Стокгольмський арбітраж
Стокгольмський арбітраж 5 канал

"Газпром" vs "Нафтогаз": чому перемога є історичною для України

Не платити за повітря, не платити за газ в ОРДЛО, значно менше платити за газ 2014–2015-го років – арбітраж 100% став на сторону Києва

Про перемогу в Стокгольмському арбітражі над російським "Газпромом" оголосив вітчизняний "Нафтогаз" – скасована вимога "бери або плати" контракту від 2009 року, укладеного за часів прем'єрства Юлії Тимошенко. За ним Україна мала платити за російський газ, навіть якщо він їй не потрібен і вона його не використовувала – в "Нафтогазі" зазначили, це заощадить Україні $75 млрд.

На це рішення Україна чекала понад три роки. Зрештою, Стокгольмський арбітраж ставить крапку в слуханнях спору між українським "Нафтогазом" та російським "Газпромом". "Ціна була завищеною, контракт – неринковим, підписаним на кабальних умовах. І Трибунал фактично зараз це вдруге підтвердив", – відзвітував голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

"Нафтогаз" та "Газпром" підписали угоду в 2009 році за підсумками перемов тодішніх прем'єрів Юлії Тимошенко та Володимира Путіна. Після Революції Гідності Україна відмовилася виконувати умови контракту, які назвала кабальними. Один з пунктів – принцип "бери або плати", за яким Україна, навіть якщо їй не треба стільки газу, мусила щорічно платити за понад 50 млрд кубів палива.

"Нафтогаз" відмовився платити за повітря – росіяни звернулися до Стокгольмського арбітражу. Українська компанія подала зустрічний позов. Міжнародна Феміда стала на бік Києва. Тож Україна не мусить платити Росії понад $50 млрд.

Окрім того, арбітраж істотно знизив ціну на той газ, який Україна встигла купити в Росії в 20142015-му роках. Так "Нафтогаз" зекономив ще майже $2 млрд. Ще один пункт – Київ не повинен платити за російські поставки на окуповані території терористичних ОРДЛО. Рішення Стокгольмського арбітражу привітав український Президент.

5 канал

"Це історична перемога. Бо в разі програшу в цьому суді перед Україною була би пряма загроза дефолту. Зараз ми показали, що ми вміємо захищати національну безпеку і відстоювати державні інтереси", – зазначив Петро Порошенко.

Контракт між "Нафтогазом" та "Газпромом" діє до кінця 2019 року. І чи відновить "Нафтогаз" закупівлі блакитного палива у "Газпрома" – в компанії не повідомляють. Кажуть, мають дочекатися ще одного рішення Стокгольмського арбітражу, де Київ оскаржує транзитні умови. За ним "Нафтогаз" вимагає $16 млрд компенсації.

Юрій Жупанов, Олена Махно, "5 канал"

Попередній матеріал
Нині за участі ОБСЄ не врегулювали жодного конфлікту на пострадянському просторі – посол
Наступний матеріал
"Просто так цього не залишимо": на Дніпропетровщині провели в останню путь 24-річного десантника
Loading...