Віктор Назаров
Віктор Назаров 5 канал

Касаційний суд виправдав генерала Назарова – як пройшло засідання та як реагували родичі загиблих

Читайте по-русски
Віктор Назаров був начальником штабу АТО на момент трагедії, в якій загинуло 49 військових

Не винний. Касаційний кримінальний суд виправдав екскерівника штабу АТО Віктора Назарова. Справа генерал-майора – прецедент, який став першим українським військовим високого рангу, якого засудили за загибель армійців під час бойових дій. Влітку 2014-го бойовики поцілили літак у небі над Луганськом. Усі десантники та члени екіпажу – загинули. Спочатку суди перших двох інстанцій визнали Назарова винним у службовому недбальстві. Але сьогодні касація вирішила протилежне. Родичі загиблих не стримували емоцій та різких висловлювань. На засіданні була й кореспондентка "5 каналу" Олена Рибінська. 

Майже 7 років тому, в червні 2014-го, в небі над Луганщиною російські найманці збивають український літак ІЛ-76 – із переносного зенітно-ракетного комплексу "Ігла". На борту 40 армійців та 9-ро членів екіпажу. Літак зі складу 25-ї військово-транспортної авіаційної бригади Повітряних сил прямував до аеропорту "Луганськ". Довкола летовища позиції були зайняті проросійськими бойовиками, і шлях лежав тільки повітрям. 

Начальником штабу АТО на момент трагедії був генерал-майор Віктор Назаров. Саме його військова прокуратура обвинуватила у злочині. За версією слідства, Назаров знехтував інформацією, що бойовики поблизу аеропорту мають озброєння, яким можна збивати літаки. І не скасував виліт. Обвинувачений наполягав: такої інформації не мав. І провини не визнав.

"Накладати ярмо на якусь конкретну особу неможливо, в тих умовах коли ведуться бойові дії і ведуться бойові дії. Зараз ведеться війна", – пояснював Віктор Назаров тоді.

Кілька років слідства, експертиз, обвинувачень від представників потерпілих – і у 2017 році Павлоградський суд ухвалив – екскерманич штабу АТО винен і має провести 7 років за ґратами. Захисники Віктора Назарова подали апеляцію. Однак Дніпровський апеляційний суд у грудні торік її відхилив і залишив вирок без змін. Генерал звернувся до найвищої інстанції – Касаційного кримінального суду у складі Верховного. У цей понеділок судді взялися за справу. До Києва приїхали й родичі загиблих військових. Позиції сторін не змінилися. 

"Назаров вчинив необережний злочин у формі самовпевненості. А суд першої інстанції і Апеляційний суд вказують, що він вчинив, грубо кажучи, навмисний злочин з непрямим умислом", – пояснював адвокат Віктора Назарова Михайло Турик.

"Раніше вони посилалися на те, що це була помилка пілотів. Там не було ніяких порушень з боку льотчиків. Вони приймали всі заходи", – зазначав представник потерпілих в суді Віталій Погосян.

Кілька днів нарадчої кімнати і судді постановили, що ЗУ по кримінальній відповідальності у цій справі застосований неправильно. Тому рішення місцевого суду і суду апеляційної інстанції щодо Назарова  підлягають скасуванню а кримінальне провадження – закриттю в зв'язку з відсутністю в діяльності кримінального правопорушення.

"Я в одному з інтерв'ю казав, коли набуде чинності виправдувальний мій вирок, я обов'язково вибачуся за загибель їхніх рідних близьких і дітей. і ми, керівники на той час АТО, робили все можливе щоб цього не трапилося, але на жаль так сталося. особисто від себе і керівництва прошу пробачення", – прокоментував це Назаров.

"Ніхто  не має сумнівів, що літак  збила група Вагнера, що керували цим збиттям Плотницький, Патрушев, Гуреєв. Однак, генерал Назаров, як начальник штабу, отримав достовірні повідомлення, що саме 13-го числа о 8 годині зайшли російські фахівці, щоб збивати літаки, не вчинив жодних дій, щоб цієї трагедії не сталося", – зазначив представник потерпілих в суді Віталій Погосян. 

Родичі загиблих військових не стримують емоцій після рішення суду та слів не підбирають. І в залі, і в  коридорі не полишають Назарова. 

"Якщо вам не сняться наші хлопці, то вони будуть снитися десятому поколінню вашому", – заявила сестра загиблого військового Іллі Гайдука Іляна.

"Якщо командир будь-якого рівня від командира відділення і закінчуючи головнокомандувачем не прийме рішення, то сам факт існування Збройних сил втрачає сенс. ЗС будь-якої країни. Не можна захистити країну без недоторканності, і це першооснова будь якої країни і Збройних сил будь-якої країни", – зазначив Віктор Назаров.

У Дніпрі засідання у справі Назарова транслювали в місцевому райсуді. Туди прийшли деякі рідні загиблих військових, від коментарів після оголошення вироку відмовилися. Представник потерпілих зазначив - чекають на вердикт Європейського суду з прав людини, звернення до якого подали ще в 16 році. 

"Я вважаю, що саме цей вирок буде цікавою підставою , щоб європейський  суд з прав людини подивився  на наше правосуддя , подивися , як у нас з'ясовували винних у цій події  і чому жодна з осіб не понесла відповідальність", – зазначив Віталій Погосян, представник потерпілих в суді.

Раніше український суд заочно засудив до довічного ув'язнення колишнього ватажка терористичної ЛНР Ігоря Плотницького і двох ватажків бойовиків за збиття військово-транспортного літака ІЛ-76 та вбивство 40-ка українських військових та 9-х членів екіпажу. 

Олена Рибінська, Євген Сакун, "5 канал"

Попередній матеріал
Україна не повинна давати воду у Крим – Казарін у "Гончаренко рулить"
Наступний матеріал
Рейв проти свавілля: як пройшла акція проти насильницькиx затримань на Подолі
Loading...

Катастрофа літака Іл-76: Верховний Суд переніс розгляд касації у справі Назарова – причини

Катастрофа літака Іл-76: у Касаційному суді розпочалося засідання у справі генерал-майора Віктора Назарова

Збиття Іл-76 під Луганськом: ексватажка "ЛНР" Плотницького засудили до довічного

Експосли США, авторитетні військові та експерти закликали переглянути справу генерала Назарова

Збитий Іл-76, фобії військових ЗСУ та де 200 заґратованих командувачів США? – Віктор Назаров у "Є СЕНС"

Катастрофа літака Іл-76: суд зупинив виконання вироку генерал-майору Назарову