Істерія "Газпрому" та надзвичайний стан в Україні: детально про новий раунд газового протистояння

Тим часом Україна підписала газовий контракт із Польщею і вже розпочала поставки газу звідти

"Газпром" ініціюватиме розрив усіх контрактів з "Нафтогазом" і щодо постачання, і щодо транзиту газу. Це реакція російського монополіста на рішення Стокгольмського арбітражу про стягнення $4,5 млрд за "недотранзит" газу через українську газотранспортну систему. Президент Порошенко заявив, що за контрактом російський концерн не може розірвати домовленості в односторонньому порядку, а складнощі, пов'язані з обмеженням постачань, назвав тимчасовими. Для компенсації постачань газу "Нафтогаз" підписав угоду з польською нафтогазовою компанією. Газове протистояння активно обговорюють у парламенті та уряді.

Від самого ранку депутати жваво реагують на дії "Газпрому". Росія Україну шантажує і мстить за перемогу у Стокгольмському арбітражі.

"Це черговий прояв такої імперської, нахабної позиції політики країни-агресора стосовно України як країни-транзитера. Зараз застосовують фактично шантаж – і до України, і до європейських партнерів", – вважає член комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу Вікторія Войціцька.

Тим часом профільний міністр уже озвучує план антикризових дій на п'ять днів. Україна – грітиметься мазутом. Школи – зачинять. Підприємства – просять заощаджувати.

"Перехід генеруючих компаній з газу на мазут – це дасть нам можливість економити близько 15-20 млн кубів газу на добу. Друге, повністю зупинити роботу в дошкільних навчальних закладах, школах і вищих навчальних закладах терміном до 6 березня включно", – зазначає Ігор Насалик.

Загалом ситуація стабільна. Все працює у штатному режимі, запевняють урядовці. Міністр закордонних справ пропонує сідати за стіл перемов. У тристоронньому форматі. "Це – Україна, Європейська комісія і Росія. Нехай надсилають туди людей, хай виправдовуються, хай скажуть, що вони роблять… Я дав доручення послам – провести інвентаризацію активів "Газпрому", аби, в разі потреби, ми були готові йти в судові позови і дуже швидко. Ми їх обов'язково на цьому дістанемо", – запевняє Павло Клімкін.

Європа не проти стати посередником між Україною та Росією. Про це вже заявили в Єврокомісії.

Ще й за стіл переговорів не сіли, а Росія вже заявила – "Газпром" розриває всі газові контракти з Україною. Мовляв, Стокгольмський арбітраж, який задовольнив два позови "Нафтогазу" і призначив росіянам виплатити українцям понад $2,5 млрд – керувався подвійними стандартами. Обурена Москва заявляє – "Газпрому" контракти з Україною невигідні.

"Нафтогаз" офіційних документів про плани розірвати контракти від "Газпрому" поки не отримував. "Мене поінформували, після дуже уважного вивчення контракту між НАК "Нафтогаз України" і РАО "Газпром" – контрактами не передбачено право їх розторгнення в односторонньому порядку, і такі заяви "Газпрому" можуть пояснюватися тільки одним – небажанням виконувати свої контрактні зобов'язання", – наголосив Президент Петро Порошенко.

Президент вкотре нагадав про відшкодування $4,6 млрд збитків "Нафтогазу" за рішенням арбітражу і зазначив: "Все до останньої копійки Україні буде заплачено". Підкреслив: Україна абсолютно твердо і спокійно проходить кризовий період.

Тим часом, Україна підписала газовий контракт із Польщею. І вже розпочала поставки газу звідти. Угода – до кінця березня. За цей час Польща надасть Україні 60 млн кубів.

Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Американці дуже серйозно ставляться до ядерних погроз Росії – Безсмертний
Наступний матеріал
На позиціях біля Зайцевого тихо не буває, але коли трапляється – можна почути розмови найманців