Результати Нормандських перемовин
Результати Нормандських перемовин 5 канал

Зустріч у Нормандському форматі: про що домовилися Зеленський, Макрон, Меркель і Путін – підсумковий сюжет

Читайте по-русски
Закон про особливий статус ОРДЛО буде продовжено на рік у чинній редакції, сказав Зеленський

Припинення вогню на сході та обмін утримуваними "всіх на всіх" уже до кінця року. Про це домовилися лідери України, Німеччини, Франції та Росії. Однак під час кількагодинних перемов дійти згоди вдалося не у всіх питаннях. Не вирішеною залишилася, зокрема, політична складова. Зеленський наполягав на поверненні Україні контролю над окупованою ділянкою кордону. Путін традиційно говорив про діалог з бойовиками, місцеві вибори та особливий статус для Донбасу, і знову згадав про захист російськомовного населення. Поза увагою залишився й анексований півострів. До невирішеного повернуться через чотири місяці. До цього чекають на плідну роботу міністрів закордонних справ, радників та мінських переговірників. Про непростий день у Парижі – далі Михайло Прудник.

Про що домовилися

Дорожню карту мирного врегулювання війни на сході України ухвалили в Парижі. Зустріч у Нормандському форматі на рівні лідерів держав провели вперше за 3 роки. Попри складні переговори, які тривали понад 3 години, сторони таки домовилися про кроки, які можуть зупинити кровопролиття.

А саме – обмін полонених та незаконно утримуваних осіб за формулою "всіх на всіх". Почнуть його зі встановлених осіб. Вони мають повернутися додому вже до кінця року. Також до кінця поточного року домовилися про припинення вогню по всій лінії розмежування. За ним стежитиме спеціальна моніторингова місія ОБСЄ. Її мандат обіцяють розширити.

"Ми маємо краще спостерігати за перемир'ям. Мандат ОБСЄ має бути розширений, вони повинні спостерігати не тільки вдень, а і вночі. 24 години на добу. Сім днів у на тиждень", – говорить Меркель.

У чому домовленості не знайшли

На цьому питанні спільне бачення сторін закінчилося. Проведення місцевих виборів на окупованих територіях Україна та агресор бачать по-різному. Київ вимагає виведення іноземних військ з окупованих територій, роззброєння незаконних формувань і лише після цього голосування за українським законодавством. А ще Володимир Зеленський озвучує, на що він за жодних умов погодитися не може.

Зеленський наголосив: "Перше – це неможливість федералізації. Україна – унітарна держава. Це незмінна стаття Конституції і непорушний принцип існування держави. Друге- неможливість будь-кого вчиняти будь-який вплив на вектор руху України. Третє – неможливість компромісів щодо врегулювання ситуації на сході України через поступки територіями в межах міжнародно визнаних кордонів.

У Путіна своя арифметика. Він наполягає на виконанні Мінських домовленостей за своїм трактуванням "формули Штайнмаєра". Спочатку проведення виборів на окупованих територіях та надання законодавчо їм особливого статусу, і лише потім повернення контролю над кордоном. Однак Німеччина наполягає: "формула Штайнмаєра" потребує уточнень.

Путін наголосив: "У першу чергу йдеться про внесення в Конституцію країни змін, що закріплюють особливий статус Донбасу на постійній основі. Необхідно, звичайно, продовжити строк дії договору про особливий статус окремих регіонів Донбасу та, в кінцевому підсумку, надати цій нормі постійний характер, як це і передбачено в Мінських угодах". 

Меркель сказала: "Те, що ми в Парижі вже неодноразово обговорювали, це питання впровадження "формули Штайнмаєра". Це цікава річ. Згідно з концепцією президента Німеччини, вона передбачає оголошення особливого статусу Донбасу, проведення місцевих виборів. І тоді вже цей принцип, який є доповненням Мінських угод, має бути ухвалений українською стороною і разом із російською стороною вони мають прийти до узгодження".

 

Коли має відбутися наступна зустріч у Нормандському форматі

Сторони домовилися, що передумови для проведення місцевих виборів в ОРДЛО мають бути створені протягом 4 місяців. Їх узгоджуватимуть міністри закордонних справ, радники та учасники Тристоронньої контактної групи Мінська, але дати і терміни проведення самих виборів не озвучили. За 4 місяці домовилися зустрітися знову.

Макрон сказав: "Стабілізація ситуації в Європі та побудова нової європейської архітектури залежить від врегулювання конфлікту на сході України. У нас попереду буде важлива політична робота з організації, зокрема, місцевих виборів. За 4 місяці ми зможемо провести новий саміт у форматі Нормандської зустрічі для того, щоби оцінити досягнення результату".

Сприяти цьому має створення нових пунктів пропуску через лінію розмежування, про які згадується у висновках паризького саміту. А ще оновлений план розмінування територій та доступ на окуповані території медиків Червоного Хреста. На останок Путін пообіцяв дешевий газ для українських підприємств, але про конкретну угоду поки не домовилися.

Із Парижа, Михайло Прудник, Сергій Клименко, "5 канал"

Під прицілом камер: як Макрон зустрічав учасників Нормандських перемовин – фото

Нормандський саміт
/
Нормандський саміт
Меркель і Макрон
/
Меркель і Макрон
Меркель і Макрон
/
Меркель і Макрон
Меркель і Макрон
/
Меркель і Макрон
Меркель і Макрон
/
Меркель і Макрон
Нормандський саміт
/
Нормандський саміт
Нормандський саміт
/
Нормандський саміт
Нормандський саміт
/
Нормандський саміт
Зеленський і Макрон
/
Зеленський і Макрон
Зеленський і Макрон
/
Зеленський і Макрон
Зеленський і Макрон
/
Зеленський і Макрон
Путін і Макрон
/
Путін і Макрон
Путін і Макрон
/
Путін і Макрон
Путін і Макрон
/
Путін і Макрон

Попередній матеріал
Інновації від Google: пошуковий алгоритм тепер розуміє українську
Наступний матеріал
Окупанти "ДНР" засудили чоловіка до 14 років ув'язнення за шпигунство – ЗМІ
Loading...