Верховна Рада, депутати
Верховна Рада, депутати 5 канал

Мільйонні статки, церква та навіть лев: що знайшли в деклараціях високопосадовців

Читайте по-русски
Перші результати перевірок у Нацагентстві з питань запобігання корупції обіцяють через 3 місяці

Сім'я Зеленських за минулий рік заробила майже 23 мільйони гривень. Зарплати президента у цій сумі не так вже й багато – 336 тисяч за рік. Більша частина грошей – понад 13 мільйонів – заробили від продажу нерухомості – земельної ділянки, будинку в Іванковичах під Києвом, де раніше жили Зеленські, і вілли в Італії. Натомість пара володіє сімома квартирами, одна з яких у тимчасово окупованій Ялті, а також житлом у Великій Британії за 42 мільйони гривень. Записав президент у декларацію і держдачу в Конча-Заспі, де останнім часом проживає безоплатно.

"Будь-яке нерухоме майно, яке перебуває в користуванні, в тому числі безоплатному, підлягає зазначенню у таких деклараціях чиновників. Зеленський був зобов'язаний задекларувати свою дачу", – каже експерт Центру протидії корупції Антон Марчук.

Ще 4 мільйони Зеленський отримав як роялті від "Кварталу 95", художнім керівником якого був до президентства. Має президент і борги – 1,77 мільйонів ​​фунтів стерлінгів. Це гроші компанії в Белізі, а бенефіціаром зазначена його дружина. Заощадження президент тримає в банку, але більше – все ж у готівці.

"Є 600 тисяч доларів і це досить дивно, коли президент тримає наскільки велику суму в готівці, при тому, що він набув цю готівку саме цього року, пів мільйона доларів отримав у 20 році, згідно з декларацією", – зазначила шеф-редакторка видання "Слово і діло" Катерина Пітєніна.

Готівці більше довіряє і голова Верховної Ради. З дружиною в паперових купюрах зберігають більшість своїх заощаджень – тисячі доларів та мільйони гривень. Спікер пояснив, звідки у нього з'явилися 28 мільйонів.

"Це не новий актив. Це те, що заробив за минулий рік у парламенті, мною був проданий будинок – за 1,7 млн грн. Інші кошти – був борг переді мною, ще з 2016 року, нарешті він повернувся", – повідомив Дмитро Разумков.

Валюту у готівці тримає і прем'єр Денис Шмигаль. Має понад 230 тисяч доларів. Екперти-антикорупціонери пояснюють: перевірити заощадження чиновників, які не на банківських рахунках, для НАЗК проблематично. Та й походження таких грошей теж сумнівне.

"Це може свідчити, що певні доходи були отримані незаконним шляхом. На жаль, на сьогодні нема ефективних методів перевірити, чи посадовець дійсно має такі готівкові кошти чи ні", – пояснив експерт Антон Марчук.

Не грошима єдиними. Земельною ділянкою розжився і "слуга народу" Дмитро Гурін. Єдиний нюанс – дача на території Російської Федерації. Утім депутат ще до оприлюднення декларації попередив:

"Моя дружина в кінці 2020 року успадкувала від родичів ділянку землі (дачу) в Росії, яку ми плануємо продати в цьому році".

Здивував декларацією і заступник голови Конституційного Суду Сергій Головатий. У неї вписав власну церкву. Храм на Черкащині належить, як зазначив суддя, до київського патріархату Української православної церкви. Вартості не зазначив.

Незвичне "цінне рухоме майно" задекларував депутат харківської міськради від "Опоплатформи" Саїд Джавід. Саме в цю категорію вписав живого африканського лева. Його придбав 2017-го, ціни не назвав. Із господарем лев катається на автівці Харковом і гуляє подвір'ям.

Але ці дані посадовці ще можуть оновити. У них є 7 днів, щоб подумати і, можливо, згадати, чи, бува, не забули щось внести в декларацію. Бо НАЗК перевірятиме.

"Почали перевірки 591 декларації, найперше перевіряються декларації високопосадовців. Це міністри, заступники міністрів, судді Верховного, Конституційного судів, депутати ВРУ", – каже голова НАЗК Олександр Новіков.

Перші результати перевірок у Нацагентстві з питань запобігання корупції обіцяють через 3 місяці. Водночас покарання за недостовірну інформацію в декларації пом'якшало. Після скандалу з Конституційним Судом, який визнав окремі норми законодавства про електронне декларування такими, що не відповідають Конституції, депутати відповідальність повернули, але не таку сувору як раніше.

"Раніше було передбачено позбавлення волі на строк до 2 років, це означає, що за недекларування певних активів можна було сісти у в'язницю", – зауважив експерт.

Нині ж за приховування майна на суму до 9 мільйонів чиновники можуть відбутися штрафом. Якщо сума буде більшою, аж тоді можлива кримінальна відповідальність.

Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
На акції протесту під Офісом президента працювали провокатори і велася PR-кампанія для МВС – Лапін
Наступний матеріал
США не залишать Україну наодинці у випадку ескалації російської агресії – глава Пентагону
Loading...

Декларація Тимошенко – тільки готівкою $5,5 мільйонів

Голова Верховного Суду вказала в декларації більш як 1 млн украдених гривень

Заступник голови Конституційного Суду задекларував церкву на Черкащині – що відомо

Порошенко опублікував декларацію за 2020 рік

Борг у 70 млн грн, роялті від "Кварталу 95" і держдача: що задекларував Зеленський

Депутат Харківської міської ради задекларував лева