Науковці з Німеччини знайшли ще один доказ того, що коронавірусна інфекція може проникати в сітківку ока та розмножуватись там. Тепер результати наукової роботи очікують на оцінку інших спеціалістів.
Про це йдеться у статті на сайті bioRxiv.org
Якщо від початку пандемії побутувала думка про те, що COVID-19 є респіраторним захворюванням, то нині очевидно, що він вражає багато систем організму. Зокрема, дослідники отримали багато даних про те, що інфекція проявляється через очні симптоми і виявляється в сітківці в зоровому нерві.
Тепер біологи й вірусологи з Інституту молекулярної біомедицини Товариства Макса Планка і Вестфальського університету імені Вільгельма у Німеччині знайшли ще одне підтвердження цьому. Вони виявили, що коронавірус може не лише інфікувати нейрони сітківки ока, а й розмножуватися в них.
Водночас, мусимо зауважити, що наразі дослідження оприлюднене у вигляді препринта й очікує на рецензування фахівців.
- Детальніше про саме дослідження
Для проведення дослідження науковці використали органели сітківки людини – тривимірні культури тканин зі стовбурових клітин людини, які нагадують орган за морфологією та функціями. Зрілі органели сітківки піддали дії SARS-CoV-2 та детально вивчали їх, порівнюючи з неінфікованими зразками.
Згодом за допомогою ПЛР-тестування вченим удалося виявити в інфікованих зразках РНК вірусу. Аби виміряти активні вірусні концентрації, науковці провели аналіз вірусних бляшок, які продукувались зараженими органелами.
За словами дослідників, поява вірусних бляшок вказувала на "формування нового вірусного потомства".
"Це стало першим доказом того, що SARS-CoV-2 реплікується в тканинах сітківки ока людини. Титри росли після 48 годин, але несподівано знижувалися до рівнів, аналогічних 24-годинному показнику, через три доби. Аналогічне явище раніше спостерігали в органелах мозку, інфікованих SARS-CoV-2. Невелику кількість N-білків коронавірусу виявили в заражених органелах на 130-й і 160-й день", – розповіли вірусологи.
Крім того, сприятливими до інфекції були органели, отримані з ембріональних стовбурових клітин людини.
Нагадаємо, раніше вчені з'ясували, як впливає коронавірус на розумові здібності людини. Зокрема, з'ясувалося, що вони можуть погіршитися навіть після легкої форми COVID-19. При цьому, після одужання пацієнта його когнітивні здібності не відновлюються до колишнього рівня.