі. Тобто наступний парламент буде більш врівноважений. Там буде або 30% чоловіків, або 30% жінок. Але когось буде 30%", – розповіла Геращенко.

Політик також прокоментувала те, що новий Виборчий кодекс набуває чинності тільки з 1 грудня 2023-го року. Тобто Виборчий кодекс застосовуватиметься вже на наступних парламентських виборах, а на дострокових парламентських виборах, які відбудуться 21 липня 2019 року, народні депутати обиратимуться за старою системою.

"Те, що у Виборчому кодексі закладено такий перехідний період – дуже правильно. Все докорінно змінюється. І реформа виборів до Верховної Ради, і до місцевих органів влади. До цього треба підготуватися. І я щаслива, що ми не популісти. Бо якби були популісти, то сказали, що давайте і ці вибори так проведемо. А так не буває. До цього треба підготуватися і українцям, і ЦВК, і самим партіям".

Як повідомляв 5.UA, сьогодні раніше Рада прийняла в цілому Виборчий кодекс із системою відкритих списків. Проєкт Виборчого кодексу (№3112-1), запропонований Андрієм Парубієм, Олександром Черненком та Леонідом Ємцем, пройшов перше читання ще 7 листопада 2017 року. Цим документом пропонується застосувати виборчу систему, яка дозволяє персоніфікувати голосування ("відкриті" списки кандидатів) із запровадженням регіональних виборчих округів. 

Попередній матеріал
Японський зонд "Хаябуса-2" здійснив посадку на астероїд – що досліджуватиме
Наступний матеріал
"Що для Путіна – катастрофа, для Європи – благословення": Туск публічно заперечив відому заяву Путіна про розпад СРСР
Loading...