Нідерландські науковці створили першу у світі тривимірну віртуальну модель надмасивної чорної діри, яка знаходиться в центрі Чумацького Шляху, повідомило "Новое время" з посиланням на Science Alert.
Прототипом моделі став астрофізичний об'єкт "Стрілець А". Ця чорна діра в чотири мільйони разів важча за Сонце і розташована на відстані 26 тисяч світлових років від Землі.
"Це найбільш реалістична модель чорної діри за всю історію досліджень цих об'єктів", – зазначив творець проекту, астрофізик Йорді Давелаар з університету святого Радбода в голландському Неймегені
Таким чином, після запуску проекту Event Horizon Telescope, вчені з Нідерландів змогли побудувати комп'ютерну модель "Стрілця А", яку оточує кілька десятків зірок і декілька великих хмар газу.
"Світло, яке ви бачите, виходить з матерії, котра зникає в чорній дірі, через екстремальні умови вона стає полум'яною і починає світитися. Потім це світло відхиляється і деформується, у зв'язку із потужною гравітацією чорної діри", – розповідає Давелаар.
Чорна діра в моделюванні обертається з великим обертаючим моментом. Крім того, симуляція включає в себе магнітні поля.
Подібний підхід, як відзначають науковці, вперше дозволив їм поглянути на те, як виглядають викиди чорної діри "зсередини", і розкрити деякі особливості в її зовнішності, в тому числі в структурі її "тіні".
Довідково. Чорна діра – астрофізичний об'єкт, який створює настільки потужну силу тяжіння, що жодні, як завгодно швидкі частинки, не можуть покинути його поверхню, навіть світло.
Як повідомляв 5.UA, ракета-носій Delta II компанії United Launch Alliance вивела на орбіту метеорологічний супутник нового покоління JPSS-1. Він дозволить швидше і ретельніше моніторити погоду у світі, зокрема і робити прогнози можливих стихійних лих.
Дивіться фотогалерею за темою: