Київські фонтани
Київські фонтани Фото КМДА

Зміни до закону про столицю: чому їх не підтримала жодна із фракцій Ради, окрім провладної – сюжет (оновлено)

Читайте по-русски
Цей закон треба відкликати і переопрацьовувати, кажуть народні обранці

У кожному з десяти районів Києва – власні ради, міський голова – чільник київського магістрату та Київради, а голова КМДА – такий собі прокурор, який перевірятиме законність та оскаржуватиме в судах рішення місцевої влади. Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт про столицю, внесений депутатом від "Слуги народу" Олександром Ткаченком. І саме він, за інформацією з різних джерел, може обійняти посаду голови КМДА. Це крісло після того, як Кабмін звільнив Віталія Кличка, наразі порожнє. Чому за проєкт закону проголосували лише "Слуги народу", а решта фракцій та груп не дали жодного голосу – далі в сюжеті Лесі Головатої.

Хто та як керуватиме у столиці та розпоряджатиметься бюджетом чотиримільйонного Києва, сьогодні вирішують під куполом Верховної Ради. Із чотирьох запропонованих законопроектів профільний комітет підтримав той, який вніс один зі "Слуг народу" Олександр Ткаченко.

Каже: "Він повертає нормальні європейські правила самоврядування величезному місту. Не може Троєщина, розміром із населення Ісландії, управлятися з одного будинку на Хрещатику".

Тож усю владу необхідно передати радам десяти районів Києва, наполягає нардеп Олександр Ткаченко. У кожну місцеві мешканці обиратимуть по 20 депутатів. У своїй промові в сесійній залі Ткаченко жодним словом не обмовився про основну новацію – законопроєкт передбачає розділити посади та функції столичного голови та голови КМДА. Міський голова очолюватиме і законодавчий орган – Київраду, і виконавчий – Київський магістрат. Що робитиме призначений президентом голова КМДА – пояснює в кулуарах.

Ткаченко сказав: "Наділяється функціями, так би мовити, префекта, як називають у деяких європейських країнах. Він може контролювати законність виконання владних повноважень у місті шляхом приписів або оскарження в судах. І це правильно, тому що місто Київ – не просто місто, яке виконує столичні функції". 

Нові повноваження, які Ткаченко називає новим для українського місцевого самоврядування словом, Віталій Кличко, якого на початку вересня за поданням голови Офісу президента Андрія Богдана Кабмін звільнив із посади чільника КМДА, називає по-іншому.

Голова Київради Віталій Кличко каже: "Призначений голова КМДА може зупиняти рішення органів місцевого самоврядування. Тобто з КМДА роблять аналог прокуратури, що грубо порушує Конституцію України".

Зі ста двадцяти до вісімдесяти планують скоротити кількість депутатів у Київраді. Це буде їхнім основним місцем роботи. Зарплати їм платитимуть кияни.

Дмитро Гурін, народний депутат від "Слуга народу", говорить: "Вони почнуть працювати. Зараз наша Рада – це рада бізнесменів, чиновників, а наступна Рада, ми сподіваємося, вона буде Радою політиків, активістів, експертів, які розроблятимуть нові правила для міста".

За нові правила у першому читанні голосують 244 народні обранці. Кнопку натиснули лише "Слуги народу" та самовисуванці, а ось решта чотири фракції не дали жодного голосу. І апелюють, насамперед, до висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради. У ньому на двадцяти сторінках розписали: законопроект слід відкликати, бо він суперечить і Конституції, і законодавству про місцеве самоврядування. Опозиціонери вважають:  закон може відкрити скриньку Пандори, яка генеруватиме конфлікти.

Нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко сказав: "Архангел Михайло на гербі Києва – він не як двоголовий орел. У нього одна голова. Не треба робити таку дурницю. Ви зараз знищуєте те, що Київ отримав 1494 року – Магдебурзьке право. І пропонуєте замінити його вашим "зеленським" правом".

Співголова фракції ОПЗЖ Юрій Бойко сказав: "Самі кияни практичної участі не брали, а це головний чинник. І всі чотири проєкти, якщо їх приймуть, вони внесуть хаос".

Своєю чергою нардеп від "Голосу" Андрій Осадчук розповів: "Законопроєкт суперечить Конституції. ГНЕУ написало чорним по білому на 21 сторінці. Цей закон треба відкликати і переопрацьовувати".

Олена Шкрум, нардеп від "Батьківщини", сказала: "Найгірший законопроєкт, який я читала, за якістю законотворчою. Почитайте висновок ГНЕУ (ред. – Головне науково-експертне управління), він суперечить конституції, закону про місцеве самоврядування, дає неконституційні повноваження меру підписувати міжнародні договори".

Попередній матеріал
Зеленський записав заспокійливе відеозвернення: перерахував умови проведення виборів у ОРДЛО
Наступний матеріал
"Інформаційний день": екскерівник АТО, а нині нардеп Михайло Забродський – відео