Маска
Маска Shutterstock

Побачать без маски – штраф: у Києві перевіряли дотримання карантинних вимог у громадських закладах – сюжет

Читайте по-русски
Клієнти не дотримуються дистанції та не носять масок

Ходиш без маски у транспорті чи громадських спорудах – доведеться платити. Парламент вирішив штрафувати українців за відсутність засобу захисту. Стягувати з людей гроші можуть поліцейські, уповноважені органи державної санітарно-епідеміологічної служби, а також органи місцевого самоврядування. Для цього їм не доведеться чекати на рішення суду. Журналістка "5 каналу" вирушила в рейд та разом із фахівцями проінспектувала, як кияни дотримують протиепідеміологічних заходів.

О десятій ранку, разом із представниками Держпродспоживслужби, місцевої влади та правоохоронцями, наша знімальна група вирушає в рейд. Перший заклад – і одразу ж порушення. Клієнти в черзі впритул одне до одного, адже на підлозі в одному з відділів немає спеціальних позначок.

Після зауваження частину клієнтів таки просять чекати на вулиці.

"Хтось її зірвав", – пояснюють у магазині.

Оперативно виправляють й інші огріхи: клеять інформаційні листки про те, як захистити себе від COVID-19. І, хоч і з боєм, приводять до ладу контейнер для утилізації використаних масок.

Та чи не найбільше порушення – те, що напередодні продавчиню сфотографували без маски, коли та обслуговувала клієнтів.

Продавчиня каже – на момент фотографії вона йшла їсти після туалету.

"Погоджуємося з тим тільки, що немає документального інструктажу робітникам, а так ми все виконуємо і стараємося забезпечувати все на належному рівні", – каже адміністратор мережі закладів Євген.

Та в інспекторів інша думка, нарахували кілька порушень і склали протокол.

"Тягне за собою накладання штрафу на громадян від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб від 2 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У нас неоподатковуваний мінімум – це 17 гривень", – пояснила головна спеціалістка Держпродспоживслужби у місті Києві Оксана Зимуха. 

Після рейду складений протокол направлять до суду. Він і вирішить, чи карати порушника. Та депутати хочуть змінити цю процедуру.

І вже почали це робити. Ухвалили законопроєкт, який дозволяє, не чекаючи рішення суду, штрафувати пересічних українців, якщо не носять маски у приміщеннях чи транспорті, або якщо вона не прикриває носа і рота.

"Від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів, тобто від 170 до 255 гривень, якщо ми говоримо про фізичну особу. Це перше, друге – що зможуть брати відповідний штраф безпосередньо на місці події, накладати цей штраф. Ми провели це так само, як, наприклад, з правилами дорожнього руху", – пояснює міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

У профільному комітеті кажуть, на такий крок пішли, бо раніше більшість справ у судах розвалювалися через розмитість формулювання "порушення норм карантину".

"Туди, на жаль, попадали і бабусі, які торгували біля переходів, і великі торгові мережі, які там відкриті були під час карантину, або магазини. І через це, відверто, і поліцейські могли неправильно скласти акт, і суди розглядали дуже прискіпливо, зважаючи, що це несправедливе покарання дуже часто, як у випадку бабусь, як я навів", – сказав голова комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський.

Голова комітету запевняє: в документі все чітко прописали. Та як це працюватиме на практиці? У Держпродспоживслужбі кажуть: їм іще не роз'яснили.

"Покаже час, тут однозначно сказати не можна. Ми ще навіть не приступали до таких методів", – пояснює головна спеціалістка Держпродспоживслужби у місті Києві Оксана Зимуха.

І хоча правоохоронці ще не почали штрафувати людей на місці – однак уже отримують погрози. На столичній станції "Славутич", після прохання поліцейського одягти маску, чоловік бризнув йому в очі з газового балончика й намагався поранити ножем. 

Ірина Саєвич, Анна Несевра, "5 канал"

Попередній матеріал
"Серйозна хвороба": ЗМІ заявили про можливу відставку Путіна, у Кремлі заперечують
Наступний матеріал
Наслідували відомого блогера: на Херсонщині школярі на камеру побили підлітка, аби зібрати побільше підписників
Loading...
Українське подружжя зі скандалом зняли з рейсу Київ – Анталія

Українське подружжя зі скандалом зняли з рейсу Київ – Анталія

Є засіб, який захистить від коронавірусу краще, ніж вакцина – епідеміолог із США

Є засіб, який захистить від коронавірусу краще, ніж вакцина – епідеміолог із США

Як ефективно дезінфікувати захисні маски з різних тканин

Як ефективно дезінфікувати захисні маски з різних тканин

"Восени буде колапс": волонтери застерегли щодо рішення уряду продавати маски за кордон – сюжет

"Восени буде колапс": волонтери застерегли щодо рішення уряду продавати маски за кордон – сюжет

Київ опинився в "жовтій" зоні – у столиці посилюють контроль за карантинними обмеженнями

Київ опинився в "жовтій" зоні – у столиці посилюють контроль за карантинними обмеженнями

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів розповів, як правильно викидати медичні маски – відео

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів розповів, як правильно викидати медичні маски – відео