Кінець епохи бідності чи бюджет невиконаних обіцянок: як Рада ухвалювала головний кошторис країни на 2020 рік Читайте по-русски

Рада ухвалила Держбюджет-2020 5 канал
Депутати кажуть, головний кошторис, за потреби, уточнюватимуть впродовж року

Кінець епохи бідності чи бюджет невиконаних обіцянок? Вперше народним депутатам вдалося ухвалити головний кошторис країни на наступний рік не вночі, як це бувало зазвичай, а вдень. "За" висловилися 280 народних обранців. Як в турборежимі розглядали Бюджет-2020, бачила кореспондент "5 каналу" Ірина Сисак.

"Є пропозиція – перенести розгляд на зараз. Щоб пройти цей документ на свіжу голову", – звертається до нардепів спікер ВР Дмитро Рузумков.

Із самого ранку і на свіжу голову депутати вирішили: розгляд бюджету на післяобід не відкладатимуть. Спершу взялися за зміни до Бюджетного кодексу. Підтримки депутатські правки в залі під куполом не знаходили. Окрім однієї.

На позитивне голосування за цю правку не сподівалися ані "слуги", ані уряд. Робота парламенту загальмовується. До Ради спішно прибуває прем'єр Олексій Гончарук. Тим часом Дмитро Разумков оголошує перерву – для консультацій.

Консультувалися більш як годину. Усе через майже 8 мільярдів гривень акцизного податку з палива. Підтримавши правку, депутати повертають мільярди з Дорожнього держфонду у місцеві бюджети. Це розбалансовує детально розпланований бюджет, застерігають депутати.

Володимир Цабаль, секретар комітету з питань бюджету, каже: "Минулі роки цей акциз, це 13,4%, – це приблизно 7 мільярдів гривень йшло в місцеві бюджети, цього року акциз запропонували перенести в дорожній фонд. Позиція багатьох депутатів, які зараз підтримали цю правку, що ні, треба це залишити в місцевих, що ми забираємо гроші з місцевих бюджетів". 

Ближче до обіду Рада запрацювала знову. Восьмимільярдну прогалину вирішили заповнити. І... скасували десяток раніше підтриманих правок, якими мали спрямувати кошти в місцеві бюджети.

"Ніхто не намагається зараз угробити децентралізацію. Ми пробуємо збалансувати Бюджет-2020, щоб він відбувся", – коментує це "слуга" Юрій Кузбит.

А співголова "Європейської солідарності" Ірина Геращенко каже: "Слуги народу" зараз оцими своїми голосуваннями на підтвердження ставлять право народу в кожному регіоні на самоврядування, знищуючи децентралізацію".

Рада ухвалила Держбюджет-2020
Рада ухвалила Держбюджет-20205 канал

Аргументи фракцій не подіяли. Зміни до Бюджетного кодексу ухвалюють силами "слуг народу", "Голосу" та групи "За Майбутнє".

Далі хутко перейшли до головного фінансового документа. Бюджет презентувала міністерка фінансів. Заявила, макропрозноз поліпшується, і підбадьорила – економіка зросте.

Проект бюджету в залі зустріли критикою. Мовляв, президент вкотре провалив передвиборні обіцянки – прожитковий мінімум підняли незначно, а соціальні гарантії не такі високі, як хотілося б депутатам. Тому назвали проєкт незблансованим.

"Усі ті поправки, які подавали народні депутати, постанова Верховної Ради, яка давала конкретні доручення щодо підвищення соцстандартів, стосовно вирішення проблеми із захмарними тарифами, – всі ці речі були в бюджеті проігноровані", – каже нардеп Крулько.

За урядовий кошторис вступилися "слуги". Втім, визнають: економічного дива, яке обіцяв президент, не буде.

"Повинні бути чесними перед собою, в нас не відбулося того чуда, на яке ми розраховували, чи розраховувала країна. Цей бюджет – це компроміс тих обмежених ресурсів, які сьогодні має держава", – каже "слуга" Данило Гетманцев.

Довго над проєктом законотворці не сиділи. Турборежим вкотре не підвів, і не як у минулі роки вночі, а вдень, ще до завершення ранкового засідання, депутати підтримали Бюджет-2020. З першої спроби.

Рада ухвалила Держбюджет-2020
Рада ухвалила Держбюджет-20205 канал

Зелену кнопку тиснули "слуги народу", позафракційні та депутати групи "За майбутнє". Основні показники Державного бюджету на 2020 рік такі:

 • доходи пораховані на рівні одного трильйона 94 мільярдів гривень
 • Дефіцит – більш як 94 мільярди
 • ВВП зросте на 3,7%
 • інфляцію передбачили в межах 5,5 %
 • Долар до головного кошторису заклали за курсом 27 гривень
 • мінімальна заробітна платня становитиме 4723 гривні,
 • прожитковий мінімум – 2189 гривень.
  Рада ухвалила Держбюджет-2020
  Рада ухвалила Держбюджет-20205 канал
 • Порівняно з минулим роком, зменшилися видатки на субсидії до 47,6 мільярда,
 • на Пенсійний фонд виділили понад 170 мільярдів гривень,
 • На безпеку і оборону заклали понад 245 мільярдів,
 • Інфраструктура – понад 73,
 • Більше отримають освіта й охорона здоров'я – по 145 та 113 мільярдів відповідно. 

Рада ухвалила Держбюджет-2020
Рада ухвалила Держбюджет-20205 канал

Однак депутати з опозиції переконані, грошей на медицину та освіту дали замало. Поскупилися також на пенсії і субсидії. А от на силові структури виділили забагато коштів.

Олексій Гончаренко із "ЄС" каже: "Єдине позитивне, що вдень проголосували. Але навіть сонце не допоможе побачити щось позитивне. Субсидії зменшили, а на СБУ, ДБР та інші дали багато".

Цифри хоч і остаточні, але можуть змінюватися. Депутати кажуть, головний кошторис, за потреби, уточнюватимуть впродовж року.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Трансплантація органів і рукавички, що "говорять": винаходи українців, про які чули не всі
Наступний матеріал
За 40 років до братів Райтів: залізні крила винахідника Можайського