"Бебі-бокс"
"Бебі-бокс" 5 канал

Бейбі-бокси повернуться після 1 січня 2021 року – на що чекати молодим батькам

Читайте по-русски
Влітку українці отримували замість бебі-боксу 5 тисяч гривень на картку

Бейбі-бокси мали повернути ще з початку грудня. Верховна Рада ухвалила закон ще наприкінці вересня, але до кінця 20-го року жодна породілля так і не отримала в пологовому будинку пакет малюка, в якому було зібране все необхідне – від іграшок та одягу до засобів гігієни і коробки-ліжечка – на перші місяці після народження малюка. Нагадаю, влітку через зірваний тендер уряд замість бейбі-боксів почав видавати 5 тисяч гривень на спеціальну картку, якою можна було розраховуватися лише у спеціальних магазинах. На що можуть розраховувати батьки малюків, які з'являться на світ після 1 січня 2021 року – дізнавалася журналістка "5 каналу" Леся Головата. 

Молоде подружжя квапиться – разом зі своєю первісткою Анастасією йдуть оформлювати її перший документ – свідоцтво про народження. А от пакунок малюка, на який розраховували – в пологовому не отримали.

"Ми виписували в День святого Миколая, 19 грудня. Бейбі-бокс не отримали. Ніхто нам навіть нічого не сказав. Для батьків, в яких перший раз дитина, ти ще сам можеш не знати, що тобі треба, а там уже все було", – каже мати Анастасії.

Тож новоспечений татусь – журналіст "5 каналу" Петро Троць вимушено проходив квест – купував усе необхідне для пологів та перших місяців – після них.

"Коли пішов купувати ножиці для новонароджених і питаюся в аптекарки, а вона каже – а хіба не видають у бейбі-боксах? Я їй прочитав політінформацію, скільки часу вже їх не видають. І не зрозуміло, коли почнуть видавати по-новому. Якось було прикро, тому що доводиться бігати по таких дрібницях, які, напевне, були би доречні всі разом в одному місці", – каже новоспечений батько Петро Троць.

Два з половиною роки батьки такого клопоту не мали. Із 2018-го всім без винятку в пологових будинках видавали перший подарунок немовляті від держави. У 16-кілограмових бейбі-боксах було все – від засобів гігієни й одягу до іграшок, ковдр та імпровізованого ліжечка.

Доки закупівлі проводила міжнародна організація від ООН – UNOPS – проблем із бейбі-боксами не було. Але цьогоріч за це взялося держпідприємство "Професійні закупівлі". Тендер провалили. І з липня цього року замість пакунків малюка батькам почали давати п'ять тисяч гривень на спеціальну картку, якою можна розраховуватися лише в магазинах, що долучилися до цієї ініціативи.

"Ми будемо подавати ці документи на компенсацію, але поки що цього не зробили, тому що спочатку треба забрати свідоцтво про народження, щоб його забрати, батьки мають туди піти, щоби це зробити зимою, треба з дитиною вийти. Це не одразу робиться", – каже мати Анастасії Наталія.

8 із 10 українських сімей хочуть отримувати бейбі-бокси. Таку соціологію оприлюднив дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ і закликав уряд перезапустити цю важливу соціальну ініціативу. Наприкінці вересня – Верховна Рада ухвалила закон і повернула пакунки малюка. Влада пообіцяла.

"Перші бебі-бокси з'являться у грудні, їх забезпечить ЮНОПС – це міжнародна компанія, яка займається закупівлями. А з 1 січня ми переходимо на тендерну процедуру на ProZorro", – сказала заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук.

На три з половиною кілограми важчий, 80% товарів – українського виробництва, удвічі більше підгузків. Оновлений вміст бейбі-боксів, який підготували до участі в тендері, показує власник компанії, яка раніше їх виробляла.

Якщо купувати вроздріб – сім'я витратить щонайменше в півтора раза більше, переконує підприємець Дмитро Довгалюк.

"Поки ще незрозуміло, яка буде кінцева вартість, але, думаю, що вона буде до 5 тисяч гривень, не більше. А по роздрібній вартості – близько 10 тисяч гривень коштуватиме, якщо його зібрати", – каже Дмитро Довгалюк.

1,6 мільярдів гривень цьогоріч виділили на бейбі-бокси для 331 тисячі українських сімей. Витратили лише третину.

Закон є, достатньо грошей у бюджеті теж є, навіть бейбі-бокси вже спаковані, але коли і чи взагалі отримають їх батьки немовлят – залежить лише від Міністерства соцполітики.

2020 рік минув, а бейбі-бокси досі лише на папері. За останній тиждень грудня у Міністерстві соцполітики так і не знайшли посадовця, який би пояснив – чому. Лише під ялинку – 31-го стало відомо – уряд кошти таки перерахував, ЮНОПС тендер провів, і переможець уже до початку карантину – в перших числах січня почне розвозити пакунки малюка в пологові будинки. І вже породіллі зможуть вибрати – брати їх чи гроші.

Леся Головата та Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
Частина світу вже живе в 2021-му: як зустрічали Новий Рік у різних країнах
Наступний матеріал
"Ви завжди в наших серцях і думках": рідні полонених та зниклих безвісти українців записали новорічне звернення
Loading...

Черкаські перевізники обмежили кількість пільговиків в автобусах – що кажуть батьки та діти

Довелося пристосуватися до пандемії: у Києві Святий Миколай вітає дітей через голограму

"Ми приділяємо увагу кожній дитині": Марина Порошенко передала різдвяні подарунки дітям з інвалідністю

Розбещення маленьких дівчаток: директора дитбудинку заарештували, але не відвезли в СІЗО

Науковці вважають, що новий штам коронавірусу може бути небезпечним для дітей

Із заходу на схід: рівненські школярі передали подарунки одноліткам у прифронтове Кримське