Експедиція Чорним морем
Експедиція Чорним морем 5 канал

Ртуть і пестициди у воді: фахівці України, Грузії та ЄС рушають в екоекспедицію Чорним морем

Читайте по-русски
Крім того, вчені здивувалися, що навіть на глибині моря виявляють пластикові пляшки та пакети

У Чорному морі виявили ртуть та заборонені в ЄС пестициди. Це попередні результати спільних досліджень українських і грузинських фахівців. Вони рушили в експедицію, аби перевірити стан моря. Незабаром мають з'явитися повні результати досліджень.

20 науковців із України, Грузії та Європейського Союзу рушають в експедицію Чорним морем. Із собою – сучасне обладнання, яке дозволить проаналізувати кілька десятків тисяч показників. Спеціальний апарат здатен виконати забір води навіть на глибині 2 км.

Проби потрапляють до спеціалізованої лабораторії. Там воду фільтрують і проводять дослідження. Хімік зі Словаччини Петрослав працює у дослідницькій команді з першого дня проєкту. Каже, у 2017 році в Чорному морі виявили значне перевищення небезпечних речовин.

"У нас є ліміти, скільки може бути ртуті в біоті, в рибах. А наші проби, які ми відбирали в 2017 році, показали перевищений у 5 разів цей ліміт. Вони мають вплив на нерви, коли людина харчується рибою, де ліміт перевищено – це небезпечно для здоров'я", – застерігає хімік-аналітик.

Крім того, науковці виявили у воді хімічні речовини, які вже кілька десятків років заборонені в ЄС.

"Наприклад, гербіциди, які використовуються в сільському господарстві, можуть убити всі рослини, які живуть на дні моря. Інсектициди, які використовують люди проти комарів, можуть убивати зоопланктон у морі", – попереджає керівник екологічного проєкту Ярослав Слободнік.

Потрапити в Чорне море хімікати могли з сільськогосподарських угідь через стічні води та з рясними дощами. Під час попередньої експедиції науковці виявили у Чорному морі майже вдвічі більше сміття на один кв. км, ніж у Середземномор'ї. На 80% – це пластик.

Крім того, вчені здивувалися, що навіть на глибині моря виявляють пластикові пляшки та пакети.

"На глибині 2000 м, у донних відкладах, ми знайшли мікропластик. Це вказує на те, що саме Чорне море заражене цією недугою, і з нею треба якось боротися. Це пакети і пластик пляшок питної води. Усі проби показали по всьому морю", – наголошує керівник експедиції Віктор Коморін.

У цій експедиції проблемі забруднення пластиком науковці нададуть більше уваги. Також планують розробити заходи з порятунку моря. Адже стан довкілля – один із основних показників в ЄС.

"Це одна з основних директив ЄС, яка стосується морського середовища загалом. Це директива про морську стратегію, пов'язана з комплексом водних директив. Це міст із точки зору інтеграції до ЄС", – запевняє заступник міністра екології та природних ресурсів Микола Кузьо.

Експедиція триватиме 2 тижні. Вчені планують дослідити ділянку моря від Одеси до Батумі.

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Попередній матеріал
Завершення першого етапу розвитку телерадіомовлення на прикордонних територіях – пресконференція
Наступний матеріал
Брифінг керівника ОПУ Андрія Богдана – відео
Loading...