Зарплати українських чиновників
Зарплати українських чиновників 5 канал

Більше, ніж у Трампа: що не так із зарплатами українських чиновників – сюжет

Читайте по-русски
До трійки космічних зарплат в Україні, які перевищують доходи американського президента, увійшов директор підприємства "Антонов" Олександр Донець. Його дохід за грудень – 50 тисяч доларів

Скандали довкола зарплат українських міністрів і чиновників тривають уже два тижні. Пам'ятаєте їхні оприлюднені оклади, передноворічні премії і надбавки? Шквал емоцій тоді вирував у соцмережах. І ось нова хвиля.

Міністр освіти Ганна Новосад заявила, що на свої 36 тисяч гривень не могла би утримувати дитину. Після цих слів її у чому тільки не звинувачували і навіть підібрали їй варіанти підробітку, як-от зайнятися репетиторством. Згодом вона визнала: її висловлювання були невдалими. Але людей, звісно, це вже не спинило. Керівнику "Укрпошти" теж цього тижня довелося знову показати свого гаманця. Каже, зарплата в нього далеко не 2 мільйони гривень, а трохи більше мільйона. Однак усе пізнається у порівнянні. Бо на європейському рівні зарплати наших топчиновників – менші, ніж в іноземних колег. Але у багатьох цивілізованих країнах чиновники навіть найвищого рівня не дозволяють собі заробітки, які перевищують в тисячі разів зарплати пересічних громадян. Тобто зарплата має бути гідною, так. Але не захмарною.

Й інше питання – як оцінити роботу українського високопосадовця? А ще теза про те, що висока зарплата унеможливлює корупцію, геть сумнівна в наших реаліях. Прикро, що всі ці питання – без відповіді. А поки немає відповіді – люди додумують, рахують і порівнюють – у кого більша зарплата, у Трампа чи в керівника "Укрпошти".

Це головний офіс "Укрпошти". Тут, на Хрещатику, працює її директор Ігор Смілянський. За грудень він заробив 1 мільйон 200 тисяч гривень. "Епоха бідності" завершилася, спитаєте ви, і зарплати зросли? Але реальність говорить про зовсім інше!

Пані Світлана, начальниця поштового відділення "Укрпошти" в маленькому селі Гусакове на Черкащині, каже: "Яка в мене зарплата? – 1200 гривень". 

"Як приходе почта, то треба і газети розкласти, і людям пенсію треба листоноші оприбуткували, і щоб вона рознесла людям", – розповідає жінка.

Роботи, як і людей, в селі небагато. Зо чотири сотні. Тому жінка працює 3 дні на тиждень. До обіду. За цю чверть ставки Світлані платять копійки, а за чиновницькі зарплати їй....

"Образливо... Хочеться, щоб і в наших було.. Але ж що ми зробимо?" – говорить жінка.

Зарплати чиновників
Зарплати чиновників5 канал

Тим часом Ігор Смілянський, генеральний директор "Укрпошти", каже: "Села – це мій біль, я дуже сподіваюся, що ми зможемо там поправити ситуацію".

Але поки ситуація покращується лише в його гаманці. Зароблені мільйони на посаді гендиректора Ігор Смілянський виправдовує напруженим 18-годинним робочим днем. Себе називає ефективним управлінцем, бо за минулий рік "Укрпошта" заробила понад 600 мільйонів гривень.

Смілянський каже: "Коли я прийшов, "Укрпошта" за ввесь рік відправляла 46 тисяч експрес-посилок, маючи приватних конкурентів, за вчора було 47 тисяч за день! От скільки варта людина, яка може зробити рік за день?"

На мільйони не зазіхали, але дорогими для платників податків на кінець року виявилися і урядовці.

Зарплати чиновників
Зарплати чиновників5 канал

Зарплати міністрів за грудень 2019 із врахуванням податків та зборів були такі:

 • Олексій Гончарук – 76 190 грн
 • Дмитро Кулеба – 86 774 грн
 • Михайло Федоров – 84 887 грн
 • Дмитро Дубілет – 17 544 грн
 • Арсен Аваков – 186 541 грн
 • Тимофій Милованов – 222 592 грн
 • Олексій Оржель – 162 003 грн
 • Вадим Пристайко – 233 893 грн
 • Ганна Новосад – 138 412 грн
 • Зоряна Скалецька – 94 988 грн
 • Альона Бабак – 212 600 грн
 • Юлія Соколовська – 216 783 грн
 • Оксана Маркарова – 89 387 грн
 • Владислав Криклій – 44 038 грн
 • Володимир Бородянський – 112 905 грн
 • Андрій Загороднюк – 97 191 грн
 • Денис Малюська – 226 361 грн
 • Оксана Коляда – 158 772 грн

Середня ж зарплата українця у 2019 році ≈ 10 000 грн, мінімальна у 2019 – 4173 грн.

Під ялинку подарунки щедрі – у грудні, окрім ставки, міністри отримали кругленькі суми із кількома нулями. Шалені цифри збунтували соцмережі. Українці ж заробляють у рази менше. Середня зарплата близько 10-ти, а мінімальна не дотягує і до 5-ти тисяч.

Міністри обурюються і собі. Очільниця МОН Ганна Новосад чесно заявляє: заробітної плати замало.

"Зараз моя зарплата на руки в середньому становить 36 тис. грн. Також у мене зараз немає сім'ї. В якийсь момент я захочу мати дитину, а на таку зарплату я її не зможу утримувати", – сказала Новосад.

Зарплати чиновників
Зарплати чиновників5 канал

Натомість Сергій Берендєєв, вчитель історії та правознавства столичного ліцею №157, говорить: "М'яко кажучи, не дуже приємно вчителям таке чути".

Як утримувати сім'ю за вчительську зарплату розгубленій міністерці може розповісти Сергій Берендєєв. В школі він вчитель історії, вдома – батько двійнят. Свою роботу любить, інакше, каже, давно б залишив. Аби забезпечити рідних, працює на півтори ставки, підробляє у приватній школі і міністерку відверто не розуміє.

Вчитель говорить: "Це видається дуже цинічним. Всі вчителі працюють на двох-трьох роботах паралельно. У вчителів зарплата 7-10 тисяч, якщо вища категорія, і якось примудряються виживати". 

А міністри, щоб не виживати, примудряються нараховувати собі кругленькі суми.

"Коли постало питання підвищення зарплати вчителям, то сказали, що грошей немає. Всі реформи освіти приречені на провал, поки не будуть високі зарплати", – переконаний викладач.

Зарплати чиновників
Зарплати чиновників5 канал

В уряді би зі своїми розібралися! Високі заробітки міністрів виправдовує Дмитро Дубілет. Суми назвали чесно, до людей відкриті. А платять більше, аби не брали хабарів. Сам міністр Кабінету Міністрів офіційною зарплатою не переймається – за грудень отримав найменше зі всіх – 17 тисяч.

Дубілет каже: "Мені пощастило, що я прийшов з бізнесу, ви знаєте, що я співзасновник "Монобанку" і в мене є гроші, щоб не думати про це питання".

Але така ситуація не в усіх.

"Ми розуміємо, Україна, на превеликий жаль, це бідна країна, і ми не можемо там дозволити собі дуже високі зарплати. Маємо зробити таким чином, щоб дохід менеджера був прив'язаний до результату", – говорить Дубілет.

Результат планують визначати системою оцінки KPI. Чим вищий показник – тим краща ефективність роботи посадовця.

Зарплати чиновників
Зарплати чиновників5 канал

А як дорого у порівнянні оцінюють роботу посадовців в Європі? До прикладу, середня місячна зарплата Олексія Гончарука навіть не 3 тисячі євро. Його німецька колега Ангела Меркель отримує близько 25 тисяч у євровалюті. Британський прем'єр Борис Джонсон заробляє щомісяця майже 13 тисяч фунтів стерлінгів.

Зарплати чиновників
Зарплати чиновників5 канал
Зарплати чиновників
Зарплати чиновників5 канал

Висновок: топ-чиновникам за кордоном таки платять більше. Але різниця із зарплатами пересічних людей в рази нижча, аніж в Україні.

Сергій Марченко каже: "У розвинених країнах питання зарплати посадовців так сильно не стоїть, бо вони зароблять лише трохи більше, аніж звичайні люди. У нас є дуже істотна нерівність, коли вони заробляють в десятки разів більше, це, звичайно, суспільство збурює".

Порівнюючи зарплати, слід не забути врахувати рівень життя.

Журналіст "Голосу Америки" Марія Прус каже: "Для українців 5 тисяч доларів – це велика зарплатня, але за американськими стандартами, тут же інша вартість життя. Це така середня зарплата. Топ-чиновники отримують 15 тисяч зарплати – це гарна й бажана робота в державній установі, але це не золоті гори однозначно. Президент США отримує 400 тисяч доларів на рік до оподаткування. Голова поштової служби США отримує 235 тисяч доларів на рік".

Але головному поштмейстеру Америки і навіть Дональду Трампу ще далеко до заробітків керівника "Укрпошти". Якщо перевести його заробіток у долари, то за грудень він заробив 42 тисячі зелених.

Ігор Смілянський, гендиректор "Укрпошти", каже: "Сума, за яку я заплатив всі податки, – а це 45%, щоб ви не робили, все одно буде бруд, все одно хтось щось каже".

Зарплата директора ДП "Антонов" Олександра Донця – 50 100€, гендиректора "Укрпошти" Ігоря Смілянського – 42 600€ на місяць, голови правління АТ "Укрзалізниця" Євгена Кравцова – 33 800€ на місяць, президента США Дональда Трампа – 33 300€ на місяць.

Зарплати українських чиновників
Зарплати українських чиновників5 канал

Скільки ті ж керівники держкомпаній отримають у 2020-му – невідомо. Уряд пообіцяв: зарплати топменеджерів та урядовців у новому році переглянуть.

Ірина Сисак, Сергій Новіков, Руслан Альмухамедов, "Час. Підсумки"

Попередній матеріал
Коли Україна представить ЄС свою стратегію щодо Криму, вона зможе вимагати більшого – Рейтерович
Наступний матеріал
"Укрпошта" презентувала поштову марку до двохсотліття з моменту відкриття Антарктиди
Loading...
"Час.Підсумки тижня" з Анною Мірошниченко

"Час.Підсумки тижня" з Анною Мірошниченко

"Я не зможу утримувати дитину на зарплату 36 тис. грн" – Новосад

"Я не зможу утримувати дитину на зарплату 36 тис. грн" – Новосад

Пройшлися по цифрах: Кабмін оприлюднив зарплати і премії міністрів

Пройшлися по цифрах: Кабмін оприлюднив зарплати і премії міністрів

Зеленський доручив Гончаруку врегулювати ситуацію із преміями в "Нафтогазі"

Зеленський доручив Гончаруку врегулювати ситуацію із преміями в "Нафтогазі"

Розенко: Вчителям 4 тисячі доларів не дали, натомість міністрам дали по 10

Розенко: Вчителям 4 тисячі доларів не дали, натомість міністрам дали по 10

"Оклади міністрів у 16 тисяч гривень – це неповага до нашої держави" – Пристайко про грудневі нарахування

"Оклади міністрів у 16 тисяч гривень – це неповага до нашої держави" – Пристайко про грудневі нарахування