pixabay.com

Наукове дослідження: "сови" мають більший ризик померти на відміну від "жайворонків"

  "Совам" необхідно приділяти більше уваги своєму способу життя, зокрема харчуванню, активності та повноцінному відпочинку

  Англійські науковці Університету Суррея виявили, що у людей, які віддають перевагу пізно лягати спати і пізно вставати ("сови"), на 10% підвищений ризик передчасної смерті порівняно з "жайворонками", які прокидаються рано. Як передає CNN, у дослідженні взяли участь понад 433 тисячі осіб у віці від 38 до 73 років. Вони були розділені на чотири хронотипа: ранковий, помірний ранковий, вечірній і помірний вечірній. За станом добровольців стежили протягом шести з половиною років. Про це повідомляє УНІАН.

  Після 6,5 років із зазначеної групи людей померли приблизно 10 тис. учасників дослідження. Враховуючи такі фактори, як вік, стать, етнічна приналежність, індекс маси тіла, ставлення до куріння й тривалість сну, вчені з'ясували, що умовні "сови" мали на 10% вище ризик померти в зазначений період часу, ніж "жайворонки". При цьому зазначається, що ризик смерті не зріс для груп, які ідентифікували себе як "помірно" ранкові або вечірні. Професор неврології, одна із співавторів дослідження Крістен Кнутсон з Північно-Західного університету (США) зазначає, що у "сов" існує підвищений ризик розвитку діабету, серцево-судинних захворювань, психологічних і шлунково-кишкових розладів, респіраторних захворювань і навіть онкології.

  Як вважає Крістен Кнутсон, люди ведуть нічний спосіб життя не по своїй волі, а в силу особливостей психіки і фізіології. Ті, хто змушений пізно лягати спати і пізно вставати через неможливість зрушити свої біологічні годинники, живуть у світі, пристосованому для "жайворонків", через що схильні до стресів і збоїв у добовому ритмі.

  "Ця невідповідність між внутрішнім годинником і зовнішнім світом може призводити до проблем із здоров'ям у довгостроковій перспективі, особливо, якщо графік людей постійно змінюється", – наголошує Кнутсон.

  Вчені також зазначили, що "совам" необхідно приділяти більше уваги своєму способу життя, зокрема харчуванню, активності та повноцінному відпочинку.

  "Дослідження смертності насправді не є такими надійними, як хотілося б. Думаю, у них були б більш надійні результати, якщо замість вивчення хронотипа вони дивилися на те, чи лягає окремо взята людина в правильний для неї час?" – вважає професор психіатрії Стенфорської школи медицини Джемі Зейтцер, яка не брала участь в дослідженні.

  Також наголошується, що найбільша кореляція між "совами" і "жайворонками" спостерігається у сфері психічних відхилень – у любителів не спати ночами вони трапляються майже удвічі частіше.

  Попередній матеріал
  Помпео готовий працювати над санкціями, допоки Путін не "усвідомить меседж"
  Наступний матеріал
  Позбавлення голосу в ЄС: Європарламент може ввести санкції проти Угорщини

  Вони існують: в Арктиці під льодом виявлено суперсолоні озера

  "Загадка відкрита": як курчаті вдається вилупитися з яйця, здатного витримати потрійну масу тіла несучки

  Розміром з сучасних синіх китів: в Англії знайдено рештки найбільшої рептилії в історії Землі

  Вчені з'ясували, що "сонячний камінь" вікінгів таки можна використовувати для навігації

  Старіший за Сонце: у космосі виявили гігантський ураган

  Неймовірна знахідка: в Шотландії виявили сліди найбільшої тварини, що ходила по Землі – фото