Вікіпедія

Криза в медуніверситеті Богомольця: профільний комітет Ради звернувся до прем'єр-міністра

  Депутати просять Гройсмана скасувати наказ МОЗ про відсторонення ректора та перевірити законність фінансової діяльності Центру тестування

  В комітеті Верховної Ради з питань охорони здоров'я обговорювали ситуацію зі зривом ліцензійних іспитів "Крок 1. Стоматологія" в медуніверситеті імені Богомольця, відсторонення ректора Катерини Амосової та оголошення страйку студентами та викладачами вишу.

  Свою позицію висловили сама усунена ректор та профільний заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський.

  Катерина Амосова своє відсторонення вважає неправомірним. Вказує також на відсутність фінансування іспиту "Крок 1. Стоматологія" з боку Міністерства: "У нас у кошторисі МОЗ не надав на наш запит півмільйона грошей за ліцензійне тестування всіх бюджетних студентів. А порушувати бюджетний кодекс, перекидаючи зі студентів-контрактників на загальний фонд, на студентів-бюджетників – це порушення законодавства".

  У свою чергу, як запевнив заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський, відповідного бюджетного запиту від вишу не надходило. За його словами, нині в ситуації розбирається комісія від Міністерства.

  Представників Центру тестування, з яким в університету і стався господарський спір, на засіданні не було. Водночас під питанням опинилося правове регулювання діяльності Центру.

  "Жодного закону, який на сьогоднішній день регулює діяльність Центру – немає. Якщо ми сьогодні говоримо про господарський спір, то в якому статусі в суді на сьогодні буде виступати Центр тестування?", – зауважив член Комітету Ігор Шурма.

  На думку ж депутата Олега Мусія, в даному випадку Олександр Лінчевський лобіює позицію саме Центру тестування. "Пан Лінчевський безпосередньо є зацікавленою особою, так як лобіює інтереси однієї тільки чомусь сторони. І він сам себе призначає керівником комісії", – заявив Мусій.

  Тож депутати запропонували Лінчевському самоусунутися від головування у комісії на час розслідування. Однозначної відповіді – не отримали.

  "Ми є контролюючий орган. Університет підпорядковується МОЗ, Центр тестування підпорядковується МОЗ. Комісія Міністерства розбирається, в чому між ними справа. Чому 13 університетів змогли і провели (іспит "Крок" – 5.UA), а цей не зміг. Це наша внутрішня справа. Я профільний заступник міністра, я скликаю комісію, комісія працює", – прокоментував Лінчевський.

  В результаті обговорень комітет ухвалив лист-звернення до прем'єр-міністра України з проханням урегулювати ситуацію і взяти її під особистий контроль. А саме: скасувати наказ МОЗ в частині усунення з посади ректора Катерини Амосової, ініціювати перевірку законності функціонування та фінансової діяльності Центру тестування, спонукати призначенню нової дати іспитів "Крок 1. Стоматологія", а також створити міжвідомчу комісію для розслідування ситуації у виші.

  "Кабінет Міністрів має прийняти рішення щодо створення комісії. До неї мають увійти представники Міністерства освіти, тому що Закон "Про вищу освіту" порушено, представники Міністерства охорони здоров'я. І, на мій погляд, Міністерство економіки, тому що питання лежить саме у площині тендерів і монопольних закупівель послуг", – зазначила голова комітету Ольга Богомолець.

  На її думку, якщо ці пропозиції будуть виконані, страйк у виші може завершитися вже до кінця тижня.

  Після засідання комітету Катерина Амосова закликала студентів та викладачів відновити навчальний процес. Вона зазначила, що рішення комітету є першим переконливим політичним кроком, який здійснила українська влада назустріч університетській спільноті.

  "Звичайно, це – тільки початок , втім, це вже досягнення! Ваше досягнення – студентів, викладачів, науковців! Саме тому звертаюся, в першу чергу, як лікар і викладач, із закликом: припинити страйк та відновити навчальний процес. Ви довели, що вузівська автономія – це та цінність, якою знівелювати неможливо. Ви відстояли нашу громадянську позицію. Але ми свідомі своєї відповідальності перед суспільством. Переконана, що цей здобуток університетської спільноти має змінити мову протесту на мову діалогу", – йдеться у її зверненні.

  Як повідомляв раніше 5.UA, студенти та трудовий колектив Національного медуніверситету імені Богомольця оголосили страйк у відповідь на усунення з посади ректора Катерини Амосової та "втручання МОЗ в роботу вишу".

  Попередній матеріал
  Еміграція з України триває, але невдовзі почне знижуватися – НБУ
  Наступний матеріал
  "Переговори йдуть важко": Геращенко про зрив звільнення п'яти українців з окупованого Донбасу