Президент Зеленський: три найвірогідніші сценарії розвитку подій – ЗМІ Читайте по-русски

Володимир Зеленський Facebook
Відповідно до результатів національного екзит-полу, в ІІ турі Володимир Зеленський отримує перевагу над чинним Президентом Петром Порошенком – 73,2% на 25,3%. Панікувати або сподіватися на краще?

Журналісти "НВ" проаналізували разом із експертами варіанти того, яким президентом буде Володимир Зеленський, якщо результати екзит-полів підтвердяться офіційними даними, і що чекає на країну. 

Володимир Зеленський
Володимир Зеленськийапостроф

Сценарій перший і найбільш імовірний: "Слабкий президент"

Головне. Володимир Зеленський не зможе задати власний курс руху країни та, по суті, буде по інерції продовжувати рухатися по нинішніх рейках, дедалі більше розгойдуючись на ходу.

Максимально проявляться такі слабкі сторони Зеленського, як відсутність компетентної команди й чітко означеного бачення розвитку країни. Через це, на думку політолога Володимира Фесенка, нікому не буде зрозумілий загальний вектор руху.

Результат слабкості команди Зеленського відобразиться на всіх рівнях – шостий президент відзначиться несамостійними кадровими рішеннями. На пости, навіть важливі, братимуть кого завгодно, прогнозує політолог Віталій Кулик. У свою чергу, фінансові потоки розділять між собою наближені до нового глави держави бізнесмени – Ігор Коломойський і його партнери.

У зовнішній політиці новий президент буде невиразним.

Заради збереження підтримки на сході країни він не робитиме акцент на вступі країни до НАТО. Проте й закривати контакти з Альянсом не наважиться.

Відносини з Росією навряд чи зміняться. "Новий президент має наміру вибудовувати стратегiї, нейтральні у своїй суті. Тобто такої військової бравої риторики, як при Порошенку, не варто очікувати – Зеленський усіляко уникатиме зустрічі з [президентом РФ Володимиром] Путіним і [прем'єром Дмитром] Мєдвєдєвим", – упевнений Кулик.

Внутрішня політика. Вже в нинішньому скликанні парламенту (до осені) з'явиться фракція або група "Слуга народу" (СлуНа), до складу якої входитимуть різні "перебіжчики". Її чисельності не вистачить для того, щоб приймати важливі рішення, але вона дозволить озвучити позицію президента з трибуни парламенту.

Одним із найімовірніших кроків Банкової буде подання до Ради пакету законів про зняття недоторканності з депутатів, суддів, президента тощо. І їх, з імовірністю в 60%, приймуть, тому що депутати вже почнуть обмірковувати щодо майбутніх виборів і можуть підтримати деякі популярні в електорату ідеї.

Зе-команда спробує розпустити нинішню Раду заради дострокових виборів – а отже, у нового президента з'явиться шанс отримати значну "свою" фракцію (на хвилі власного успіху). Проте це навряд чи станеться.

'Слуга народу' 2
'Слуга народу' 2відкриті джерела

Тому Зеленський зробить ставку на осінні вибори до парламенту, спробувавши там отримати (за інерцією) належний результат для свого проекту "СлуНа".

Проте вже до жовтня його персональний рейтинг знизиться, оскільки виборці вже зараз вимагають негайних дій та успіхів, яких Зеленський забезпечити не зможе.

Тому в Раді у "СлуНа" буде велика, проте абсолютно недостатня для формування стійкої більшості, фракція. ВР виявиться вкрай строкатою за складом, і парламентським "зеленським" доведеться ситуативно збирати більшість голосів під кожну свою ініціативу.

Економіка. Якщо нічого не зміниться й американський Білий дім продовжить "кураторство" офіційного Києва, все залишиться на колишніх місцях. Знизиться лише керованість процесами. У цьому впевнений Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital.

МВФ
МВФDepositphotos

За його словами, поки в країні діє програма МВФ, економіка не наражатиметься на потужні потрясіння. Хіба що загальмується її й без того скромне зростання. "Тим не менше, гривні свої я продав, – потрібно готуватися до деякого погіршення", – запевняє Фурса.

А ось економіст Данило Монін вважає, що за сценарію "Слабкий президент" продовжиться доларове зростання української економіки.

Якщо ВВП в доларовому еквіваленті 2018 року становив $130 млрд, то в 2019-му він сягне $143 млрд. Споживча інфляція, на думку Моніна, буде на рівні 8-9%.

"На курс же національної валюти впливатимуть безліч чинників, та поки що базовий прогноз на кінець року – 30 грн за $1", – зазначає економіст.

Інвестиційна активність, принаймні в 2019-му, помітно не зменшиться. У цьому впевнений Андрій Колодюк, керуючий партнер AVentures Capital.

За даними Української Асоціації венчурного і приватного капіталу, обсяг інвестицій минулого року зріс на 50%, порівняно з 2017-м, і становив $400 млн. Усього за останні шість років було проінвестовано понад $1 млрд в українські IT-компанії і стартапи.

"Інвестиційний венчурний ринок зростатиме, адже він не зав'язаний на керівництві держави, а існує окремо. Ринок інвестицій ще більше оживе, якщо президент дасть розуміння й гарантії інвесторам – їхній капітал буде збережено. Так само і ринок приватизації – її зараз немає не тому що підприємства погані, а тому що певні гравці при владі стримують процес", – каже Колодюк.

Резюме

За сценарію "Слабкий президент" держустрій поступово перейде з номінально парламентсько-президентської у фактичну республіку – повноваження глави держави буде ще більше урізано.

"Проблема в тому, що до Зеленського вкрай завищені очікування. Десь за рік станеться потужне розчарування, адже вікно можливостей зовсім маленьке, а встигнути щось зробити з наскоку неймовірно важко", – упевнений Фесенко.

Володимир Зеленський
Володимир ЗеленськийФото Фокус

Песимістичний сценарій – "Хаос"

Головне. Новообраний Президент Володимир Зеленський почне хапатися за різні реформи, але ні в чому не досягне успіху. "Трішки там візьметься, трішки там. Це буде хаотичний рух скрізь і в нікуди, що для країни, яка потребує реформ, подібно болісній смерті", – стверджує політолог Кулик.

У результаті цього на виборах у ВР "СлуНа" набере мінімум, і реальні важелі влади перейдуть до парламенту, контрольованого опонентами Зеленського.

Внутрішня політика. Через недосвідченість Президент Зеленський потрапить у пастку бюрократичних процедур, у яких застрягне на місяці, припускає політолог Петро Олещук. Підсумком стане "бюрократичне болото".

В оточенні Зеленського почнеться боротьба за вплив. А уряд, скориставшись слабкістю глави держави, почне тягнути ковдру на себе, – заради підготовки до парламентських виборів.

"Безсилля Президента викличе розчарування, і на парламентських виборах його результати будуть скромними", – запевняє Олещук. За такої ситуації про формування зручного для себе уряду Зеленський може забути.

У Раді виникне антипрезидентська більшість. І вся політика в країні зведеться до протистояння "Президент-Рада". Причому завдяки прийнятим законам про імпічмент Зеленський опиниться на межі дострокового припинення повноважень. І цю межу він, найімовірніше, швидко перетне.

Зовнішня політика. Експерти впевнені, що існує бодай невисока, але й не нульова ймовірність того, що Росія почне агресивно діяти на Донбасі. І зірвавши нинішнє перемир'я, перейде в атаку. Зупинити Кремль зможе лише зовнішній тиск. Але внутрішньополітична криза країні все одно буде забезпечена, що призведе до хаосу в управлінні країною.

Водночас більш реальним, на думку Олещука, є варіант "Донецька пастка". Москва почне шантажувати офіційний Київ ескалацією конфлікту на сході, пропонуючи "миритися" на її умовах.

У процесі перемовин Володимир Путін переконає Зеленського ввести в "ЛДНР" миротворців (за участю росіян) і надати "республікам" автономію. Це викличе вибух невдоволення в українському суспільстві і призведе до дестабілізації ситуації в країні. І справа знову закінчиться імпічментом.

Боголюбов та Коломойський , 'ПриватБанк'
Боголюбов та Коломойський , 'ПриватБанк'фото РБК-Україна

Економіка. Якщо "група Коломойського" реально почне "повертати" собі власність, включно з "ПриватБанком", це зруйнує позитивний імідж країни в очах зовнішніх партнерів. І залучення коштів в економіку від провідних фінансових інститутів світу зійде нанівець. "Відтермінування Європа й США більше не надаватимуть", – каже Колодюк.

За такого результату подій припиниться і співпраця з МВФ. А це означає дефолт. У цьому році на обслуговування боргів уряд виділив 400 млрд грн, але пік виплат за зовнішніми позиками припаде на 2020 рік. Без допомоги фонду з цим навантаженням економіка країни не впорається.

"Якщо трапиться дефолт, то ми цілком можемо отримати кризу а-ля 2008 року: перше – падіння курсу, друге – почнеться паніка. А далі – інфляція і всі інші процеси", – впевнений Фурса.

І це, як наголошує аналітик, ще позитивний сценарій, який спирається на припущення, що зі світовою економікою все буде гаразд. В іншому випадку Україну чекає цілковита катастрофа.

Резюме

Зеленський достроково залишає посаду глави держави. Економіка прямує до дефолту. У країні повторюється ситуація перших постмайданних тижнів, коли влада опиняється в руках більшості у Верховній Раді, а відносна стабільність з'являється лише з обранням нового президента.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський Facebook

Позитивний сценарій – "Слуга народу-4"

Головне. Експерти мають надіють, що Володимир Зеленський може виявитися ефективним і рішучим реформатором.

"Я знаю його за гігантською працездатністю. Він порядна людина і тримає слово. Його мотивація приходу до влади – не для того, щоб стати мільярдером", – пояснює Олександр Соколовський, власник групи компаній "Текстиль Контакт".

Зовнішня політика. Зеленському вдається домовитися із Заходом про нову і більш розширену підтримку в протистоянні з Росією.

Внутрішня політика. За позитивного сценарію новообраний Президент встигає розпустити парламент в перші тижні свого перебування на Банковій.

Новий Президент запускає програму "народних законопроектів" і на дострокових виборах уже до літа отримує стійку більшість голосів у Раді.

Наступним кроком Зеленського є формування лояльного уряду з підключенням іноземних фахівців і людей, що користуються довірою США. Спираючись на легітимність Президента, ці нові менеджери проводять низку важливих реформ, зокрема: детінізацію економіки, заходи щодо підвищення інвестиційної привабливості.

Жодних особливих "преференцій" від влади Коломойський і Ко не отримують, продовжуючи самотужки вести судову тяганину навколо справи "ПриватБанку".

Економіка. За перших успіхів Президента в країну можуть надійти інвестиції, вважає економіст Монін. Та й ціни на сировинні товари збільшаться, тому вже до ІІІ кварталу 2019-го можна буде очікувати відновлення зростання економіки.

Перше засідання Національної інвестиційної ради
Перше засідання Національної інвестиційної радиОфіційний сайт Президента України

"Якщо парламент проведе запуск податку на виведений капітал з 2020 року, то можна буде очікувати початку прискорення зростання економіки. А успішна робота команди Зеленського на антикорупційному фронті спровокує прихід іноземних інвестицій, що стане запорукою розквіту для економічних показників", – стверджує експерт.

На думку Фурси, в загашнику Зеленського – в його програмі – є гідне рішення: створити Службу фінансових розслідувань, яка відбере у силових структур економічну сферу діяльності. Тоді лишень одне це стане позитивним сигналом для бізнесу. "Це було б реальним досягненням, яке можна сміливо назвати проривом", – вважає експерт.

Резюме

Навіть позитивний сценарій не означає, що Зеленський матиме високу підтримку в суспільстві.

За даними останнього соцопитування КМІС, основні вимоги респондентів до нового президента є такими: 39,1% українців хочуть зниження тарифів на комунальні послуги, 35,5% – зняти недоторканність із депутатів, суддів, Президента, ще 32,4% – почати або прискорити розслідування найбільш резонансних корупційних злочинів. При цьому Зеленський, будучи Президентом, зможе виконати другу вимогу, і лише частково – останню. Перше ж – поза його можливостями.

Відтак шоумену, який став главою держави, доведеться дуже попрацювати, щоб досидіти в кріслі всі п'ять років каденції.

"Зеленський акцентуватиме увагу на комунікації з населенням. Це буде його фішка – постійні прямі ефіри в соцмережах, відверті розмови. Для нього важливо буде показати кілька посадок і підтвердити зростання рівня життя, щоб утриматися на плаву", – впевнений політолог Фесенко.

Попередній матеріал
У "день тиші" активісти "Чесно" зафіксували в соцмережах 430 рекламних дописів "Команди Зеленського" – подробиці
Наступний матеріал
П'ять років Порошенка у цифрах: у BBC порахували, яку країну лишає Президент
Loading...