За кілька днів рясних снігопадів Київ на вихідних чи не вперше почистили. Головними вулицями без проблем їздять машини. А у центрі на кожному кроці вантажівки та екскаватори. Але куди вони вивозять брудний сніг? Що найбільше дратує водіїв снігоприбиральних машин? І за скільки можна самому відкопати машину з кучугур? Журналістка "5 каналу" Марія Писаренко проїхалася містом із сніговою інспекцією. І розпитала киян.
За тиждень снігопадів столицю накрило пів метра снігу. У Київській міській державній адміністрації пообіцяли, до понеділка дороги очистять. А дітей знову можна буде везти у дитячі садки і школи. Комунальники працюють цілодобово. Під вечір, коли менше машин, активізуються.
Усе, що назгрібали за ніч, везуть на снігозвалища. Таких у Києві 16 ділянок. Їх ще у вересні визначила міська влада. Ось ця – на вулиці Саперно-Слобідській біля станції метро Видубичі. Сюди везуть сніг із Шевченківського та Голосіївського районів.
Загалом у столиці працюють близько 500 снігоприбиральних машин. У суботу поставили рекорд – вивезли аж 14 тисяч тонн снігу з міста. Деякі машини не витримують навантаження.
Возять по 10-15 таких вантажівок за зміну.
"Ми більше прибираємо зупинки, щоб могли тролейбуси і маршрутки зупинятися", – каже водій снігоприбиральної техніки комунальної корпорації "Київавтодор" Роман.
Нарікають водії такої техніки на покинуті на узбіччі машини.
"Це хвора тема, бо прибирати, чистити тяжко. Машини ставлять де попало. Поліція приходить, а він: мені тут треба постаивти і більш ніде. У нас же теж якийсь режим роботи. Якщо ми станем, то Київ стане", – каже водій снігоприбиральної техніки Роман.
У центрі міста таких звалищ немає. Тут сніг плавлять. Працює дві канадські снігоплавильні установки. Неподалік Лаври її видно здалеку – за стовпом пари. Сніг топлять, а воду виливають у каналізацію.
Проїжджа частина і автошляхи – це відповідальність міських комунальних служб. А от тротуари і прибудинкову територію мають прибирати власники будівлі. Підприємці повинні прибрати сніг в зоні 10 метрів навколо своєї будівлі.
Прибирання перевіряє сотня спеціальних інспекторів. Та одразу вони не штрафуватимуть. Лише після третього попередження і тих, хто вимести сніг злісно відмовиться. Штраф – близько 1700 гривень із підприємства.
За тиждень снігопадів Павло Іванович не виїжджав нікуди. Тому на вихідних узявся розкопувати машину. Трактор іноді прочищає тротуар тут на Печерську. Двірничка у снігопад не приходила.
"Тільки перші сніжки прийшли, то вона чистила, а зараз у нас запущено. Оце у нас на заїзді просто біда, машини буксують", – каже киянин Павло Іванович.
Взявся за лопату і Віталій. Він живе на Оболоні.
"Обирав між бігом і прибиранням. Вирішив розчистити. Буває прибирають перед будинками. Сьогодні тракторець проїхався, розчистив", – каже киянин Віталій.
Розкопав половину кучугуру за 15 хвилин. А ось його сусід Ігор – теж озброєний лопатою.
Столичний мер Віталій Кличко якось зізнався, сніг ненавидить. Бо його треба прибирати. А от дітлахи снігу завжди радіють.
Марія Писаренко, Євген Сакун, "5 канал"