Акція під білоруським посольством
Акція під білоруським посольством "5 канал" / Марія Писаренко

"Диктатурі пішов зворотний відлік" – чому обурені білоруси влаштували акцію протесту в Києві

Читайте по-русски
Виборці вважають, що голосування затягували навмисно

Лише третина охочих змогла проголосувати на дільниці в посольстві Білорусі в Києві. Такі дані оприлюднила Міжнародна група екзитполу. Хоча весь день під будівлею на сонці стояла черга майже із 600 виборців. На підтримку сусідів українці влаштували акцію на Майдані Незалежності. Згодом долучилися до обурених білорусів уже під посольством. Чи вдалося проголосувати всім і як минув вечір білоруських виборів у Києві – розкаже кореспондентка "5 каналу" Марія Писаренко.

Біло-червоні прапори вільної Білорусі майорять на Майдані Незалежності. Вимагати демократичних виборів президента тут зібралися білоруси, які живуть в українській столиці.

"З 1994 року фактично у нас немає виборів, у нас один правитель. Нас це не влаштовує", – каже Ірина, громадянка Білорусі.

Прийшли підтримати їх і кияни. Пригадують: на Донбасі на боці Збройних сил воюють і військові з Білорусі.

"Хлопці казали, що ми боремося за нашу та вашу свободу. Коли Україна не буде вільна, то не буде вільна Білорусь. Так і ми вийшли підтримати білорусів", – говорить Анжела Гладушаєва, киянка, учасниця акції підтримки Білорусі.

Звідти маршем попрямували до білоруського посольства. Воно за кілька кварталів на вулиці Коцюбинського.

Там тимчасом із плакатами і вигуками "Жыве Беларусь" своєї черги проголосувати чекають кількасот людей. Це вперше під дільницею такий ажіотаж.

Поліна – білоруска, а її хлопець Костянтин – українець. Стоять під парканом амбасади від опівдня.

"Люди стоять, ні туалету, нічого, це знущання над людьми, це неповага до народу. Ми громадяни республіки Білорусь, нас повинні поважати, ми прийшли висловити свою позицію, проголосувати", – говорить Поліна, громадянка Білорусі.
"Я вболіваю, щоб у Білорусі все закінчилося мирно. Я як учасник АТО переживаю за долю Білорусі, щоб не повторився сценарій України", – каже Костянтин, учасник акції протесту, ветеран АТО.

Запускають туди по одному – мовляв, через карантин. Виборці вважають, що голосування затягують навмисно. На дільницю не пускали пресу, не було спостерігачів.

"Дуже-дуже все повільно, по-перше, по-друге, там одна кабінка. Вибачте, за 5 років могли б підготуватися вже до виборів", – вважає Божена, членкиня ініціативної групи кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тихановської.

"Їм просто, напевно, дали вказівку зверху там все повільно робити. Я поки сюди зайшов, поки піднялися на другий поверх по коридору там провели, плюс, не поспішаючи, вся справа оформлюється, ну тобто вони нікуди не поспішають, у них все нормально, все пораховано", – розповідає Володимир, громадянин Білорусі.

Бо такі цифри вигідні Олександру Лукашенку. Попри появу опозиційних кандидатів на цих виборів він планує переобратися на пост президента вшосте.

"Демократія в Білорусі неможлива, поки ми не знаємо, хто наш справжній ворог. Коли б Москва, Путін, Кремль, Луб'янка не підтримували б Лукашенка, Лукашенко б не сидів там", – каже Альона Талстая, співголова руху солідарності "Разом".

Рівно о 20 :00на ґанок вийшов посол і оголосив: голосування завершено.

"Він сказав, що виборча дільниця закрита і все. Більше голоси не приймаються. Я стою з 12-ї години, тобто 8 годин. І все, не проголосував", – каже Дмитро, громадянин Білорусі.

Протестувальники заблокували ворота, аби посол не виїхав. Вимагали пояснень, та до них ніхто з установи так і не вийшов.

За даними екзитполу, проголосувати на київській дільниці у посольстві Білорусі змогли лише 225 людей. Хоча загалом охочих віддали свої голоси прийшло аж 600 білорусів.

Урешті до виборців ніхто так і не вийшов. Учасники протесту готують скаргу про порушення конституційних прав.

"Диктатурі в Білорусі пішов реально зворотний відлік. Яким він буде, яким довгим, яка там буде намальована цифра, я не знаю. Але це зворотний відлік", – говорить Тетяна Мартинова, підприємиця, блогерка з Білорусі.

За даними екзитполу, у Києві 72,67% білорусів проголосували за опозиційну кандидатку Світлана Тихановську і лише 9,65% підтримали президента Олександра Лукашенка.

Марія Писаренко, Анна Несевра, "5 канал"

Попередній матеріал
Підсумки президентських виборів у Білорусі-2020: що робити Україні – відео
Наступний матеріал
Правозахисники заявили, що під час протестів у Білорусі загинула людина – у МВС спростовували інформацію
Loading...
Літак Лукашенка вилетів із Мінська до Туреччини – ЗМІ

Літак Лукашенка вилетів із Мінська до Туреччини – ЗМІ

Ніч після виборів у Білорусі: понад сотню людей затримали, силовики застосували гумові кулі – є поранені

Ніч після виборів у Білорусі: понад сотню людей затримали, силовики застосували гумові кулі – є поранені

У Мінську протестувальники відбивають людей в ОМОНу – відео

У Мінську протестувальники відбивають людей в ОМОНу – відео

Акція протесту під посольством Білорусі у Києві: люди вимагають пояснень, чому не всі змогли проголосувати

Акція протесту під посольством Білорусі у Києві: люди вимагають пояснень, чому не всі змогли проголосувати

Перемога Лукашенка на виборах у Білорусі: як в країні проходило голосування – включення правозахисника

Перемога Лукашенка на виборах у Білорусі: як в країні проходило голосування – включення правозахисника

"Прагнемо змін": у Києві білоруси кілька годин стояли у чергах, щоб проголосувати на виборах

"Прагнемо змін": у Києві білоруси кілька годин стояли у чергах, щоб проголосувати на виборах