Вчені з'ясували, що "сонячний камінь" вікінгів таки можна використовувати для навігації

Магнітний компас в Європі з'явився лише наприкінці XVI століття

Вчені заявили про те, що легендарний "сонячний камінь" (solstenen) вікінгів дійсно можна використовувати для навігації під час морських подорожей. Про це повідомляє Naked science.

Так, у публікації йдеться, що коли вікінги ходили на драккарах в Гренландії наприкінці X століття, компаса у них не було. А магнітний компас в Європі з'явився лише наприкінці XVI століття. Згідно з сагами вікінгів, вони використовували "сонячний камінь", за допомогою якого могли визначити положення Сонця в похмуру і сонячну погоду.

У 1948-му році був знайдений зразок диска Уунартока з тих же легенд. Він у поєднанні з "сонячним каменем", згідно з легендами, був головним навігаційним інструментом.

Отож вчені проаналізували збережені тексти легенд і знайдений прилад, зрозуміли, що це спеціальний сонячний годинник з позначками, що позначають сторони світу, і різьбою, яка відповідає зміні тіні від гномона сонячного годинника, "прив'язаного" до рівнодення і сонцестояння навесні і влітку. При дотриманні правильного часу і місця використання, тобто на північній широті близько 61° і з травня по вересень похибка приладу була всього лише 4 градуси. Зрозуміло, що вікінги ходили в Гренландію саме влітку.

Ще у 1969 році археолог Т. Рамскоу з Данії припустив, що в якості "сонячного каменю" вікінги використовували кристал, який поляризував світло, що проходить через нього. При проходженні через такий кристал світло розщеплюється на два промені з різною поляризацією. Відповідно, яскравість видимих зображень залежить від поляризації вихідного світла і відрізняється між собою. Археолог зробив припущення, що вікінги змогли зрозуміти цю закономірність і плавно змінювали положення кристала, поки обидва видимих зображення не будуть мати однакову яскравість. Метод дуже ефективний навіть в туманну погоду.

На роль solstenen теоретично годилися турмалін, іолит і ісландський шпат. Вчені теоретично віддавали перевагу останньому і опублікували висновки в 2011 році.

У ході нового дослідження вчені використали комп'ютерну модель морської подорожі з порту Берген, що в Норвегії, в селище Хварф на південному узбережжі Гренландії. Віртуальні кораблі починали свій похід у весняне рівнодення або літнє сонцестояння. Хмарність вибиралася випадковим чином. Потім програма імітувала використання кристалів кальциту, кордієриту, турмаліну і аквамарину з урахуванням реальних параметрів цих мінералів з певною заздалегідь частотою. Подорож закінчується успішно, якщо корабель, що прибував досить близько до гір узбережжя Гренландії в потрібному місці.

За інформацією видання, програма звіряла напрямок кожні три години, і 92% кораблів прибули успішно. Варто відзначити, що якщо напрямок звірялося кожні чотири години, то успішність навігації різко знижувалася.

Дивіться також фотогалерею за темою:

Через 3,5 тисячі років забуття: У Єгипті археологи розкопали гробницю ювеліра та його дружини – фото

Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
/
Єгипетська мумія
/
Ілюстративне фото
/

Попередній матеріал
Лікарі повідомили про 70 жертв хімічної атаки в Східній Гуті – ЗМІ
Наступний матеріал
У поліції відзвітували, як минула ніч Великодня в Україні

Науковці знайшли залишки раніше невідомої цивілізації в Амазонії

Старіший за Сонце: у космосі виявили гігантський ураган

IT-фахівці виявили вірус, який здатен красти листування з месенджерів

Відкрили заново: науковці виявили викопну ящірку з чотирма очима

Приклад двовір'я: у Львові презентували унікальні писанки XI-XIII століття

"Загадка відкрита": як курчаті вдається вилупитися з яйця, здатного витримати потрійну масу тіла несучки