До НАТО вся Україна чи лише підконтрольна територія? Президент Володимир Зеленський відповів на це запитання під час брифінгу журналістам та зустрічі із високими гостями з ЄС. Зокрема з президентом Європейської ради, який прибув до Києва у неділю. Результат візиту – російські гроші працюватимуть на Україну. Подробиці – в огляді нашої Ганни Рибалки.
Європейський Союз хоче, щоб Україна перемогла у цій війні. Але що готовий для цього зробити? До Києва у неділю прибули висока представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас разом із комісаркою з розширення ЄС Мартою Кос та президентом Європейської ради Антоніу Кошта. Вони відвідують Україну в перший день своїх повноважень. Головні теми – зміцнення ППО та оборонна підтримка. А ще – майбутнє членство України в ЄС.
"Розширення – це найбільша інвестиція в геополітичному плані. Розширення – це не просто запорука справедливого та тривалого миру в Україні. Це також безпека та мир у Європі", – зауважив президент Європейської ради.
Натомість членство України в НАТО неможливе під час війни. Офіційний Київ не погодиться на запрошення до північноатлантичного альянсу лише частини території. Україна ніколи на це не піде, каже Володимир Зеленський під час брифінгу з Антоніу Кошта:
"Не може бути запрошення в НАТО частини територій України. Це автоматично визнання, що всі інші території не лише в небезпеці, а й те, що всі інші території – неукраїнські. Тому Україна ніколи на це не піде. Якщо це запрошення, то тільки повністю своїх територій. Але ми розуміємо, що п'ята поправка, коли ти член НАТО, не може діяти в час війни на всій території України. Тому що країни проти ризиків залучення їх у війну".
Уже цього місяця Європейський Союз надасть Україні додаткові понад €4 млрд для підтримки українського бюджету, заявив президент Європейської ради. Крім цього, з січня ЄС щомісяця упродовж року надаватиме по €1,5 мільярда євро допомоги. Ці гроші – від заморожених російських активів. Вони можуть бути використані для військових цілей, зазначив Кошта.
Водночас італійське видання ANSA цитує слова високої представниці Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Каї Каллас у Києві. Каллас вважає, що не варто відкидати появу іноземних військ в Україні. На її думку, Європа може зіграти свою роль, якщо вдасться домовитися про припинення вогню і необхідно буде відправити війська для перевірки його дотримання:
"Досі дискусія точилася навколо того, які країни готові відправити солдатів в Україну, а які – ні. Вважаю, що нічого відкидати не можна і в цьому питанні слід зберігати певну стратегічну двозначність".
Доки говорять дипломати та перші особи держави – ворог на фронті збільшує кількість штурмів. Як повідомляє Генштаб, російські війська посилили спроби просунутися на Лиманському напрямку. Гаряче – на Покровському, запеклі бої на Курахівському. На Півдні України загарбницькі війська не полишають намірів прорвати нашу оборону. На Харківщині, у Вовчанську, пілоти дронів-бомберів прикордонної бригади Гарт не дають спокою окупантам. Їхні точні удари накрили ворожі бліндажі, окопи та вантажівку, яку використовували для підвозу.
За участю Сил оборони чи без, але російські міста продовжують збирати "бавовну". Так, як у неділю Єкатеринбург. Стовп диму з різних ракурсів фільмують місцеві любителі сво. Кажуть, нібито палає цех із виробництва полістиролу. Горить на площі у півтори тисячі квадратних метрів. Цей цех неподалік аеропорту Кольцове. Що стало причиною займання – поки що невідомо. У мережі пишуть, спінений поліетилен росіяни використовують для укриття від тепловізорів. Інші вироби – у виготовленні складників дронів.
Ганна Рибалка, "5 канал"
Читайте також: Чи можливо завершити війну в 2025-му: що відомо про мирні перемовини та яка позиція партнерів.
Нагадаємо, відмова від НАТО на 20 років і замороження фронту: WSJ про "мирний план" Трампа – у Зеленського прокоментували.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.