У четвер, 5 грудня, Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкти №3843 і №3844 про створення в Україні суду присяжних.
Про це повідомив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк у Telegram.
Він уточнив, що за безпосередньо №3843 про суд присяжних проголосувало 232 депутати. А за ініціативу №3844 про судоустрій у зв'язку із судом присяжних – 237 нардепів.
Документами передбачається реалізацію в Україні такої форми здійснення правосуддя як суд присяжних. Він розглядатиме кримінальні справи на першому етапі судового процесу.
Автори законопроєкту вважають, що остання судова реформа щодо введення суду присяжних замість народних засідателів – була підміною понять. А Інститут народних засідателів, якій існував у судочинстві на підставі ст. 124 Конституції України (1996 року), законотворці просто назвали Інститутом присяжних і в такий спосіб прозвітували про виконання конституційних настанов.
Передбачається, що суд присяжних складатиметься із одного професійного судді та Лави присяжних. Слуга Феміди головує на засіданні та відповідає за процесуальні питання – проте не бере участі в ухваленні самого рішення щодо обвинуваченого.
У випадку обвинувального вироку суддя ще визначає міру покарання, місце, спосіб, умови його здійснення тощо.
Сама Лава присяжних складається із восьми громадян України, які постійно проживають у межах судового округу. Склад формується на основі випадкового автоматизованого відбору кандидатів. Присяжні ухвалюють рішення щодо обвинувачення після розгляду справи.
У проєкті встановлені підстави, за якими певні громадяни не можуть бути кандидатами в присяжні. А також підстави, за якими громадяни тимчасово можуть не залучатися до добору в присяжні. Кожного присяжного залучають до судового процесу лише на час розгляду однієї конкретної справи.
Читайте також: Офіцери проти суддів: подробиці скандалу через корпус Національного університету оборони
Дивіться також відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.