Військовослужбовці ЗСУ
Військовослужбовці ЗСУ 5 канал

Рада ухвалила закон про надання добровольцям статусу УБД – чому не обійшлося без колізій

Читайте по-русски
ВР ухвалила окремий закон, який дозволяє надати статус УБД тим, хто щонайменше 30 днів захищав країну від агресора на Донбасі

Понад 3000 добровольців зможуть отримати статус учасника бойових дій. Парламент ухвалив окремий закон, який дозволяє надати статус УБД тим, хто щонайменше 30 днів захищав країну від агресора на Донбасі. Згодом обіцяють ще один документ. Але він уже стосуватиметься добровольців, які беруть участь саме в ООС. Крім того, Рада внесла зміни до закону про ринок електроенергії. Про сесійний день під куполом Леся Головата розкаже.

Перший законопроєкт, за який беруться депутати, – надання статусу учасника бойових дій для добровольців, які не менш ніж 30 днів виконували бойові завдання на початку війни на сході, але не входили до офіційних підрозділів. Найпростіше довести, що воював, надати документи з Антитерористичного центру при СБУ. А якщо ж немає.

А статус УБД – це синонім пільг, які гарантує держава.

Галина Третьякова, народна депутатка від "Слуги народу", говорить: "Це і отримання житла, і участків землі, жило без черги, але це надається безпосередньо місцевими громадами, транспортні пільги, які теж надають місцеві громади. Крім цього, 75% знижка, пожиттєва, на комунальні послуги. Є навчання цих людей. Безоплатне".

Конфлікт виникає, щойно депутати підтримують правку, в якій пропонують, окрім Антитерористичної операції, автоматично додати ще й операцію Об'єднаних сил. АТО почала в 14-му році СБУ, а от ООС переформатували у 18-му, уже під керівництвом Генштабу ЗСУ.

Співголова фракції від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко говорить: "У нас тут "голуби міра" з колорадськими значками під вишиванками, які засіли в перших рядах, вони протягують поправки, які нівелюють саму суть закону".

Спікер парламенту Разумков сказав: "Якщо знову будуть образи у ВР про колорадські значки, про вишиванки, про свастику, про будь-які інші атрибути... Давайте все таки по-іншому ставитися до своїх колег".

На це Геращенко відповіла: "У цій поправці є дуже велика небезпека, що створюється колізія: що статус УБД змложуть отрмати не добровольці, а люди, які не мають до цього жодного відношення".

У "ЄС" наполягають: фракція за це не голосуватиме, інших закликають долучитися. Спікер кличе до трибуни радитися голів фракцій та груп. За 15 хвилин доходять згоди.

"Днями буде зареєстрований законопроект, який врегулює цю колізію, яка склалася під час розгляду правки 15. Паралельно з цим буде внесено уточнення щодо визначення підрозділів, які взаємодіють із командування ООС", – сказав Разумков.

Тож голосують одностайно. Ігнорує ухвалення закону лише "Опозиційна платформа – За життя". 

На порядку денному у другому читанні розглядають ще один дискусійний законопроєкт – про ринок електричної енергії. Через який побилися в аеропорту колишній нардеп Олег Ляшко та чинний Андрій Герус. Нині голова профільного комітету представляє документ.

Андрій Герус, голова комітету Верховної Ради із питань енергетики та житлово-комунальних послуг, каже: "Ми працюємо зараз в єдиній енергетичній системі, це синхронізована система – Україна, Білорусь, країни прибалтики – Литва, Латвія, Естонія, тому в будь-якому випадку притоки електроенергії будуть".

Документ спричинив дискусії, бо парламент накладає заборону на імпорт електроенергії з Росії, а от уряд, якщо виникне дефіцит, може заборону скасувати. Опозиція застерігає. По-перше, це порушення Конституції. По-друге, збитки для українського виробника електроенергії.

У турборежимі ухвалюють закони, у турборежимі й "кнопкодавлять". 3 грудня у Верховній Раді зафіксували рекорд – впіймали 9-го народного депутата Верховної Ради 9-го скликання, який 9 разів натиснув кнопку за себе і за того хлопця.

Громадська мережа "Опора" зафільмувала, як депутат від "Опозиційної платформи – За життя" Володимир Кальцев, сором'язливо прикриваючись папірцем, голосує карткою свого колеги – Олександра Пономарьова. 

Потім кається: "Він вийшов у кулуари, я йому допоміг, проголосував, були правки. – А він вас про це просив? – Ні, це мій товариш, який сидить поруч зі мною. – А ви знаєте, що це порушення регламенту? – Так, каюсь". 

Каяття не достатньо, кажуть у президії.

"Я все розумію, але 9 разів – це навіть не випадково, якщо вірити ЗМІ. Давайте це буде останній рекорд у цій Верховній Раді. До регламентного комітету звернувся Руслан Стефанчук щодо цього випадку", – сказав Разумков.

А от санкцій ще не буде, бо законопроєкт, який передбачає кримінальну відповідальність та позбавлення мандата за "кнопкодавство", ще на розгляді в Конституційному Суді.

Леся Головата, Ірина Сисак, Юрій Усик, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Біля берегів Греції зазнало трощі судно з українцями на борту – що відомо
Наступний матеріал
Пожежа в одеському коледжі: названо ймовірну причину займання – подробиці
Loading...