Чому в Україні та світі люди бояться 5G та якими є переваги нового стандарту мобільного інтернету

"Час за Гринвічем" 5 канал
Торік прихильники теорій змови спалили щонайменше 2 десятки веж мобільних операторів

Інновації, які лякають. В Україні й досі багато людей не вірять у науковий прогрес і бояться п'ятого покоління мобільних мереж – так званого 5G. Припускають, що від нього виникає купа болячок. Трісок до вогню додала пандемія коронавірусу. Українці, як і сотні тисяч людей у різних куточках світу, вірять в абсолютно безглузді чутки, які не мають жодного наукового підтвердження. Буцімто, разом із життєво необхідною вакциною людям під шкіру вживлюють чіпи 5G. А потім тіньова влада світу планує взяти всіх під свій контроль.

Але всі ці фейки розбиваються як крига, щойно дізнаєшся про суть і властивості п'ятого покоління мобільного зв'язку. Він відкриває безліч можливостей. Оперативно і надійно обмінюватися великою кількістю інформації. Про таке ще 20 років тому і мріяти було годі. Приміром, дивитися десь посеред поля чи в лісі улюблений фільм за допомогою мобільного зв’язку у відмінній якості. Або проводити віртуальну конференцію з учасниками з різних країн десь на кораблі посеред Тихого океану. Великі надії покладає медицина – адже 5G дозволить проводити дистанційні операції з будь-якої точки земної кулі. Погодьтеся, безліч переваг. І поки одні сумніваються в безпеці такої технології передачі даних, вчені вже думають над 6G – тобто шостим поколінням. За його допомогою можна буде навіть створити нову віртуальну реальність. Але про 6G для України говорити трохи зарано, а ось про безпечність та ефективність 5-го покоління розповість журналістка "5 каналу" Христина Катарина для програми "Час за Гринвічем".

Такий вигляд має полювання на відьом у XXI столітті. А точніше – полювання на вишки. Це кадри з Великої Британії. Торік прихильники теорій змови спалили щонайменше 2 десятки веж мобільних операторів. Буцімто через те, що вони поширюють коронавірус через мережу 5G. Це слово стало скринькою Пандори і для низки інших конспірологій: 5G приписують виникнення раку, послаблення імунітету й масову загибель птахів. А після початку вакцинації набули популярності фейки про те, що разом із вакциною людям під шкіру вживлюють чипи 5G. Торік в Україні на сайті Офісу президента навіть з’явилася петиція із закликом заборонити впровадження цієї технології – через начебто негативний вплив на здоров’я. Її підписали понад 25 тисяч громадян.

То що ж таке цей 5G і чи справді він небезпечний для людей?

c
c5 канал

5G – технологія мобільного зв’язку 5-го покоління. Англійською generation – звідси літера G у назві. Перша мобільна мережа давала можливість лише здійснювати дзвінки. Завдяки 2G вже з’явилися текстові повідомлення, або ж SMS. Третє покоління забезпечило доступ до інтернету, використання  Wi-Fi та відео-дзвінки. 4G значно пришвидшило завантаження даних. Тоді як 5G дозволить ще більшу швидкість інтернету й передачу інформації  – у десятеро, а то й удвадцятеро. Тобто завантажити об'ємні файли чи фільми в найвищій якості ви зможете за лічені секунди. Серед головних переваг – також низький рівень затримки сигналу та можливість одночасно підключати до інтернету мільйон пристроїв.

"Наприклад, якщо ви на стадіоні дивитесь матч – одночасно багато тисяч людей хочуть під’єднатися до інтернету і щось викласти в Instagram. Тоді перебої у зв’язку. Спеціально для таких випадків і створений 5G", – наголосив керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько. 

Натепер відсутні будь-які докази того, що 5G сприяє розповсюдженню COVID-19 або будь-якої іншої хвороби чи інфекції. Тим більше на мить появи коронавірусу більшість країн не мали і досі не мають мереж 5G. Тож передавати недугу вони аж ніяк не могли. До того ж, радіохвилі, на яких працює 5G, не можуть проникати в тіло людини. Адже їхня довжина не більше 10 мм, а отже шкоди людському організму вони не становлять, переконують у Всесвітній організації охорони здоров’я. Це підтверджують і вимірювання вишок 5G, які провело Мінцифри. 

"Випромінювання від базових станцій 5G не перевищує випромінювання від станцій 4G. Тобто підстав для хвилювання від впровадження цієї технології немає", – зазначив керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько. 

А от користь від неї значна. Насамперед 5G потрібен для телемедицини: лікар зможе робити операції з іншої точки країни. А пацієнти – отримувати дистанційну екстрену медичну допомогу. Технології 5-го покоління стануть у пригоді й іншим рятувальним службам. Уже нині у Швейцарії тестують 5G-безпілотники, які допомагатимуть пожежникам. Оснащені термокамерами, ці розумні дрони можуть виявити постраждалих навіть крізь хмари диму. З висоти польоту вони збирають важливу інформацію про місце інциденту та передають її надзвичайникам. 

"Цей дрон працює без будь-яких джойстиків чи інших пілотованих команд. Ви просто натискаєте кнопку, задаєте висоту, двічі клікаєте по об’єкту, який хочете роздивитися, а все решта система зробить за вас. Ми спрощуємо роботу рятувальників, аби вони не думали про управління безпілотником чи правила безпеки", – сказав головний виконавчий директор Fotokite Кріс Макколл. 

Розумні дрони
Розумні дрони5 канал

Технологія 5G – це міст у світ майбутнього. Саме вона допоможе зробити реальним так званий "інтернет речей", у якому всі підключені до мережі пристрої збиратимуть й обмінюватимуться даними. Забули вимкнути праску? Не біда! Зможете це зробити по дорозі на роботу – лише натиснувши кнопку смартфона. Пішли до магазину без списку продуктів? Знову телефон у поміч – через застосунок дивитеся, що зараз лежить на полицях вашого "розумного" холодильника. 5G забезпечить автономне керування дорожнім рухом та навігацією суден, аби запобігти аваріям. Та навіть прискорить розвиток летючих машин.

"У повітрі зможе одночасно перебувати багато машин. Ми намагаємося створити щось на зразок мотоспорту в небі – "Формула-1" над землею. Для того, щоб у містах з’явилися летючі автомобілі, потрібна технологія 5G щонайменше", – розповів засновник технологічної компанії Метт Пірсон. 

Першими 5G запустили Південна Корея та США, згодом – Китай. Зараз нова технологія доступна майже в 40 країнах світу, однак загальнонаціональної мережі немає в жодній з них. Адже телефони й сім-карти, які підтримують цю технологію, лише починають з’являтися у продажу. До того ж іще не всюди повноцінно працює мережа попереднього – 4-го покоління зв’язку.

Південна Корея
Південна Корея5 канал

"Ми були однією з останніх країн Європи, де з’явився 4G, але швидкість, із якою покривалися нові території, в нас найбільша. Наразі 82%-84% населення України проживає в тій місцевості, де є покриття 4G. До середини наступного року цей відсоток буде збільшений до майже 90%. Окрім цього, є бажання мобільних операторів забезпечити 4G-покриттям основні автошляхи", – наголосив директор зі стратегії "Vodafone Україна" Дмитро Пономаренко. 

4G цілком достатньо для потреб пересічних українців – кажуть фахівці. Що ж до 5G, то нині ця технологія в Україні на етапі тестування. Для її запуску необхідна більша кількість передавачів. 5G працює на дуже високих частотах.  Що вища частота радіохвилі, то швидше можна доставити сигнал і передати більше інформації за короткий проміжок часу. Такі хвилі вкрай потужні, але короткі – а значить, поширюються на меншу територію. Відповідно, щоб підтримувати сигнал 5G, потрібна щільніша забудова вишок. Окрім цього, мобільні оператори повинні отримати ліцензії на розгортання нової мережі. А також поділити частоти, в межах яких вона діятиме.

"В 5G є дві смуги – це 700 – спектр зони дії, і 3400 і вище для зони покриття. В Україні наразі доволі сприятлива ситуація в обох цих смугах. 3400 і вище взагалі вільні, там нікого немає і ніхто нікому не заважає. Тобто немає проблем його задіяти і видати ліцензію. Якщо мова йде про спектр 700 – там трохи складніша історія", – сказав директор зі стратегії "Vodafone Україна" Дмитро Пономаренко. 

На цих частотах також  здійснюється телевізійне мовлення. Втім це не перешкода – кажуть експерти. Телевізійні передавачі можна переобладнати і перевести на інший діапазон дії – від цього сигнал телебачення не постраждає.

Тендер на розподіл частот для 5G мав відбутися цього жовтня, втім Кабмін переніс його на лютий наступного року. Більш-менш стабільне покриття 5-го покоління в Україні прогнозують до кінця 2023 року. Насамперед 5G з'являтиметься в центрах великих міст, а також там, де цього потребує бізнес.

"Нема сенсу відразу всю країну покривати 5G. Це будуть ті місця, де буде попит на таку послугу. Це центри великих міст. Якщо буде якась велика аграрна компанія, яка буде вирощувати щось дуже цінне і дороге, і їй треба буде мати контроль над збиранням врожаю, і буде запит на 5G десь посередині села в Черкаській області, то чому б і ні", – підсумував директор зі стратегії "Vodafone Україна" Дмитро Пономаренко. 

Поки низка країн лише планують впровадження 5G, технологічні компанії пішли далі та вже працюють над розробкою 6G. Завдяки їй хочуть створити нову віртуальну реальність – щось на кшталт телепортації. Попередні покоління зв'язку передавали лише два людських чуття – слух та зір. Шосте зможе транслювати ще й смак, нюх та дотик. І, хтозна, можливо, вже за 10 років ви зможете обійняти рідних під час відеозв’язку або ж відчути запах маминих млинців, просто подзвонивши їй по телефону.

Читайте також: запуск 5G в Україні відклали через відсутність державного фінансування

Христина Катарина, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Липові сертифікати вакцинації: скільки коштують та яке покарання загрожує
Наступний матеріал
Українці в Польщі: як, попри пандемію COVID-19, відомий ресторатор відкрив броварню у Варшаві
Loading...