Українська мова
Українська мова https://rubryka.com/

Іспит з української мови для чиновників під загрозою зриву: чому уряд хоче скоротити склад комісії

Читайте по-русски
У Верховній Раді впевнені, що комісію необхідно розширити

Іспит з української мови для чиновників під загрозою зриву. За тиждень до початку екзамену склад комісії, яка відповідає за його організацію, хочуть скоротити. Проти такого рішення уповноважений із захисту державної мови. У Верховній Раді рекомендують навпаки: збільшити чисельність комісії. Утім уряд від ідеї скорочення не відступає. Подробиці дізнавався журналіст "5 каналу".

Такого виклику ніхто не очікував. За тиждень до старту іспиту на володіння українською у Національній комісії зі стандартів державної мови вирішили провести скорочення. Новина застала її членів зненацька.

"Ми насправді дуже стурбовані. Ми віримо, що уряд прийме виважене рішення. Але ми мусимо говорити. Ми мусимо озвучувати, що напевно наступ на Державну комісію зі стандартів державної мови – це ризики не тільки для самої комісії, але й державної мовної політики і розбудова самої держави", – зазначила голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська.

Склад комісії і так невеликий – лише 29 посад. І саме вони відповідають за проведення мовного іспиту для чиновників. За прогнозами, участь у ньому братимуть близько 150 тисяч претендентів на державні посади щороку.

"Я щиро стурбований тим, що було оприлюднено проєкт постанови Кабінету Міністрів, яким передбачається можливе скорочення чисельності складу Нацкомісії зі стандартів державної мови на понад 20%. Я вважаю, що таке рішення щодо новостворених органів є некоректним і неприпустимим. Натомість навпаки комісію треба підтримати", – наголосив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Поки уряд надумав скороти комісію, парламент вважає, її варто, навпаки, розширити. Так вирішив гуманітарний комітет Верховної Ради, але до такої пропозиції у міністерських кабінетах не дослухалися. Про розширення комісії зі стандартів державної мови не йдеться, повідомили в уряді. Додали: скорочення посад відбувається у всіх державних структурах.

"Цим проєктом постанови пропонується скоротити кількість вакантних посад. А не кількість фактично працюючих. По факту станом на зараз їх 23. Гранична чисельність комісії дорівнює 29 осіб. У нас у березні поновилися конкурси. Якщо протягом 4 місяців 6 осіб недобрали, я перепрошує, але це означає, що не було потреби", – зауважила голова Національного агентства з питань державної служби Наталія Алюшина.

До запуску іспиту готувалися рік, повідомили у Комісії зі стандартів державної мови. Перевіряти знання претендентів на державні посади, переконують, готові. Екзаменаційні завдання місяць проходили апробацію. Тобто скласти іспит міг будь-хто.

"Я взяв участь у цьому тесті перш за все, аби показати, що не складно, що це важливо, що це доступно. Ці тести, які я складав, вони абсолютно адекватні", – акцентував увагу народний депутат від фракції "Голос" Роман Лозинський.

Співкоординатору руху "Простір свободи" Тарас Шамайда підсумував: "З 16 липня має стартувати іспит на володіння державною мовою. Про це в Агентстві з питань державної служби добре знали. Тому що вони брали участь в обговоренні, підготовці до цього іспиту і вони знають цю ситуацію. Але свідомо займаються шкідництвом. У той час, коли комісія просить додати їм людей, це ж робиться для громадян. Щоб не було черг, щоб було комфортно складати іспит".

Іспит на володіння державною мовою є обов'язковим для претендентів на посади на державній службі. Складатиметься він із трьох частин: тестування, написання тексту та усне спілкування. Для успішного складання треба набрати щонайменше 71 бал зі 100. Результати, до речі, обраховує комп'ютер. Після цього чиновник зможе отримати державний сертифікат володіння українською мовою.

Сергій Барбу, Едвард Белінський, "5 канал"

Читайте також: Українська мова стала обов'язковою для готелів у Єгипті – міністр туризму

Попередній матеріал
На Дніпропетровщині від голоду померло немовля: мати запевняє, що смерть раптова – подробиці трагедії
Наступний матеріал
"Це політична грамотність на рівні п'ятикласника": Портников "розніс" "слуг народу" за китайський вектор
Loading...

Майже 8% абітурієнтів "завалили" ЗНО з української мови та літератури

"Ми постколоніальна нація": експерт про проблему видавництва українськомовних книжок

Рагулі, ліквідація малоросійщини, Європі потрібен секс – Тетяна Микитенко у "Є СЕНС"

"Чому ви ґвалтуєте мене, мою психіку і мої нерви": у соцмережі студентка вилаялася та висловила огиду до української мови

У ВР не розглядатимуть законопроєкт про відтермінування дубляжу фільмів на телебаченні українською

"Я б заборонила українську мову": 18-річна дівчина з Ірпеня потрапила в мовний скандал через публікації в соцмережах