ЧАЕС
ЧАЕС 5 канал

Як будують сховище для ядерних відходів та демонтують старе обладнання на ЧАЕС – спецрепортаж

Уже наступного року у Зоні відчуження можуть запрацювати два стратегічні об'єкти. Там планують здати в експлуатацію сховища для відпрацьованого ядерного палива та ядерних відходів

Якщо будівництво першого об'єкта вже триває певний час, то облаштовувати сховища для відходів лише почали, передає кореспондент "5 каналу". 

У спеціальній камері, відгородженій товстими стінами та надійним просвинцьованим склом, поки що можуть працювати люди. Утім, триватиме це лише до кінця року – до завершення так званих "холодних" тестових випробувань.

Уже з наступного року там почнуть готувати до зберігання відпрацьоване ядерне паливо, яке поки що перебуває у старому сховищі поблизу ЧАЕС. Тоді в ці камери працівники сховища відпрацьованого ядерного палива зможуть потрапити хіба що за потреби ремонту.

Ядерне паливо доставлятиметься у приміщення спеціальним вагоном і перевантажуватиметься у зберігаючі контейнери. Після чого рельсовим тягачем доправлятиметься безпосередньо до місця зберігання.

Відпрацьовані збірки, що виділяють тепло, розрізатимуть, поміщатимуть у надійні захисні контейнери, які потому опиняться в одній зі спеціальних ніш.

Нове сховище має більше ніж дві з половиною сотні таких місць, розраховане воно на 100 років. Тут приймуть усе, що зберігається у старому об'єкті зберігання. Також передбачені резервні місця. Принцип функціонування нового об'єкта відрізнятиметься від роботи свого попередника. Інженери кажуть, що середовище – більш дружнє для зберігання і довгострокового зберігання.

Останню з більш ніж 21 тисячі відпрацьованих збірок планують перевезти сюди до лютого 2019 року. На режимному об'єкті роблять усе, щоб покращити комунікацію працівників та підвищити захист сховища.

Ще одне приміщення лише готується до статусу особливого стратегічного об'єкта. У колишньому турбінному залі 1-го енергоблоку ЧАЕС мають намір зробити сховище ядерних відходів.

"Тут найбільш зручне приміщення, обладнане потужними кранами до 120 тонн, є підведення електропостачання, вода технічна, вентиляція, радіаційний контроль", - розповідає про переваги перший заступник генерального директора ЧАЕС Володимир Сейда. 

"Україна займає четверте місце у світі за кількістю радіоактивних відходів і 95% усіх відходів вже зберігаються тут. Це відходи місцевого походження. Уся інфраструктура, яка створена чи створюється, направлена на безпечне зберігання", – запевняє голова Державного агентства з управління Зоною відчуження Віталій Петрук. 

Менш ніж півсотні людей працюють над демонтажем старого обладнання. Біля них – дозиметристи, які постійно стежать за рівнем випромінювання. Запустити сховище для ядерних відходів планують на межі 2018-2019 років. Зберігатимуть тут відходи із Чорнобильської АЕС, а можливо - і відпрацьований матеріал із інших українських атомних електростанцій.

Із Зони відчуження, Петро Троць, Іван Довганик, "5 канал"

Попередній матеріал
Брифінг щодо повернення Умерова та Чийгоза в Україну - відео
Наступний матеріал
В Україні видали перший у світі туристичний путівник шрифтом Брайля
Loading...