У Пирогові під Києвом святкували Обливаний понеділок
У Пирогові під Києвом святкували Обливаний понеділок 5 канал

Гаївки, веснянки та обливання водою: як у Пирогові Обливаний понеділок за стародавніми звичаями святкували – відео

Читайте по-русски
Упродовж наступних семи днів після Великодня у Музеї просто неба щодня влаштовуватимуть різні дійства

Обливаний понеділок – другий день після Великодня – відзначають в Україні. За традиціями, у цей день дівчата ховають крашанки за пазухи, щоби вийти заміж. А парубки обливають їх холодною водою. Не надто сьогодні тепла погода для таких розваг, але... Відтворили народні традиції у Національному музеї народної архітектури та побуту Пирогів. Дійство бачила журналіст "5 каналу" Валерія Павленко. 

Музичні колективи з усієї України з'їхалися до Музею просто неба, щоби взяти участь у відродженні традицій обливаного понеділка.

Михайло Коваль, учасник дійства, каже: "Намагаємося відтворити те, що було колись написано людьми у тому числі Олексою Воропаєм. Хай воно там не пилиться у книжках – треба його піднімати".

Не стала їм на заваді й злива. Дощило від самого ранку. Утім попри негоду, тут водили танок та співали. Від дощу ховалися в церкві. Коли ж злива скінчилася – пішли співати гаївки.

Негода вщухла і за справу взялися парубки. Для них обливаний понеділок тільки почався.

"У цей день хлопці обливали дівчат водою. Тобто це з одного боку символізувало якесь певне очищення, тому що закінчилася зима, закінчився піст, настає вже весна, а з іншого боку - це був елемент залицяння", – говорить співробітник Національного музею народної архітектури та побуту України Вадим Назаренко.

Обливаний понеділок – другий день після святкування Великодня. За традиціями, у цей день дівчата ховають крашанки за пазухи, щоб вийти заміж. А парубки обливають їх холодною водою. Цей обряд вважається початком стосунків між молодими.

"Це відбувалося за звичай коло криниці, виливали на них по кілька відер води, а у вівторок уже наставала черга дівчат, які мстилися хлопцям. Вони зазвичай обливали хлопців з глечиків", – розповідає Вадим Назаренко.

Діти – у захваті. Хіба що померзли.

Усіх охочих дізнатися більше про давні українські звичаї запрошують до Музею просто неба. Упродовж світлого тижня – наступних семи днів після Великодня – тут щодня влаштовуватимуть різні дійства.

Валерія Павленко, Орест Пона, "5 канал"

Святкували Обливаний понеділок і у Львові:

Дивіться також, як у Пирогові святкували Великдень:

Попередній матеріал
"Дякую, Петре": тисячі львів'ян у центрі міста влаштували зворушливу акцію для Порошенка
Наступний матеріал
Зе-командувач: що зміниться для українського війська з приходом нового гаранта – "БлогПост"
Теги:
Loading...