Суд
Суд info-rm.com

Призначення антикорупційних суддів не повинно суперечити Конституції України

  Венеціанська комісія вважає, що хоча призначення суддів Антикорупційного суду може відбуватися з відхиленням від загальної процедури, воно не повинно суперечити Конституції України

  У висновку, який Венеціанська комісія оприлюднила 10 жовтня, Комісія схвалила нещодавні заяви Президента України про нагальну потребу у створенні незалежного "спеціального антикорупційного судового органу", який має бути сформовано на конкурсній основі з числа суддів з бездоганною репутацією, і згідно зі стандартами Ради Європи та Венеціанської комісії, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

  Венеціанська комісія наголосила на доцільності створення Вищого спеціалізованого антикорупційного суду, як це передбачено законом України "Про судоустрій і статус суддів". При цьому Комісія відзначила низку недоліків законопроекту №6011 про антикорупційні суди авторства віце-спікера Верховної Ради Оксани Сироїд і народних депутатів Єгора Соболєва (фракція "Самопоміч") і Сергія Лещенка (фракція "Блок Петра Порошенка"), який нині перебуває на розгляді Верховної Ради. Зокрема, занепокоєння експертів викликали положення про повернення до політичних механізмів призначення суддів.

  У своєму висновку експерти Венеціанської комісії звернули увагу на необхідність "введення додаткових захисних механізмів для забезпечення незалежної процедури призначення суддів від виконавчої і законодавчої влад".

  "Той факт, що члени комісії призначаються політичними особами або інститутами (Президентом, Верховною Радою і міністром юстиції (як це пропонується в законопроекті №6011 – ред.) дає привід для занепокоєння. Це може підірвати процес деполітизації судової системи", – йдеться у висновку.

  Останні поправки до Конституції України (щодо правосуддя) та закону України "Про судоустрій і статус суддів" виключили законодавчу і виконавчу владу (міністра юстиції) з процедури призначення суддів. Її наразі проводять органи суддівського управління (Вища рада правосуддя та Вища кваліфікаційна комісія суддів).

  При цьому Венеціанська комісія у своєму висновку зазначає, що призначення антикорупційних суддів може відбуватися з відхиленням від загальної процедури – не більше, ніж це необхідно з урахуванням специфіки такого суду.

  Венеціанська комісія визнає: певні відхилення від загальних правил для суддів і судів можуть бути прийнятними з урахуванням спеціальних викликів для України у боротьбі з корупцією на вищих рівнях". Водночас "відхилення від загальних правил слід обмежити". Необхідно докласти зусиль, щоб уникнути можливого враження, що антикорупційні судді відрізняються, є привілейованим класом суддів або їх призначають за процедурою, не визначеною особливістю цих судів. 

  Венеціанська комісія зазначає, що участь міжнародних експертів у доборі суддів можлива, але "з урахуванням принципу суверенітету України". 

  Експерти Комісії звертають увагу, що "спеціальні правила для антикорупційних судів і суддів (зокрема їх призначення і статус), які відрізняються від загальних положень визначених законом України "Про судоустрій і статус суддів", має бути обмежено до необхідного рівня для забезпечення ефективної роботи".

  Венеціанська комісія вважає, що останню крапку у питанні конституційності закону повинен ставити Конституційний Суд України, і під час ухвалення відповідного закону варто "зменшити ризик визнання закону неконституційним".

  Попередній матеріал
  Тропічна засмага чи підкорення гірськолижних вершин: економні варіанти зимового відпочинку для українців
  Наступний матеріал
  Подвійний ювілей: про що розповіла народна артистка Ніна Матвієнко в ефірі "Час. Online"
  Loading...

  ЄС готова допомогти Україні з відбором кандидатів до Антикорупційного суду

  Венеціанська комісія оцінила ініціативу Президента щодо Антикорупційного суду: як саме

  Президент ініціює створення законопроекту щодо Антикорупційного суду

  Україні потрібен окремий Антикорупційний суд – посол США

  Чинна процедура відбору суддів себе дискредитувала – експерт

  Порошенко з трибуни ПАРЄ пояснив, як працюватиме закон "Про освіту"