"Нам потрібні заморожені російські активи, а не заморожений конфлікт" – із таким закликом до учасників форуму у Давосі звернувся Дмитро Кулеба. Міністр закордонних справ України мав низку зустрічей та окрему панель в Українському домі. Які заяви лунали і хто обіцяє подальшу підтримку – дізнавалася журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова.
Після низки зустрічей із колегами та лідерами інших держав голова МЗС України має окремий захід – в Українському домі в Давосі. Дмитро Кулеба відповідає на запитання про війну, її наслідки і відбудову України.
"Єдина річ, у якій росії треба віддати належне – це стабільність її агресивних намірів. Вони досі вірять, що можуть досягти цього, що можуть знищити Україну, що можуть повернути Україну у сферу власних інтересів. І я майже впевнений, виходячи з того, що я знаю про росію і нинішній спосіб мислення там – росія не зупиниться в Україні. Думаю, путін зробив свій вибір – провести залишок свого життя, воюючи. І ми повинні розвіяти ці його ілюзії", – зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Для перемоги Україні потрібна подальша підтримка – фінансова, військова, гуманітарна, політична. Потрібні заморожені активи росії, а не заморожений конфлікт, зазначає міністр. Він вірить, що до кінця січня буде розблоковано допомогу від США. Україна ж – віддана своєму вибору – бути демократичною державою. І воює за демократичні цінності цілого світу. Про це міністр сказав на зустрічі зі своїм британським колегою.
"Якщо ви подивитеся на союзників, які підтримують Україну, і підтримують Україну не лише грошима та дипломатичною підтримкою, а й зброєю, то наші ВВП, разом узяті, у 25 разів більші за російський ВВП. Ми просто повинні зробити так, щоб наша підтримка не була марною, і допомогти українцям у їхній відважній боротьбі", – наголосив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон.
Перспектив припинення вогню найближчим часом немає. Так прокоментував ситуацію в російсько-українській війні держсекретар США Ентоні Блінкен. Його запитали, чи бачить він підґрунтя для переговорів щодо стійкого перемир’я. Блінкен відповів, що ні. Адже таких намірів не має росія. росіяни не хочуть переговорів на ґрунті базових принципів, які сама ж росія і порушила. Блінкен зазначив, що стратегічно загальна ситуація має інший вигляд, аніж, імовірно, здається на полі бою. Адже росія стає щодня слабшою у військовому, економічному та дипломатичному плані. А от НАТО стає дедалі сильнішим і розширюється.
"Ми бачимо, яким може і має бути майбутнє України, незалежно від того, де саме будуть проведені лінії. Це майбутнє, в якому вона міцно стоятиме на власних ногах, у військовому, економічному, демократичному плані. І кожен із цих планів взаємно підсилює один одного. 30 країн об'єдналися, аби взяти на себе зобов'язання перед Україною і допомогти їй розбудувати сили майбутнього, які зможуть протистояти будь-якій імовірній агресії, які зможуть цю агресію стримати, і які, знову ж таки, дозволять Україні робити це здебільшого самотужки, без масивного безперервного постачання ресурсів ззовні", – наголосив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Польський уряд розглядає нові можливості співпраці між Польщею та Україною. Про це в Давосі заявив голова польського МЗС Радослав Сікорський. Попри тертя між Києвом і Варшавою через низку питань – блокування кордону, квоти на агропродукцію – підтримка України має тривати. Це коштуватиме значно менше, аніж ціна, яку доведеться платити, якщо путін виграє. Утім Польща наполягає, що ціна солідарності з Україною має бути справедливо розподілена між усіма країнами ЄС.
"Ми дивимося на всі питання, пов'язані з Україною, свіжим поглядом. Я здійснив свою першу поїздку до Києва, туди поїде і прем'єр-міністр. Це питання національного консенсусу в Польщі. Ми вивчаємо, які в нас є можливості виробляти більше амуніції та спорядження. Вивчаємо те, що в нас ще є на складах. Ми вважаємо і говоримо про це нашим союзникам, що вартість стримування пана путіна, якщо він завоює Україну, буде набагато більшою, аніж вартість надання Україні допомоги для ефективного захисту від російської агресії", – зазначив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Підтримку Україні обіцяє і польський президент Анджей Дуда. На зустрічі з Володимиром Зеленським на полях саміту Дуда наголосив, що Україна має отримати запрошення до НАТО. Далі польський президент взяв участь в обговоренні подальшої допомоги Україні. Долучилася і президентка Угорщини, країни, що послідовно блокує рішення ЄС у цьому напрямку. Попри це, президентка обіцяє, що Угорщина підтримуватиме Україну.
"Ми повинні весь час давати зрозуміти, хто є агресором і в яку країну вдерлася інша держава. Ми також повинні чітко дати зрозуміти, що росія перейшла Рубікон цим актом. Думаю, що саме це ми робили протягом останніх майже двох років. Ми повинні і надалі підтримувати Україну, і я можу запевнити вас, що Угорщина і надалі це робитиме", – наголосила президентка Угорщини Каталін Новак.
"Увесь цей час ми послідовно працюємо над підтримкою України. Водночас ми продовжуємо закликати до цього міжнародну спільноту, бо я вважаю, що це важливе завдання – продовжувати підтримувати Україну", – зазначив президент Польщі Анджей Дуда.
росія не може і не повинна виграти в Україні – заявив на форумі в Давосі і президент Франції. Еммануель Макрон закликав європейців поновити цього року свої зусилля в напрямку допомоги Україні. І зробити це незалежно від результатів виборів у США.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Читайте також: Кожне "не ескалюйте" від Заходу означало для України втрати захисників і часу – Зеленський у Давосі.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.