Ходиш без маски у транспорті чи громадських спорудах – доведеться платити. Парламент вирішив штрафувати українців за відсутність засобу захисту. Стягувати з людей гроші можуть поліцейські, уповноважені органи державної санітарно-епідеміологічної служби, а також органи місцевого самоврядування. Для цього їм не доведеться чекати на рішення суду. Журналістка "5 каналу" вирушила в рейд та разом із фахівцями проінспектувала, як кияни дотримують протиепідеміологічних заходів.
О десятій ранку, разом із представниками Держпродспоживслужби, місцевої влади та правоохоронцями, наша знімальна група вирушає в рейд. Перший заклад – і одразу ж порушення. Клієнти в черзі впритул одне до одного, адже на підлозі в одному з відділів немає спеціальних позначок.
Після зауваження частину клієнтів таки просять чекати на вулиці.
"Хтось її зірвав", – пояснюють у магазині.
Оперативно виправляють й інші огріхи: клеять інформаційні листки про те, як захистити себе від COVID-19. І, хоч і з боєм, приводять до ладу контейнер для утилізації використаних масок.
Та чи не найбільше порушення – те, що напередодні продавчиню сфотографували без маски, коли та обслуговувала клієнтів.
Продавчиня каже – на момент фотографії вона йшла їсти після туалету.
"Погоджуємося з тим тільки, що немає документального інструктажу робітникам, а так ми все виконуємо і стараємося забезпечувати все на належному рівні", – каже адміністратор мережі закладів Євген.
Та в інспекторів інша думка, нарахували кілька порушень і склали протокол.
"Тягне за собою накладання штрафу на громадян від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб від 2 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У нас неоподатковуваний мінімум – це 17 гривень", – пояснила головна спеціалістка Держпродспоживслужби у місті Києві Оксана Зимуха.
Після рейду складений протокол направлять до суду. Він і вирішить, чи карати порушника. Та депутати хочуть змінити цю процедуру.
І вже почали це робити. Ухвалили законопроєкт, який дозволяє, не чекаючи рішення суду, штрафувати пересічних українців, якщо не носять маски у приміщеннях чи транспорті, або якщо вона не прикриває носа і рота.
"Від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів, тобто від 170 до 255 гривень, якщо ми говоримо про фізичну особу. Це перше, друге – що зможуть брати відповідний штраф безпосередньо на місці події, накладати цей штраф. Ми провели це так само, як, наприклад, з правилами дорожнього руху", – пояснює міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
У профільному комітеті кажуть, на такий крок пішли, бо раніше більшість справ у судах розвалювалися через розмитість формулювання "порушення норм карантину".
"Туди, на жаль, попадали і бабусі, які торгували біля переходів, і великі торгові мережі, які там відкриті були під час карантину, або магазини. І через це, відверто, і поліцейські могли неправильно скласти акт, і суди розглядали дуже прискіпливо, зважаючи, що це несправедливе покарання дуже часто, як у випадку бабусь, як я навів", – сказав голова комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський.
Голова комітету запевняє: в документі все чітко прописали. Та як це працюватиме на практиці? У Держпродспоживслужбі кажуть: їм іще не роз'яснили.
"Покаже час, тут однозначно сказати не можна. Ми ще навіть не приступали до таких методів", – пояснює головна спеціалістка Держпродспоживслужби у місті Києві Оксана Зимуха.
І хоча правоохоронці ще не почали штрафувати людей на місці – однак уже отримують погрози. На столичній станції "Славутич", після прохання поліцейського одягти маску, чоловік бризнув йому в очі з газового балончика й намагався поранити ножем.
Ірина Саєвич, Анна Несевра, "5 канал"