Чого очікувати Україні після перемоги Джо Байдена? Таке запитання поставили кореспонденти "5 каналу" міжнародним експертам. Усі сходяться на думці, що Президент Байден підтримуватиме Україну в боротьбі з корупцією, а нова адміністрація пильно стежитиме за розвитком подій довкола конституційної кризи в Україні. Попри це міжнародні оглядачі скептично ставляться до створення альтернативного переговорного майданчика за участі США. Чи виграє Україна від перемоги Джо Байдена – знають журналісти "5 каналу".
Вслід за світовими лідерами переможця перегонів Джо Байдена і без 5 хвилин віцепрезидентку Камалу Гарріс привітав і Володимир Зеленський. У Твітері висловив сподівання – Америка й надалі залишатиметься партнером України.
"Вітаємо Джо Байдена і Камалу Гарріс. Україна з оптимізмом дивиться в майбутнє стратегічного партнерства зі Сполученими Штатами", – написав Зеленський.
А керівник Офісу Президента Андрій Єрмак – запросив Байдена до України. Вперше той як віцепрезидент США відвідав Київ у 2009-му за президентства Ющенка. Тоді в промовах згадував Помаранчеву революцію.
Підтримував Байден і Революцію Гідності у 2014-му. Влітку того ж року прилетів на інавгурацію п"ятого Президента. Також відвідував Київ у 2015, 2016 та 2017 роках. Палко виступав "за" проведення реформ в Україні та боротьбу з корупцією. Засуджував війну на сході та прямо називав Росію агресором.
"Українцям не варто переоцінювати "антиросійськість " адміністрації Байдена. демократи частіше за республіканців намагалися навпаки якось домовитися з росіянами. але для американського істеблішменту зараз більший ворог це Китай, а не Росія", – попереджає міжнародний оглядач Ілія Куса.
Велику роль у формуванні політики Байдена-президента в "українських питаннях" відіграватиме команда. За словами Ілії Куси, переможець виборів, на відміну від Трампа, не намагатиметься вирішувати питання одноосібно.
"Треба почекати, поки сформується адміністрація. хто і як її буде формувати, від того і буде залежати, що Україні від цього очікувати. чи буде хтось у Раді безпеки Білого дому відповідати за український напрямок, чи це знову буде українсько-російський напрямок?" – каже Куса.
Водночас експерти прогнозують – Джо Байден та його адміністрація пильно стежитимуть за розвитком антикорупційної кризи в Україні. Через скандальне рішення Конституційного суду, яким скасували електронне декларування для чиновників.
"Джо Байден буде говорити щодо антикорупційонї політики в Україні. антикорупційні органи стануть недоторканими. питання судочинства в Україні знову підніматиметься, без бачення американської адміністрації тут нічого не змінюватиметься", – зазначає редактор відділу "Світ" видання "LB.ua" Олександр Демченко.
А от Офісу українського президента будувати взаємини з командою Байдена може бути складно, вважають опитані нами експерти. Пригадують скандал зі звинуваченнями на адресу сина Джо Байдена – Гантера та компанією "Бурізма", який Дональд Трамп намагався використати у передвиборній кампанії. І за словами Олександра Демченка, Володимиру Зеленському пощастило, що ця історія в Україні згасла.
"Те, що скандал з "Бурісмою" не вдався – це на його користь. Байден також став частиною , як і Трамп, українського питання. Інформаційного супротивного середовища. Саме тому ми не знаємо, якою буде реакція Байдена на Президента Зеленського", – каже Олександр Демченко.
Результати виборів у США можуть стати перевагою для України у питаннях оборони. Під час виборчої кампанії Джо Байден назвав надання військової допомоги Україні, зокрема летальної зброї, пріоритетним напрямом. А ще – обіцяв домагатися припинення війни на Сході України.
Ганна Рибалка, "5 канал"