Поїв у "Макдональдсі", посидів за кермом броньовика та з'їздив на розмінування. Це лише частина того, що встиг державний секретар США Ентоні Блінкен під час другого дня візиту до України. Після робочого дня у столиці топдипломат відвідав прикордонників на Київщині та побував на деокупованих територіях Чернігівської області. Чим голова Держдепу смакував у "Макдональдсі" та що отримав у подарунок від українських військових – дізнавалася журналістка "5 каналу" Христина Катарина.
Гастрономічна дипломатія на зміну традиційній. Після насиченого дня офіційних зустрічей у Києві американський держсекретар Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Дмитро Кулеба пішли вечеряти у "Макдональдс". Меню посадовці обрали досить скромне: одна картопля фрі на двох, а український міністр замовив собі ще й пиріжок із вишнею. За неформальною вечерею розв'язалася й неформальна розмова.
Після фаст-фуду на вечерю й ночі без повітряних тривог Ентоні Блінкен продовжив офіційну програму візиту. Держсекретар поїхав до прикордонників на Київщині й побував на таємному об'єкті Держприкордонслужби. Американському топдипломату показали речі ліквідованих російських окупантів та уламки "шахедів", які збили прикордонники. Серед імпровізованої виставки також спорядження, яке передали Збройним силам Сполучені Штати, і яке врятувало життя не одного українського воїна.
"Пане секретарю, я буду відвертий: якби не допомога Держдепартаменту та INL, наші втрати були б значно більші. Тому що перші бронежилети, перші захисні шоломи ми отримали саме від наших друзів з INL", – сказав голова ДПСУ Сергій Дейнеко.
Наступна зупинка – підземний бункер, у якому прикордонники перечікують ракетні атаки росіян. Один із модулів у сховищі Україні також передали за посередництва Державного департаменту. В укритті на Ентоні Блінкена чекав символічний подарунок від українських військових.
"Ми випадково знайшли пляшку з кримським вином. А Крим – це Україна. І воно випадково виявилося одного з вами року", – розповіли українські військові.
Та в кожному жарті, які відомо, є доля правди. Держсекретар натяки українських військових сприймає серйозно.
"Вчора з міністром Кулебою ми відвідали кладовище, де поховані українські герої. Що саме вразило – це побачити фотографії. Ми багато говоримо про статистику, про кількість поранених, про кількість загиблих, але коли бачиш світлини, то усвідомлюєш, що йдеться про реальні життя, реальні історії. І я дуже вдячний за те, що ми змогли разом сприяти тому, щоб так багато людей були врятовані й захищені навіть перед загрозою жахливої жорстокості, скоєної росіянами", – зазначає держсекретар США Ентоні Блінкен.
Після короткого туру укриттям главу Держдепу повели дивитися на американські бронемашини HUMVEE, які бережуть життя українським воїнам на фронті. Довго не вагаючись, Ентоні Блінкен сів за кермо броньовика.
На прощання держсекретар підписав український стяг та зробив із прикордонниками спільне фото. Далі вирушив на Чернігівщину й зустрівся з українськими саперами. Вони очищають від російських боєприпасів 45 тисяч квадратних метрів території. Частина цієї землі була фермою, на якій вирощували кукурудзу. Ентоні Блінкен оголосив про виділення додаткової допомоги для розмінування українських територій – 90 з половиною мільйонів доларів. Вони ввійдуть до нового пакету допомоги від США на суму понад мільярд доларів, яку держсекретар анонсував напередодні.
"Очищаючи сільськогосподарські угіддя, ви дозволяєте Україні знову допомагати годувати решту світу. Ми знаємо, що за деякими оцінками, території в Україні, які годують близько 81 мільйона людей у світі, зараз забруднені або наземними мінами, або боєприпасами, що не розірвалися", – зазначив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Візит на Чернігівщину чільник Держдепу завершив поїздкою до села Ягідне, яке пережило жахіття російської окупації. Американському дипломату провели екскурсію підвалом школи, де загарбники майже місяць тримали в заручниках близько 150 людей. Найменшій дитині було всього півтора місяця. Разом місцеві жителі ділили 90 квадратних метрів, ходили в туалет до відра і спали стоячи. 10-ро людей не пережили жорстокого полону й тут померли.. Люди, які пройшли окупацію, порівняли цей досвід із концтабором.
"Багато хто з нас, дивлячись на це, слухаючи історії, згадують, що зараз ХХІ століття. Це не мало повторитися. І не лише тут, у серці Європи, а й у всьому світі. Ми й багато інших країн світу стоїмо пліч-о-пліч з Україною. Одна з причин мого візиту сюди на прохання президента Байдена полягає в тому, щоби підтвердити наше зобов'язання і надалі підтримувати Україну та українців, коли вони протистоять агресії, коли вони відновлюються і відбудовуються", – каже державний секретар США Ентоні Блінкен.
Христина Катарина, "5 канал"
Раніше сьогодні Пентагон оголосив про виділення нового пакета військової допомоги для України на суму $175 млн, до якого увійдуть боєприпаси зі збідненим ураном для танків Abrams.
Дивіться також відео: ЗСУ отримають не просто танки Abrams? Україна не може випускати "Оплот". Микола Саламаха
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.