"Політичне дикунство": як політики почали підкуповувати виборців до місцевих виборів-2020

Вибори в Україні Depositphotos
У ЦВК нині проблема – коронавірус. Якщо на вибори прийде принаймні половина населення з правом голосу, вибори стануть наймасовішим заходом – на 15 мільйонів людей

І саме час говорити про рейтинги. В Україні офіційно стартувала виборча кампанія. І менш ніж за 50 днів ми обиратимемо депутатів місцевих рад і селищних, сільських і міських голів. Партії вже майже визначилися з кандидатами. І навіть почали агітувати ще до офіційного початку. Вже полетіли партійні газети, листівки, буклети і навіть пакунки. Все в найкращих традиціях виборчого процесу по-українськи. За серця електорату з фальстартом почав боротися і президент. 

Через що спостерігачі вже питають, з яких джерел фінансуються заходи за участю глави держави на банерах із логотипом "Слуг народу" і красномовним написом "Зе! Місцеві". А кампанія лише почалася. Далі буде цікавіше. Марія Писаренко зібрала цікаву добірку нетерплячих політиків, які, порушуючи закон, вже стукають у двері виборців.

Подвір'я одного з житлових будинків Житомира. Тут наприкінці серпня з'явилася ось ця лавка – з написом "За сприяння Антона Раковича". Він – депутат Житомирської міськради і знову йде на місцеві вибори.

Олена, мешканка Житомира, говорить: "Дуже круто, що ці лавки поставили, але я вважаю, що увіковічнювати себе на лавках – це якось не круто".

Лавка
Лавка5 канал / Час. Підсумки тижня

А це Львів. Тут реклама потенційних кандидатів на місцеві вибори.

Місцева мешканка Надія каже: "Нащо гроші тратити на пусте? Щось не можна на друге потратити? На школи на садки, на ще щось там?"

За даними спостерігачів ОПОРИ, по всій Україні свою агітацію вже почали 50 політичних партій. І витратили на рекламу пів мільйона доларів. І це – ще до офіційного старту кампанії місцевих виборів.

Та банери – без вихідних даних. Зі старту виборчої кампанії їх уже вважають агітацією. А за неї треба платити винятково з виборчого фонду. Інакше це порушення. Порушує виборчі правила і президент. Протягом серпня поїздив Україною – був у Запоріжжі, Херсоні з робочими поїздками. Хоча фактично під час них агітував за депутатів від своєї партії. А трибуни, з яких виступав Володимир Зеленський, замість герба оздобили логотипом виборчої кампанії "Зе місцеві".

За підрахунками Комітету виборців України, одна поїздка президента на агітаційний тур у регіон коштує близько 250 тисяч гривень – і це лише за літак. Від початку серпня Державне управління справами переказало авіакомпанії "Україна" більш як 1 млн.

Денис Рибачок, представник Комітету виборців України, говорить: "Робоча поїздка президента фінансується з державного бюджету за кошти платників податків. Так само оплачується робота охорони, проживання президента. Його треба доставити на місце. Оплачується переліт. Йдеться про доволі великі кошти".

Хвиля політичної агітації почалася в Україні до 1 вересня: майбутні кандидати по всій Україні роздавали подарунки. Приносили зошити, солодощі, у Харкові дітям вручили брендовані канцтовари від чинного мера, в Одесі міський голова роздавав маски, а інший кандидат дарував школярам сертифікати до дантиста. Новий виборчий кодекс визначає навіть такі копійчані подарунки як підкуп. І тепер за це можна загриміти за ґрати на термін від 2 до 6 років. Це нові правила, які діятимуть до місцевих виборів 25 жовтня.

Ольга Айвазовська, координаторка виборчих програм громадянської мережі ОПОРА, каже: "У виборчому кодексі визначено, що прийнятні є агітаційні матеріали вартістю 1 гривня 2 копійки при перерахунку, 6 відсотків від неоподаткованого мінімуму. Логіка мала зберігатися як у попередній редакції – це 3% мінімальної зарплатні. Це було б 63-68 гривень".

Перші ймовірні зловживання до старту кампанії зафіксували і в Житомирі. На місцевій сторінці у Facebook збирали охочих продати копії паспорта.

Тарас Чмут, координатор мережі ОПОРА в Житомирській області, говорить: "Чоловік, який вів розмову, сказав, що в день виборів потрібно буде поїхати в Київ, там буде якийсь мітинг, треба буде проголосувати, сфотографувати галочку. І там теж дають тисячу гривень. При чому за кого голосувати, там теж сказали, що не знають. Було декілька осіб, які збирали персональні дані, копії паспортів і кодів, видавали громадянам по 200 гривень за це".

"Було відкрите кримінальне провадження – попередня правова кваліфікація – це стаття №160 (підкуп виборця). Зокрема, опитано авторів публікації, а також встановлюються особи, які там зазначені", – кажуть у місцевій поліції.

В Одесі теж почали підготовку до виборів з організації можливих фальсифікацій. У Центрвиборчкомі про такі факти знають.

Річ у тім, що цьогоріч правила спростили максимально. Не треба навіть показувати документи. Такою можливістю уже скористалися більш як 30 тисяч українців. Серед них – і переселенці з Донбасу, і внутрішні трудові мігранти. Змінити місце голосування можна у відділі реєстру виборців або онлайн на сайті.

Секретарка ЦВК Олена Гатауліна говорить: "Заповнюєте заяву, вказуєте адресу, яку ви хочете визнати своєю виборчою адресою, підписуєте своїм кваліфікованим підписом – і все".

Та поки в ЦВК інша проблема – коронавірус. Якщо на вибори прийде принаймні половина населення з правом голосу, вибори стануть наймасовішим заходом – на 15 мільйонів людей.

Проведення виборів в умовах пандемії не регулює жоден закон. Тому Кабінет Міністрів має розробити окремі вказівки. Центральна виборча комісія подала свої пропозиції. І тепер чекає. Бо суперечливих питань чимало:

  • чи можна допускати до дільниці хворого члена комісії?
  • І чи можна ходити з переносними урнами до виборця з підозрою на COVID-19?

Лише члени виборчих комісій – це 500 тисяч людей. Щодвігодини треба змінювати маски. Лише на день голосування це 4 мільйони масок. А ще на вході до дільниці потрібно поставити людину з термометром – і це не може бути член комісії. В КВУ підрахували, на це потрібно до 200 мільйонів гривень. У Мінфіні переконують: у коронавірусному фонді лишилося майже 50 мільярдів гривень. Кошти на вибори на місцях отримують із центрального бюджету.

Кошти на протикоронавірусну безпеку виборів
Кошти на протикоронавірусну безпеку виборів5 канал / Час. Підсумки тижня


Тому останнє слово за Кабміном. Там мають розробити і детальний план дій для членів виборчих комісій.

Олександр Клюжев, координатор громадянської мережі ОПОРА, каже: "Без алгоритмів ми можемо спровокувати панічні настрої, особливо в тих малих громадах, де всі люди прекрасно знають, яка ситуація із захворюваністю в сусідів. Виборчі права громадян не можуть бути обмежені. І вибори не перенесені. Це означає, що держава на себе взяла відповідальність, що все буде безпечно, що виборчий процес буде організовано правильно. І люди не будуть боятися іти голосувати".

Скасувати вибори через коронавірус не вдасться. Їх можуть хіба що перенести – щонайбільше на два місяці. У разі, якщо оголосять надзвичайний або воєнний стан. Але експерти виборчого права припускають: на такий крок влада не піде. Бо може втратити довіру і рейтинг.

Марія Писаренко, Олексій Іванченков, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Із чого стартував новий політичний сезон Ради та що на порядку денному – сюжет
Наступний матеріал
Один загін УПА проти кількасот нацистів: хроніка оборони Загорівського монастиря 1943 року
Loading...