Вікторія Сюмар
Вікторія Сюмар eurosolidarity.org

Новим законом про медіа влада хоче запровадити цензуру для українських онлайн-ЗМІ – Сюмар

  Читайте по-русски
  Нацрада матиме повноваження блокувати інтернет-видання без рішення суду

  Народна депутатка з фракції "Європейська Солідарність" Вікторія Сюмар вважає, що закон про медіа, який найближчим часом має ухвалити Верховна Рада, призведе до цензури в онлайн-ЗМІ, посилення анонімних телеграм-каналів і закриття фахових незалежних сайтів. На своїй сторінці у мережі Facebook Сюмар застерегла депутатів від підтримки закону у такій редакції.

  "Уже ближчим часом Верховна Рада може ухвалити закон про медіа. Закон євроінтеграційний, який приводить медійне законодавство у відповідність з термінологією ЄС. Але в український закон автори вписали регулювання онлайн-медіа, чого ЄС від України взагалі не вимагає. І не просто регулювання, а можливість блокування інтернет-видання без рішення суду, лише за рішенням Національної ради з питань телебачення та радіомовлення", – констатує народна депутатка.

  "Нацрада, яка навіть судячи з назви має опікуватися телебаченням і радіо, тепер буде регулювати український інтернет. Такого досвіду в неї немає, бо досі в Україні інтернет не регулювався. Але Нацрада відразу отримує величезні повноваження для регулювання інтернету – проводити перевірки, приходити до місця реєстрації онлайн-ЗМІ і вимагати документи, в тому числі і податкові; накладати приписи, визначати штрафи і блокувати інтернет-видання або назавжди, або строком на один місяць. Хоча для телебачення і радіо блокування мовлення без рішення суду не передбачено (окрім як за суто формальними підставами)", – пише Сюмар.

  "Загалом законопроєкт ділить онлайн-медіа на три види – анонімні, незареєстровані, зареєстровані як ЗМІ. Тобто, він передбачає реєстрацію онлайн-ЗМІ державою, хоч ця опція і є добровільною, але саме вона надає право вважатися журналістами і брати участь у саморегуляції. Назавжди блокуватимуть за порушення лише анонімні сайти. Незареєстровані блокуватимуть на місяць після трьох грубих порушень, зареєстровані – за п’ять. Взагалі порушення законопроєкт визначає як незначні, значні і грубі. Але відмова від перевірки – теж підстава для блокування (як одне з трьох необхідних порушень)", – пояснює депутатка.

  Вона наголошує: ключова проблема – в довірі до регулятора. "Нацрада, як показує досвід останніх років, є цілком залежною від влади. А тому про незалежність регулювання говорити не доводиться", – констатує Вікторія Сюмар.

  "Звісно, блокування онлайн-видання на місяць призведе до серйозних втрат аудиторії, адже суть роботи онлайн-ЗМІ – це його оперативність і регулярність. Чи можна це пояснити завданнями національної безпеки? Навряд. Бо російські і сепаратистські сайти давно й ефективно блоковані без закону про медіа, а рішенням РНБО через санаційне законодавство. Тому важко це трактувати інакше, аніж як бажання впроваджувати цензуру до онлайн-видань, що пишуть про внутрішню українську політику", – переконана Сюмар.

  "Знаєте, що найбільш цинічне в цьому? В Україні включене повне зелене світло для російського месенджера телеграм. Де всі ці речі, які тепер визначаються як грубі порушення для онлайн-медіа, просто процвітають. Але якщо влада вважає, що вона контролює український телеграм, то загрози інформаційний безпеці з боку повністю анонімних ресурсів нікого не хвилюють. І регуляції там не буде. Тоді як ринок онлайн-ЗМІ, які є потужними в Україні і працюють переважно відповідно до журналістських стандартів, зазнає повного втручання держави. Знаєте до чого це призведе? До витіснення їх у російський телеграм. Або інший месенджер", – прогнозує Вікторія Сюмар.

  Вона зазначає, що законопроєкт також узаконює телеканал "Рада" не як парламентський вісник, як державний загальнонаціональний канал, що теж абсолютно не відповідає європейським стандартам.

  "Український телеринок вже практично монополізований владою через державні телеканали, закон про олігархів, який вимагає дозволу Нацради на придбання телеканалу, та єдиний марафон, з прецедентом вимкненням трьох телеканалів без жодних законних обґрунтувань. Тепер час за онлайн-ЗМІ", – пише Сюмар.

  Вона також зазначає, що підтримує ухвалення закону про медіа, але за умови вилучення регулювання онлайну з доопрацюванням його разом з журналістами в окремому законі.

  "Ну і з телеграмом варто визначитися, хоч трохи було б послідовно", – резюмує Вікторія Сюмар.

  Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль відповів на петицію про повернення в ефір "Еспресо", "Прямого" і "5 каналу". 

  Як відомо, 4 квітня Концерн РРТ вимкнув "5 канал", "Прямий" та "Еспресо" з цифрового ефіру без жодних попереджень і пояснень. Телеканали надіслали листи з цього приводу до президента, РНБО, СБУ, Міністерства оборони і Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

  Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

  Попередній матеріал
  Ідеальний зимовий десерт з яблук: поєднуємо теплоту випічки і ніжність улюбленого пломбіру
  Наступний матеріал
  Комітет Сенату із закордонних відносин підтримав резолюцію, яка визнає дії рф в Україні геноцидом
  Loading...
  Україна ухвалила закон про захист фінансової системи від дій росії

  Україна ухвалила закон про захист фінансової системи від дій росії

  Рада дозволила військовим йти у відпустку під час воєнного стану

  Рада дозволила військовим йти у відпустку під час воєнного стану

  Зеленський скасував осінній призов і відтермінував демобілізацію – подробиці

  Зеленський скасував осінній призов і відтермінував демобілізацію – подробиці

  Акцизи на пальне повертаються – Зеленський підписав відповідний закон

  Акцизи на пальне повертаються – Зеленський підписав відповідний закон

  "Розміновує культурний фронт із росією": Рада в першому читанні підтримала скандальний закон про медіа

  "Розміновує культурний фронт із росією": Рада в першому читанні підтримала скандальний закон про медіа

  Рада розгляне проросійський закон про медіа, який відкидає нас від членства в ЄС – Княжицький

  Рада розгляне проросійський закон про медіа, який відкидає нас від членства в ЄС – Княжицький