Київський безпековий форум – день другий: "Невідкладно взятися за вступ України до НАТО"

15 київський безпековий форум 5 канал
Україна відповідає основним критеріям для членства в НАТО – боєздатна армія і готовність зробити внесок для колективної безпеки

Україна має стати повноправним членом НАТО і жодні гарантії безпеки не замінять п’ятого пункту Альянсу про те, що напад на одного учасника є нападом на всіх його членів. Про це говорили на 15-му Київському безпековому форумі. Іноземні дипломати проаналізували, наскільки Україна відповідає НАТОвським стандартам, а українські кажуть: липневий саміт у Вільнюсі має стати переломним моментом, адже там обговорюватимуть важливе питання. То чи є перспективи почути конкретику про членство у Північноатлантичному альянсі вже влітку, докладніше розповість кореспондентка "5 каналу" Лідія Середюк.

Готовність України до вступу в НАТО та політичне рішення щодо цього країн Альянсу – це головна тема для обговорення серед іноземних та українських діячів на Київському безпековому форумі.

Боротьба за НАТО, за нашу і вашу свободу – це теза заходу в цьому році. Адже просто зараз українські оборонці ведуть запеклу боротьбу не лише за нашу державу, а й за демократію всього цивілізованого світу. Часу зволікати немає, кажуть українські громадські діячі. Затамувавши подих, чекають Вільнюського саміту в липні, який, переконані, має стати переломним.

"Мені дуже хотілося, щоб на Саміті в Вільнюсі після помилок Бухареста ми почули запрошення в НАТО. А на Саміті в Вашингтоні ми почали ратифікаційні споруди", – сказала голова правління мережі захисту національних інтересів ANTS Ганна Гопко.

Читайте також: Повторення Афганістану не буде: Порошенко на Київському безпековому форумі закликав зміцнювати внутрішню єдність.

На безпековому форумі в Києві присутні ухвалили позиційний документ, де закликають невідкладно взятися за вступ України до НАТО, адже інші формати співпраці не замінять повноправного членства. У вересні торік Україна подала заявку на прискорений вступ до Альянсу. З трьох десятків держав підтримали її 11.

"Я не хочу більше в резолюції чути про відкриті двері. Відкриті двері – дайте нам зайти. А якщо ви не даєте заходити, то двері не відкриті. Ми маємо почати переговори про членство за цього Європарламенту, маємо почати переговори про членство за цієї Єврокомісії", – наголосив лідер "Європейської Солідарності" Петро Порошенко.

Паралельно з курсом у НАТО Україна отримала статус країни-кандидатки на вступ до Євросоюзу і цим зобов'язалася виконати сім домашніх завдань. І лише після втілення низки необхідних реформ у реальність можна розпочинати перемови про подальшу євроінтеграцію. До цього моменту Україна наближається, певні парламентарі.

Дивіться також відео: Київський безпековий форум! Як посилити взаємодію між Україною і НАТО? – Іванна Климпуш-Цинцадзе.

"Ми не можемо виконати критерії на 99%, ми маємо виконати їх на 105%, і тоді це буде пов'язано з зрозумінням політичного класу того, що 95% населення хоче і бачить Україну членом Європейського Союзу. Щодо нашої інтеграції до Північноатлантичного альянсу, мені здається, тут ситуація не дзеркальна, не протилежна, а трохи інша, тут багато залежить, як бачать це партнери", – сказав перший заступник голови ВР України Олександр Корнієнко.

Члени Альянсу підтримують Україну і готові це робити й надалі, але щодо членства в НАТО – консенсусу поки що немає, розповів на форумі генерал Дуглас Люте, який був постійним представником США при НАТО.

"Що може Альянс запропонувати і, я сподіваюсь, він це запропонує Україні, – це унікальні та особливі відносини. І зробити це можна, призначивши або створивши щось на зразок Ради НАТО-Україна. Ті, хто знає про НАТО, можуть зауважити, що вже є комісія НАТО-Україна, але Рада НАТО-Україна надасть право, повноваження збирати Північноатлантичну раду в будь-який час. Це надасть Україні місце за столом", – сказав постійний представник США при НАТО (2013-2017) Дуглас Люте.

Генерал зазначає: Україна відповідає основним критеріям для членства в НАТО. І найголовніші із них – боєздатна армія і готовність зробити внесок для колективної безпеки. Це просто зараз і відбувається на фронті. Але для конкретного рішення про вступ України до Альянсу нині бракує політичної волі тих країн, які туди входять.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Спільної позиції політичної на те, щоб запрошувати Україну – немає. І немає її не в наших сусідів: країн Балтії, Польщі, Румунії, Словаччини. Немає в ключових країнах НАТО, включно зі Сполученими Штатами Америки. І це потрібно все-таки проводити роботу, часу небагато. Я бачу вікно можливостей тільки до наступного року, до саміту у Вашингтоні, буде 75 років НАТО, ювілейний Саміт і, можливо, якщо не Вільнюс, то Вашингтон. Якщо ні, я вважаю, що ми це вікно можливостей втратимо", – зазначив дипломат і посол України в США (2015-2019) Валерій Чалий.

Вступ до Альянсу – однозначно буде. Коли – поки що питання, на яке іноземні дипломати не знаходять відповіді, бо спершу, кажуть, має бути перемога у війні. Почути бодай трохи конкретики українці сподіваються на Саміті НАТО у Вільнюсі 11-12 липня.

"Я думаю, що у Вільнюсі Україна може очікувати більш чіткого висловлення того, про що ми говорили раніше. Тобто, що ми підтримаємо Україну, яка стає дедалі більш демократичною і сильною. Ми надсилаємо потужний сигнал нашої підтримки, всі країни-членкині Альянсу надають Україні дедалі більше систем і зброї. Ми співпрацюємо також у галузі розвідки та кібербезпеки. І українці побачать ці потужні відносини між НАТО та Україною", – наголосила заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд.

Та Україна наполягає на безальтернативному та якомога швидшому запрошенні до НАТО. Адже майбутнє євроатлантичної безпеки формується саме тут і зараз.

Лідія Середюк та Микола Довгий, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
"Відкривали вагони і раз на тиждень викидали на зупинках померлих": Ахтем Сеітаблаєв про депортацію кримських татар – спогади матері
Наступний матеріал
Армієць ЗСУ про "бюрократичне пекло" після поранення: "Треба зібрати 12 документів, щоби переписали одне слово, і треба п'ять разів приїхати"
Loading...