Олександр Турчинов, секретар РНБО (2014-2019)
Олександр Турчинов, секретар РНБО (2014-2019) 5 канал

Профільні відомства займаються другорядними напрямами, залишаючи вразливі місця в оборонному комплексі – Турчинов

Читайте по-русски
Зважаючи на провал попереднього оборонного замовлення, у влади немає стратегії і бачення, вважає екссекретар РНБО

У влади немає стратегії забезпечення національної безпеки, адже профільні відомства займаються посиленням корабельно-катерного складу, залишаючи без уваги виробництво систем ППО і зупинивши виробництво боєприпасів, що є злочином. Про це в програмі "Велика політика" на "5 каналі" сказав секретар РНБО (2014-2019) Олександр Турчинов.

"Вони розповідають про небезпеку щодня, по телевізору ми бачимо картинки про якісь проблеми як на фронті, так і на кордоні. І тільки завтра – а це вже кінець квітня – збереться комітет ВР з питань нацбезпеки і оборони, щоб затвердити державне оборонне замовлення, яке мало бути затверджене ще наприкінці минулого року", – зазначив він.

Турчинов відповів на запитання ведучої, чи враховувалася у проєкті оборонного замовлення можливість наступальної операції Росії.

"Судячи з того, як вони повністю провалили в минулому році – а це перше оборонне замовлення, провалене з 2014 року, його десять разів кардинально переглядали для того, щоб щось там відкорегувати – тобто немає стратегії, нема бачення. Більше того, зобов'язання на 4,5-4,6 мільярдів доларів уже взяті Міноборони, Генштабом, Укроборонпромом у напрямах, які не є для нас сьогодні першочерговими. Йдеться про посилення корабельно-катерного складу – не думаю, що в нас війна буде на Чорному морі, головні проблеми в нас будуть на суходолі", – зауважив екссекретар РНБО.

"Одна з вузьких тем для України – протиповітряна оборона, де за два роки в принципі нічого не зроблено. І ті проєкти, які ми відпрацювали, в тому числі і виробництво власної протиповітряної системи, зенітно-ракетного комплексу українського виробництва – повністю зупинене. Жодного кроку в цьому напрямі, починаючи з середини 2019 року не зроблено", – пояснив він.

Також Турчинов оцінив ймовірність розгляду оборонного замовлення профільним комітетом ВР найближчим часом.

"Сподіваюся, що завтра вони там його розглянуть. Але ж питання – що в тому оборонному замовленні. Вони обіцяли якамога менше утаємничення, але зараз утаємничене все. Добре таємничити те, що має корупційні мотиви. По тих закупівлях прострочених некондиційних снарядів, які купили вдвічі дорожче, ніж пропонували в часи, коли міністерством керував Степан Полторак – він відмовився їх купувати, бо вони не були придатні для використання нашими Збройними силами. Їхню ціну підняли вдвічі, збільшивши корупційний зиск, і нав'язали купити їх Збройним силам. Це не значить, що ми готуємся до війни – не можна давати армії некондиційні снаряди і вважати, що вона буде ефективно працювати. Зупинене виробництво власних боєприпасів – це є злочин", – сказав він.

"Коли ми говоримо про непрофесійність та некомпетентність чинної влади – це вже елемент національної безпеки. Дуже простий приклад з різницею між "відосіками" і реальними справами. Пам'ятаєте, в минулому році була реклама щодо проведення адміністративної реформи? Красиво пропіарилися, сказали, що провели – втричі зменшили кількість районів в областях. Розумна справа, але будь-яку справу треба аналізувати під кутом, в тому числі, національної безпеки. В результаті, скоротивши дві третини районів, скоротили дві третини військкоматів. Не прийнявши рішення – а що замість цього? Як працюватиме система мобілізації в умовах загострення, в тому числі, й військової обстановки?", – навів приклад Турчинов.

"Військкомат – це не просто база даних, це важливий орган, який забезпечує і організацію територіальної оборони, мобілізацію, підготовку і навчання. Це цілий комплекс питань, які практично зруйнували напередодні загострення ситуації. Так само було і в 2014 році – коли свідомо руйнували військкомати, коли залишили в військкоматах по дві-три людини і навіть приміщення розпродали. І ми практично з нуля вибудовували систему мобілізації в Україні, і тому майже на місяць затримали мобілізацію – тому що не було механізму її забезпечення. Зараз вони фактично йдуть тим самим шляхом", – пояснив він.

Дивіться повний запис програми "Велика політика":

Нагадаємо, в середині грудня минулого року віцепрем'єр Олег Уруський визнав, що в повному обсязі виконати оборонне замовлення 2020 року не вдасться.

На думку депутата "Європейської солідарності", генерал-лейтенанта Михайла Забродського, ДОЗ на 2020 рік був майже виконаний у частині освоєння коштів, але не в тому, що фактично отримала армія до кінця року.

Попередній матеріал
"Це психологічна атака, яка розрахована на слабкість влади Зеленського": Турчинов про війська РФ біля українського кордону
Наступний матеріал
Поліцейського Дерека Шовіна визнали винним у вбивстві Джорджа Флойда – як відреагували вулиця та Байден
Loading...