Спроба "вимити" частину історії: реакція світу на польський закон про Інститут нацпам'яті

Жан-Ів Ле Дріан 5 канал
6 лютого Президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Але інформацію про підписання підтвердили лише сьогодні. Те, що закон спричинив дискусії не лише в Польщі, а й за кордоном, Дуда вважає позитивним процесом

Як зазначив польський президент, під час підготовки документа Варшава враховувала очікування єврейської сторони. А сам закон має на меті не допустити того, аби світ забув про злочини нацистів у Другій світовій війні. 

Голова МВС Франції заявив, що закон є спробою переписати історію, а голова Європейської єврейської асоціації має намір звертатися до Конституційного суду. Розчаровані підписанням закону і в Держдепартаменті США.  Більше про те, як реагував світ – у нашому сюжеті.

  • Критичний погляд

Голова МЗС Франції розкритикував оновлений польський закон про Інститут Національної пам'яті. На думку Жана-Іва Ле Дріана, ухвалені зміни є переписуванням історії. І це негативний момент, адже пам'ять про злочини Голокосту мусить зберігатися і поширюватися. У відповідь міністр не виключив моральний тиск на Польщу з боку Євросоюзу.

Жан-Ів Ле Дріан
Жан-Ів Ле Дріан5 канал

"Я вважаю, що моральний тиск буде доволі сильним – попри все! Сподіваюся, поляки зможуть змінити свою думку і на наступних виборах позбутися цієї "гамівної сорочки", яку одягають на них націоналістичні спрямування. І мені дуже шкода, що все це так відбувається", – зауважив Жан-Ів Ле Дріан.

Європейська асоціація євреїв оскаржуватиме новий польський закон у Конституційному суді. Про це заявив її лідер, рабин Менахем Марголін.

Коментуючи закон, він назвав його вихолощенням історії. Хоча і наголосив, що всі розуміють: концтабори на території Польщі будували нацисти, але і поляки не повинні знімати з себе частини відповідальності.

Менахем Марголін, рабин в Європі
Менахем Марголін, рабин в Європі5 канал

"Ми бачимо такі країни, як Польща, де сотні євреїв були замордовані за підтримки поляків. Де тисячі тих, хто вцілів у таборах смерті, намагалися повернутися назад до своїх помешкань, і бачили, що там вже оселилися поляки. І досі польський уряд навіть не завершив повертати майно жертв Голокосту, а тепер ми бачимо, як польська влада намагається "вимити" частину історії. І ми не можемо бути впевнені, що наше майбутнє у Польщі є безпечним", – зазначив голова Європейської асоціації євреїв.

Розчарування новим польським законом висловив і Держдепартамент США. У відповідній заяві наголошують: документ негативно впливає на свободу слова, а також на академічні дослідження.

Обіцяє діяти і польська опозиція. Після зустрічі з послом США у Польщі лідер партії "Громадянська платформа" Ґжеґож Схетина заявив, що його політсила зареєструє свій законопроект щодо змін до закону про Інститут національної пам'яті.

Гжегож Схетина
Гжегож Схетина відкриті джерела

"Ми ініціюватимемо зміни найкритичніших положень, які формують поганий образ польської історичної політики і всього того, що сталося у польському парламенті через цей закон, який затвердив президент. Готуючи зміни, ми будемо консультуватися з польськими культурними інституціями", – зазначив Схетина.

Нонна Стефанова, "5 канал"

Попередній матеріал
На передову з баяном: як боєць АТО захищає країну та піднімає бойовий дух
Наступний матеріал
"Повернутися живим, аби творити": історія бійця, який пише музику на згадку про найзапекліші бої
Loading...