Про 47 тисяч українців, які померли від COVID-19 за рік пандемії у понеділок вранці під Радою нагадує інсталяція з лампадок та чорних стрічок. Пацієнтські організації безапеляційні – саме очільник МОЗ провалив вакцинацію. Тому відповісти за це має, щонайменше посадою.
"Відкрити кримінальну справу і перевірити кожну витрату, кожен рух цього міністра, і зрозуміти, яку страшну ціну ми платимо, коли ідіотів ставимо на Міністерство охорони здоров'я", – наголосив голова благодійного фонду "100% життя" Дмитро Шерембей.
"Він міг би побудувати роботу свого апарату, свого міністерства ефективно. Він цього не зробив", – вважає виконавча директорка фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.
Із речами – на вихід. Уже у вівторок Верховна Рада може відправити у відставку трьох міністрів – економіки, інфраструктури та охорони здоров'я. Якщо перші двоє хочуть добровільно позбутися міністерських портфелів, то Максим Степанов – ні.
Кадрові перестановки в уряді депутати розглядатимуть позачергово. Хоча Ігор Петрашко та Владислав Криклій написали заяви, а Максима Степанова пропонує звільнити прем'єр, депутати нікому з урядовців не дадуть піти по-англійськи.
"Спочатку треба заслухати звіт – що означає перемога або здобутки міністра, а далі будемо по цьому обговорювати", – зазначив голова ВР Дмитро Разумков.
"У нас не може бути легкої прогулянки і фактичної втечі від відповідальності для міністрів, які йдуть у відставку", – переконана заступниця голови ВР Олена Кондратюк.
"Степанов має пояснити, чому МОЗ закуповувало захисні маски і халати за цінами, удвічі вищими за ринкові ціни, чому провалене масове тестування, чому провалена закупівля вакцин?" – обурюється заступник голови фракції "Голос" Роман Костенко.
Послухати ще один звіт – про використання грошей з антиковідного фонду – вимагають опозиційні депутати.
"Ми не захищаємо Степанова, Степанов має бути знятий, можливо, разом з урядом, і, можливо, опинитися за ґратами, але ключову відповідальність за жахливі смерті українців несе Зеленський", – наголосив очільник партії "ЄС" Петро Порошенко.
Степанов на посаді трохи більше як рік, але пів цього терміну опозиція домагається його відставки, вже зібрали необхідні підписи, щоби винести в зал постанову. Та не встигли, бо нині ініціативу жорстко критикувати чільника МОЗ перехопила монобільшість.
"Я взагалі не знаю, чим Степанов займався", – каже голова комітету ВР з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.
Головна претензія та сама – критично низький рівень вакцинації. За три місяці першою дозою імунізували менше як мільйон українців.
"Там, де президент доходив згоди щодо серйозних пакетів підтримки вакцин, з різними підприємствами, дуже важко пояснити, чому після таких новин не можна запустити так чи інакше вакцинацію", – зауважив перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.
"Міністр завжди казав, що він особисто веде переговори, одна з причин рішення прем'єр-міністра – це якраз та інформація, яку ми кожного дня отримували різну по постачанню вакцин", – пояснює Михайло Радуцький.
Та Максима Степанова голими руками не візьмеш. Він переконує: рятує медичну систему, а вибивають із-під нього крісло ті, хто займаються підкилимними іграми, щоби завадити реформам.
"Моя формула якісного і медичного забезпечення, в якій за українцями ходить здоров'я, а не гроші, не відповідало їх уявленню марнотратства", – сказав очільник МОЗу Степанов.
Посилив інтригу і профільний комітет. Семеро членів проголосували за відставку Степанова, стільки ж – утрималися, проти – лише один, тож рекомендацій для сесійної зали не буде. Тим часом у кулуарах "слуги народу" вже обговорюють імовірного наступного чільника МОЗ - державного санітарного лікаря Віктора Ляшка.
"Віктор Ляшко не мав стосунку якраз до програми вакцинації. Він займався карантинними заходами, як ми бачимо, за рік карантинні заходи устаканилися, вони нормально сприймаються суспільством", – зазначив Олександр Корнієнко.
"Вважаю, що він зробив дуже багато. Якщо Україна починала з 200 тестів на добу, сьогодні Україна має можливість робити до 100 тисяч тестів на добу, і це робиться в першу чергу в лабораторних центрах МОЗу", – переконує Радуцький.
Тягнути лямку депутати не будуть, уже в четвер на позачерговому засіданні планують призначити нових урядовців. У крісло міністра економіки монобільшість хоче посадити голову податкової служби Олексія Любченка, а інфраструктури – чільника "Укравтодору" Олександра Кубракова.
Леся Головата, Маргарита Варадовська та Юрій Усік, "5 канал"