Президент Володимир Зеленський обговорив із Дональдом Трампом відновлення Запорізької атомної електростанції. Про це йшлося під час телефонної розмови напередодні. Говорили близько години. Серед інших питань – можливість припинення вогню по енергетичній та цивільній інфраструктурі. Наша Ганна Рибалка зібрала основні тези з пресконференції Зеленського.
Найпредметніша за останній час і позитивна. Так висловився президент Зеленський про розмову з американським візаві Дональдом Трампом. Очільники держав зідзвонилися напередодні. Говорили близько години.
"Настрій був правильний, достатньо деталізований. Ми проговорили наші наступні кроки. Вимоги щодо часткового припинення вогню, а сьогодні ми бачимо це саме так. Від американської сторони ми отримали сигнали, що, скоріше за все, мова йде про енергетичну тишу", – зауважив Зеленський.
Йдеться про обговорення припинення ударів по енергетичних об'єктах з обох боків, каже президент. А також припинення ударів по цивільних об'єктах з боку агресора. Яких саме?
"Тут я сказав, що з нашого боку буде список, який ми вважаємо пріоритетними, і що ми вважаємо цивільною інфраструктурою. Тут може бути інфраструктура як залізниця. Також ми говоритимемо про портову інфраструктуру", – повідомив український лідер.
Технічні моменти реалізації часткового припинення вогню обговорять групи українських та американських експертів. Зустріч має відбутися найближчими днями в Саудівській Аравії. Президент не дав чіткої відповіді, чи вважає реалістичним повне припинення вогню з обох боків найближчими тижнями. Водночас висловив переконання, що путін атакуватиме українців, доки не буде конкретних домовленостей між сторонами.
Під час розмови з Трампом український президент обговорив і ймовірність того, що Сполучені Штати можуть взяти участь в управлінні українськими атомними електростанціями. Йшлося про відновлення роботи Запорізької АЕС в окупованому Енергодарі.
"Я сказав, що тільки деокупації станції недостатньо, тому що там має бути інфраструктура – водозабезпечення, технічний персонал і ще дуже багато кроків для того, щоб за півтора-два з половиною роки станція почала приносити гроші, електрику для людей. Це моє бачення", – наголосив Зеленський.
Подробиці за підсумками телефонного дзвінка повідомили у Білому домі: "Американська власність – найкращий захист і підтримка української енергетичної інфраструктури". Сполучені Штати продовжують ділитися з Україною розвідувальною інформацією, яка потрібна для оборони. Речниця Білого дому підтвердила цю інформацію і додала – Дональд Трамп розпитав Володимира Зеленського про дітей, які зникли в Україні під час війни, а також про викрадених дітей. Щоправда, не зазначила – ким саме. Повідомила і про додаткові системи ППО, які пообіцяв знайти американський президент для України в Європі.
"Президент Зеленський попросив додаткову систему протиповітряної оборони для захисту цивільного населення, зокрема комплекси Patriot. І президент Трамп погодився співпрацювати з ним, щоб знайти те, що є доступним, зокрема в Європі", – зазначила речниця Білого дому Керолайн Левітт.
Якщо у Трампа з'явиться персональний інтерес до ЗАЕС – на руку Україні зіграє бізнесова акцентованість президента Трампа на угодах, і це реальний шанс повернути електростанцію під контроль Києва, каже політолог Олег Саакян:
"До чого домовляться – поки це взагалі під питанням. Якщо це винятково Запорізька електростанція – тоді це для України дійсно може бути дуже вигідно, позаяк ми зараз не можемо взяти її під контроль. росіяни її контролюють. У випадку, якби Україна почала силою її відбивати, то операції по воді потрібно проводити. І такі спроби вже були".
Також голові правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак сказав:
"Навіть за часів першої каденції Трампа було дуже багато сказано заяв, які потім не були реалізовані. Давайте навіть згадаємо про угоду про рідкісноземельні матеріали, яку тоді Трамп пропонував укласти із Афганістаном. Ми зараз обговорюємо якісь гіпотетичні сценарії. ЗАЕС під контролем військ рф, і поки що справді в "росатому" за цей час не було можливості підключити її до енергомережі рф, але росіяни активно хочуть це зробити. На що це має бути обмін?".
Ключова інтрига – чи озвучить Дональд Трамп у розмові з українським президентом забаганки путіна – не справдилася. Водночас політолог Олег Саакян вважає – Трамп не продемонстрував вміння тиснути на очільника кремля. Натиск, який демонстрував Білий дім на початку каденції Трампа, стихає.
"У переговорному процесі ми можемо сказати, що топчемося на місці. І бачимо, як цей наскок, який взяв Трамп, починає видихатися. Він побачив, що не може серйозно тиснути на Україну. Ми бачили всю історію з припиненням розвідки та військової допомоги, яка зрештою зійшла нанівець".
Водночас спецпосланець США в Україні Кіт Келлог розсипається в компліментах Трампу. В етері "Фокс Ньюз" похвалив американського президента, мовляв, минуло лише 58 днів, як той очолює США, а Трамп уже говорить і з Зеленським, і з путіним.
Ганна Рибалка, "5 канал"
Нагадаємо, як писав Bloomberg, Зеленський погодився не бити по енергетиці рф у розмові з Трампом.
Читайте також: Україна представила НАТО потреби для досягнення стійкого миру.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.