Транзит газу
Транзит газу 5 канал

Поки "Нафтогаз" святкує перемогу, "Газпром" почав мстити: розлого про перипетії "газової справи"

Попри історичне рішення Стокгольмського арбітражу, найближчими днями Україна може відчути нестачу газу, бо розраховувала на поставки з Росії

"Нафтогаз" свякує перемогу, а "Газпром" обіцяє змагатися. Українська компанія в Стокгольмському арбітражі домоглася компенсації в $4,6 млрд від російського монополіста за непоставлений газ для транзиту. В "Газпромі" заявили, що з 1 березня Україна не отримає газу. Президент України Петро Порошенко наголосив, що для стягнення компенсації існують механізми арешту активів компанії, включно з проектами "Газпрому", зведення яких продиктоване політичною доцільністю. У газовій справі розбиралися кореспонденти "5 каналу".

Перемогу святкують у "Нафтогазі". Наймасштабніша суперечка в історії Стокгольмського арбітражу із позовними вимогами на десятки мільярдів доларів – між "Нафтогазом" та "Газпромом" – завершилася на користь Києва. Українська компанія домоглася компенсації у сумі $4,6 млрд. Це кошти, які "Нафтогаз" втратив через те, що російська сторона не постачала узгоджені обсяги газу для транзиту.

"Якщо від цього відняти ті обсяги газу, які ми не оплатили в 2014 році, – тобто заборгованість за придбаний, але не оплачений газ, трохи більше $2 млрд, – залишається $2,5 млрд різниці. Яку, наскільки ми читаємо сьогодні заяву наших російських контрагентів, вони визнають як суму, котру вони нам винні", – пояснює голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Це вже друга перемога України у Стокгольмському арбітражі. Наприкінці минулого року міжнародна Феміда вже стала на бік "Нафтогазу" в суперечці з "Газпромом" щодо обсягів закупівлі блакитного палива Україною для внутрішніх потреб та ціни на нього.

"Ми "Газпрому" зараз нічого не винні. Вони винні нам $2,56 млрд. Відповідно, зобов'язання "Газпрому" –заплатити ці кошти, воно починається з учорашнього дня. Тобто вже сьогодні нараховуються відсотки за те що, вони не сплатили. І відсотки ці перевищують півмільйона доларів", – уточнює комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

Аналітики прогнозують: до спливу термінів апеляції розраховувати на повернення боргів від Росії – не варто. По-суті, оскаржувати рішення арбітражу "Газпром" не може – лише щодо процедурних моментів.

"До фізичного повернення цих коштів ще дуже далеко. "Газпром" уже заявив, що вони це рішення намагатимуться опротестувати. Тому я не очікую, що найближчим часом ми зможемо якісь гроші отримати", – коментує голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Пропонуємо також ознайомитися з ексклюзивним інтерв'ю голови "Нафтогазу" Андрія Коболєва на цю тему.

Російська компанія одразу почала мститися Україні. Спочатку відмовилася постачати з 1 березня газ, за який Україна вже заплатила. Навіть повернула передоплату. А далі почали знижувати тиск у транзитній трубі. Це може поставити під загрозу поставки до країн Європи.

Президент України Петро Порошенко наголосив: "Якщо Газпром не сплатить цих грошей, – я так розумію, він вже почав це робити ще вчора, – НАК має добитися арешту активів "Газпрому" для забезпечення виконання цих рішень. У нас є достатньо активів, які в тому числі задіяні, на кшталт, "Північного потоку-2".

У найближчі дні Україна може відчути нестачу газу, бо розраховувала на поставки з Росії. В "Нафтогазі" спробують частково перекрити потребу закупівлею ресурсу в країнах Європи. А поки пропонують обмежити споживання промисловими підприємствами. Принаймні, на два дні.

Леся Головата, Юрій Жупанов, Сніжана Юр'єва, "5 канал"

Попередній матеріал
Київ просить допомоги в армії та МВС у боротьбі з негодою
Наступний матеріал
Україну накрило хуртовиною: як перший день "весни" пройшов у регіонах
Loading...