професор Девід Вільямс
професор Девід Вільямс Дзеркало тижня

"Існує велика небезпека концентрації необмеженої влади в руках Зеленського" – наближений до Байдена експерт з конституційного права

  Читайте по-русски
  Він переконаний – треба конституційним шляхом обмежити повноваження президента

  Жодного разу за час незалежності України президент не акумулював стільки влади, як сьогодні це робить Володимир Зеленський. Сьогодні в Офісу президента є департаменти: Кабмін, парламент, РНБО. А сам Зеленський йде авторитарним шляхом, не маючи в собі ніяких стримувань і противаг, які були в його більш компетентних попередників, – про це пише видання "Дзеркало тижня".

  Журналісти обговорили з ключовим конституціоналістом Сполучених Штатів Америки професором Девідом Вільямсом, який прибув до України, загрози такої концентрації влади.

  "Після численних зустрічей у мене сформувалося чітке відчуття, що українці сьогодні більше довіряють місцевій владі, ніж центральній. Тим часом абсолютно очевидно, що є велика небезпека зосередження необмеженої влади в руках президента. На місцях це теж розуміють і відкрито говорять про це", – зауважує Вільямс.

  "Аби українці відчули, що влада належить їм, треба наблизити до них цю владу настільки, наскільки можливо. А це означає розширення владних повноважень громад шляхом звуження повноважень президента. З увімкненням справедливої судової і правоохоронної систем, а також механізму державного нагляду, адекватного парламентській моделі. Весь смисл нової Конституції в тому, щоб правильно розосередити і збалансувати владу, захистивши систему держуправління від авторитаризму", – наголошує американський науковець.

  Він переконаний – треба конституційним шляхом обмежити повноваження президента.

  "Якщо цього не зробити, то президент завжди домінуватиме і блокуватиме процес. Чим більше повноважень буде делеговано місцевій владі, тим здоровішою буде система управління державою. Це добре відомий у Європі принцип субсидіарності: центральній владі слід передавати тільки ті компетенції, які не можуть бути ефективно використані для вирішення питань на місцевому, локальному чи регіональному рівнях", – говорить Вільямс.

  "В основі високого рейтингу президента лежить патерналізм – бажання, щоб хтось сильний і владний розв'язав твої проблеми. Але це, звичайно, підхід дитини, а не громадянина демократичної республіки. Хоча, насправді президент – найманий працівник, найнятий вами. Викорчувати ген патерналізму повністю – нереально ні в одному із суспільств. Але в Україні почуття безпорадності в людей досить сильне, тому потрібен масштабний публічний проєкт реконструкції системи влади, а не просто заміна якихось складових частин цієї системи", – зазначив Вільямс.

  Як повідомляв 5.UA, на початку жовтня найвпливовіші світові медіа (BBC, CNN, Washington Post, Guardian) опублікували матеріали про те, що президент України Володимир Зеленський має приховані офшорні компанії, через які, ймовірно, виводились десятки мільйонів доларів з України у співпраці з Коломойським.

  Попередній матеріал
  Україна домовилася про умови отримання чергового траншу від МВФ на $700 млн
  Наступний матеріал
  У МОН розповіли, скільки освітян вакцинувалося від коронавірусу
  Loading...
  Це підстава, щоб США почали копати факти – політолог про заяву Дубінського

  Це підстава, щоб США почали копати факти – політолог про заяву Дубінського

  В ОПУ подякували США за санкції, проте ім'я олігарха не згадали

  В ОПУ подякували США за санкції, проте ім'я олігарха не згадали

  В Офісі президента назвали три пріорітети держави на наступний рік – які саме

  В Офісі президента назвали три пріорітети держави на наступний рік – які саме