Розпочала роботу Мюнхенська конференція з безпеки. Загроза воєнного конфлікту між Україною та Росією – основна тема перемов політиків та дипломатів. До Німеччини прибули лідери понад 30 країн світу. Беруть участь у спільних пресконференціях, проводять і окремі зустрічі. Вже завтра віцепрезидентка США Камала Гарріс зустрінеться на полях форуму з Володимиром Зеленським. А от Володимир Путін до Мюнхена не приїхав. Росія вперше за багато років не візьме участі в цій безпековій конференції. Про перший день її перебігу дізнавалася журналістка "5 каналу".
Десятки світових політиків і одна найголовніша тема: агресія Росії в Україні. Глава МЗС Німеччини пропонує змінити термінологічну риторику і називати ситуацію не українською кризою, а російською. За словами міністерки, через російську агресію до пакета санкцій може потрапити і газогін "Північний потік-2", побудову якого сама Німеччина до цього активно обстоювала.
"Це не українська криза – це російська криза. Тому ми закликаємо Росію негайно відвести свої війська. Є перші сигнали надії, але ми хочемо бачити вчинки, а не слова. Бо російська загроза залишається реальною. Ми в Німеччині готові заплатити чималу економічну ціну задля миру. Ось чому для мене і для нас є прийнятними всі можливості. Серед них і питання "Північного потоку-2", – сказала міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
А от позиція Берліна щодо зброї залишається незмінною. Тож озброєння Україні Німеччина не дасть. Адже з огляду на минуле Берлін прагне шукати беззбройних рішень конфліктів. Надати Україні зброю для оборони закликав київський міський голова Віталій Кличко.
"Ми розуміємо, що Німеччина, Сполучені Штати чи Франція підтримують нас. Але зараз нам потрібне оборонне озброєння. Дякуємо Німеччині, яка за останні роки інвестувала нам мільярди для відбудови інфраструктури, для реформ в Україні, але зараз, у цій критичній ситуації ми чинимо опір одній із найсильніших армій світу, і кожен агресор, який тільки наважиться напасти на Україну. мусить розуміти, що заплатить болючу ціну. Ми готові воювати. Ми готові захищати наші родини, нашу державу. І наші міста і громадяни потребують підтримки", – запевнив київський міський голова Віталій Кличко.
Окрім загальних виступів, на полях конференції проводять і двосторонні зустрічі. Так, віцепрезидентка США зустрілася з президентами країн Балтії. За словами президента Литви, Камала Гарріс повідомила, що Вашингтон планує посилювати обороноздатність балтійських держав. Усе на тлі загострення російської агресії проти України. Подробиці мають оприлюднити вже невдовзі. Також у межах Мюнхенської конференції з безпеки міністр оборони США Ллойд Остін зустрінеться з міністрами оборони балтійських держав. Присутні на конференції у Мюнхені і глави МЗС.
"Якщо НАТО не зможе захистити своїх союзників, це означатиме не лише смерть Альянсу, а й загибель архітектури безпеки Заходу. З огляду на це я не думаю, що буде якась військова атака на балтійські держави. А от коли ми говоримо про гібридні атаки, то вони вже є. Є інформаційна війна. І з цього погляду, безперечно, є різниця – належить країна до НАТО чи не належить, і це показує нам ситуація в Україні", – підсумував міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичюс.
Мюнхенська конференція з безпеки триватиме три дні. У ній беруть участь високопосадовці із 30 країн світу. Вперше за багато років Росія не бере участі в цій конференції. Український президент матиме виступ вже в суботу.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Читайте також: Загроза ескалації залишатиметься, допоки в нас за парканом буде божевільна путінська Росія – Рахманін